خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۸۹, 20th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۰۳ ساعت ۵:۱۳:۱۵

    خانه  > سایر گروهها  >  شیرین عبادی: صدایی که به گوش مردم دنیا رسید

شیرین عبادی: صدایی که به گوش مردم دنیا رسید

نوروز ۸۹ هم از راه رسید و زمستان ۸۸ به پایان. سال گذشته، سال پر فراز و نشیبی در تاریخ ایران زمین بود. سالی که در آن رخدادهایی بی نظیر بر صفحات تاریخ این سرزمین اضافه شد. مانند هر سال در این نوروز نیز رادیو فردا ویژه برنامه هایی را برای شنوندگان و کاربران خود آماده کرده است. گفت و گو با چهره های سرشناس فرهنگی، هنری، اجتماعی و مدنی ایران از جمله آنهاست.

شیرین عبادی، حقوقدان، فعال مدنی و برنده جایزه صلح نوبل، در گفت و گوی نوروزی با رادیو فردا:

سال نو را به همه هموطنان عزیزم تبریک می گویم، امیدوارم سالی خوش و سرشار از سلامتی و موفقیت برای همه باشد. بسیار خوشحالم که عید نوروز جزو میراث معنوی در یونسکو ثبت و به عنوان یک روز بین المللی شناخته شد. این روز آغاز سال نو، آغاز بهار و آغاز رویش امیدهای جدید است.

خانم عبادی! ایرانی ها سال پرفراز و فرودی را پشت سر گذاشتند. ارزیابی شما از سال گذشته چیست و مهم ترین دست آورد سال ۸۸ را چه می دانید؟

سال گذشته سالی بود سرشار از اندوه و در عین حال شادی، سرشار از شکست و در عین حال موفقیت، سرشار از امید و درعین حال ناکامی. سالی بود که وقایع مهمی رخ داد هم در ایران و هم در جهان.

در کشور ما ایران مهم ترین حادثه، انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن بود. ما از یک سو شاهد خشونت های دولتی بودیم اما از سوی دیگر مردم ایران با کمال شهامت بر خواست های خودشان ایستادگی کردند و به صورت مسالمت آمیز جنبشی را که به «جنبش سبز» معروف شد، پی نهادند.

این جنبش به صورت افقی و شبکه ای به وجود آمده و روز به روز گسترش می یابد. اگرچه مردم به خاطر پرهیز از خشونت بیشتر دولت و جلوگیری از دستگیری ها و کشتار خیابانی دیگر مثل گذشته به خیابان نمی آیند، اما اعتراضات به گونه دیگری ادامه دارد از جمله با تجمع خانواده های زندانیان سیاسی در پشت دیوارهای اوین، با برگزاری مراسم مختلف تولد و یادبود و دعای کمیل در پشت دیوارهای زندان، با فعالیت کمیته مادران عزادار و همچنین جوانان ما از طریق اینترنت صدای خودشان را به گوش مردم دنیا می رسانند و صدها شیوه مسالمت آمیز دیگر. مردم ایران به خصوص نسل جوان یاد گرفته اند به جای این که صدای خود را خفه کنند و به جای این که با خشونت عمل کنند، صدای مسالمت آمیز و حق طلبانه خوشان را به گوش مردم دنیا برسانند.

خانم عبادی! سال گذشته ما شاهد تلاش شما برای متوجه کردن افکار بین المللی به سوی اتفاقات داخل ایران بودیم. حال که یک سال از این تلاش ها می گذرد چقدر خودتان را در رسیدن به اهدافی که پیش رو داشتید موفق می دانید و آیا این تلاش ها نتیجه ای دربر داشته است؟

توجه افکار بین المللی به وقایع ایران ناشی از تلاش های فقط من نبود، بلکه ناشی بود از تلاش های نسل جوان ما و تمامی مدافعان حقوق بشر اعم از وکلا و خبرنگاران و کسانی که در زمینه اطلاع رسانی فعالیت می کردند. بنابراین توجه افکار عمومی به مسئله حقوق بشر در ایران ناشی از یک تلاش دسته جمعی است و اهمیت سایرین را نباید دست کم شمرد، چون آنها فعال تر از من عمل می کردند به خصوص ابتکار عمل جوانان بسیار بیش از من بود.

مسئله مهمی که می توانم به عنوان دستاورد ذکر کنم این است که در ابتدای انقلاب روزنامه های دست راستی و حکومتی وقتی می خواستند مرا فحش دهند به من می گفتند لیبرال، فمینیست، طرفدار حقوق بشر و اینها را به عنوان ناسزا به کار می بردند که من هنوز آن روزنامه ها را دارم. متاسفانه در ابتدای انقلاب فضا طوری بود که حقوق بشر یک ضد ارزش تلقی می شد، اما اکنون به خاطر تلاش مداوم و شبانه روزی من و سایر همکارانم دفاع از حقوق بشر یک ارزش اجتماعی است و خوشبختانه خواست جنبش سبز هم نهایتاً دموکراسی و حقوق بشر است

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید