خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  آزادی رضا ابری فعال مدنی آذربایجانی از زندان تبریز

آزادی رضا ابری فعال مدنی آذربایجانی از زندان تبریز

خبرگزاری هرانا – رضا ابری فعال مدنی آذربایجانی روز یکشنبه ۲۳ اسفند ۸۸ پس از تحمل ۷۶ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

به گزارش ساوالان سسی، این فعال آذربایجانی ۸ دی ۸۸ و پس از شرکت در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور از فعالین مدنی آذربایجانی در قبرستان مارالان تبریز بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.اتهام ابری اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت ملی، عضویت در گروههای پان ترکیستی و تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مراسم تشییع جنازه چنگیز بخت آور و ایجاد تشکیلات غیر قانونی در اینتزنت و تبلیغ علیه نظام در فضای سایبر از طریق عضویت در سایت کلوب عنوان شده است.

این فعال آذربایجانی در مدت بازداشت موقت از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده و مورد شکنجه ماموران اداره اطلاعات تبریز قرار گرفته است.
رضا ابری پیش از نیز در جریان چاپ کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران در مورد آذربایجانیها در سال ۸۵ بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.
ماموران امنیتی در جریان مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور به شرکت کنندگان در مراسم که مشغول خروج از قبرستان مارالان تبریز بودند حمله کرده و مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده وبازداشت کرده بودند. در این مراسم شرکت کنندگان با حضور بر سر قبر چنگیز بخت آور و نثار گل، شعارهایی به زبان ترکی آذربایجانی مبنی بر تسلیت این ضایعه سرداده و مارش ملی آذربایجان را می خوانده اند.
در جریان این مراسم ۲۲ تن از فعالین آذربایجانی از جمله ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، فرزین اصغری، علی ایمانی، یعقوب وجودی، محمد رضا یوسفی، ابراهیم آسمانی و سه برادر به نامهای مهدی،مجید و نصیب جوادپور بازداشت شده بودندکه اکثر این افراد به قید وثیقه از زندان آزاد شده اند.
برگزاری مراسمات بزرگداشت شخصیتها و روزهای ملی و جشن و عزا با نمادهای آذربایجانی در سالهای اخیر با ممانعت دستگاههای امنیتی و قضایی ایران مواجه شده و برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این مراسمات تهدید و مورد آزار و اذیت قرار گرفته بازداشت می شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید