خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۸۹, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۰۵ ساعت ۸:۴۰:۰۵

    خانه  > کارگران  >  کار ساختمانی هر ماه‌ جان دو کارگر را می‌گیرد‌

کار ساختمانی هر ماه‌ جان دو کارگر را می‌گیرد‌

خبرگزاری هرانا – رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی شیراز می‌گوید تعلل در اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی در حالی است که به دلیل سخت بودن شغل ساختمانی ماهانه حداقل ۲ نفر بر اثر سقوط از ارتفاع و یا سایر حوادث ناشی از کار در حرفه ساختمانی فوت می‌کنند.

سید محمد فرشیدیان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: در حال حاضر ازمجموع ۱۲۰ هزار کارگر ساختمانی شاغل در شیراز تنها ۸ هزار نفر در قالب بیمه شدگان مشاغل آزاد از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند هستند.

وی افزود: این تعداد کارگر نیز که از ۲ تا ۱۵ سال سابقه یافت حق بیمه را دارند به دلیل فصلی بودن کارهای ساختمانی و نبود درآمد مستمر در طول تمامی ماه‌های سال، سابقه پرداخت منظمی ندارند.

به گفته فرشیدیان طبق تعرفه بیمه مشاغل آزاد کارگران ساختمانی باید بابت بیمه خود هر سه ماه یکبار ۲۱۰ تا ۲۳۰ هزار تومان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند که با توجه به وضعیت ناپایدار بازار کار این پرداخت توجیه اقتصادی ندارد و در نتیجه کارگران مجورند که نیازهای درمانی خود را با پرداخت هزینه آزاد تامین کنند.

وی افزود: به دلیل کمبود کارهای ساخته ساز، میان کارگران ساختمانی ایرانی با کارگران بیگانه رقابتی پنهان و حتی آشکار وجود دارد.

به دلیل کاهش پروژه‌های ساختمانی کارگران ایرانی و غیر ایرانی دیگر نمی‌توانند مانند گذشته در کنار یکدیگر کار کنند چنانچه حتی در برخی موارد به دلیل برخی باورها و شایعات نادرست و اشتباه کارفرمایان و صاحبان پروژه به منظور کاهش هزینه، افزایش کیفیت و حتی بالابردن سرعت کار کارگران غیر ایرانی را به کارگران ایرانی ترجیح می‌دهد.

وی با یادآوری اینکه پیش از مهاجرت اتباع بیگانه به ایران و ورود آنها به بازار کار، ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی به دست کارگران ایرانی اجرا می‌شد؛ گفت: دامن زدن به باورهای غلط مردم باعث شده تا به جای اتحاد، میان کارگران ساختمانی ایرانی و خارجی اختلاف و رقابت به وجود آید.

فرشیدیان گفت: این وضع درحالی است که به دلیل اجرا نشدن قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی هیچ تفاوتی میان کارگران ایرانی وغیر ایرانی وجود ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید