خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۸۹, 21st of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۱۴ ساعت ۱۲:۱۴:۱۳

    خانه  > سایر گروهها  >  سومین سال زندانی شدن رهبران جامعه بهائیان ایران / گفتگو با دیان اعلائی

سومین سال زندانی شدن رهبران جامعه بهائیان ایران / گفتگو با دیان اعلائی

خبرگزاری هرانا – جامعه جهانى بهایی روز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه با انتشار بیانیه اى اعلام کرد که هفت رهبر پیشین جامعه بهائیان ایران که نزدیک به سه سال است در ایران زندانى هستند براى شرکت در چهارمین جلسه دادگاه در روز ۲۲ خرداد ماه فراخوانده شده ‌اند.
هفت رهبر پیشین جامعه بهائیان ایران از جمله ۳۵ بهایی زندانى در زندان های جمهوری اسلامی هستند.

دیان علائى، نماینده جامعه جهانى بهایى در سازمان ملل متحد، در گفت و گو با رادیو فردا از برگزاری دادگاه هم کیشان خود در روز ۲۲ خرداد مى گوید.

دیان علایى: جامعه جهانى بهایى خبر داد که تاریخ چهارمین جلسه دادگاه هفت رهبر سابق جامعه بهاییان ایران براى روز ۲۲ خرداد تعیین شده است.

خانم علایى، چرا ۲۲ خرداد؟ همچنین توضیح دهید که آخرین جلسه دادگاه کى بود و چگونه برگزار شد؟

ما نمى دانیم که چرا این تاریخ را انتخاب کرده اند. البته همه مى دانند که سالگرد انتخابات است. اتفاقى که در جلسه سوم افتاد، این بود که وقتى هفت رهبر سابق جامعه بهایى وارد دادگاه شدند، دیدند که توى دادگاه نه تنها ماموران وزارت اطلاعات و بازجوها بلکه چند نفر با دستگاه فیلمبردارى هستند.

در عین حال به خانواده هایشان اجازه ندادند که بیایند دادگاه. بنابراین پرسیدند که اگر دادگاه علنى است اجازه دهند که خانواده ها هم بیایند. اگر هم دادگاه غیر علنى است، پس چرا کسانى هستند که قرار نیست. یعنى قاعدتا نبایستى توى جلسه دادگاه باشند.

وقتى جواب این داده نشد، تصمیم گرفتند که از شرکت در این جلسه صرف نظر کنند. البته فقط به این خاطر. چون اگر دادگاه درست عمل مى کرد حتما شرکت مى کردند.

پس جلسه سوم دادگاه برگزار نشد؟

در واقع نه. براى اینکه این هفت نفر با قبول کردن وکلایشان گفتند که ما شرکت نمى کنیم و قاضى، جلسه را تعطیل کرد.

خانم علایى، بالاخره اتهامات این هفت رهبر پیشین بهاییان ایران چه بود و چگونه اعلام شده؟

اقدام بر ضد امنیت کشور، همکارى با کشورهاى خارجى، مفسد فى الارض اتهاماتى است که علیه این هفت نفر اعلام شده.

آیا شواهدى هم دال بر ارتکاب چنین جرم هایى ارائه شده؟

نه. اصلا به هیچ وجه. جامعه جهانى بهایى مى داند که پرونده این هفت نفر خالى است. این هفت نفر کاملا بیگناه اند.

در تازه ترین بیانیه جامعه جهانى بهاییان، که روز سه شنبه ۱۱ خرداد منتشر شده، به جز اینکه تاریخ چهارمین جلسه دادگاه براى رهبران پیشین بهایى را اعلام کردید، خواست هایى هم مطرح کردید. ممکن است آنها را از زبان شما بشنویم؟

موضوع اصلى عدالت است. چون این هفت نفر بیگناه اند، جامعه جهابى بهاییان و بقیه مدافعان حقوق بشر و بقیه کسانى که برایشان وضعیت حقوق بشر در ایران مهم است، این است که این هفت نفر یک دادگاه عادل داشته باشند و علنى و ضمنا هم آزاد شوند.

اگر هم دادگاه این آخرین جلسه نباشد، با وثیقه آزاد شوند چون که بیگناه اند و الان وارد سومین سال زندان شان مى شوند که واقعا این یک بى عدالتى کامل است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید