خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت قطعی عدنان حسن پور به پانزده سال حبس تعزیری

محکومیت قطعی عدنان حسن پور به پانزده سال حبس تعزیری

خبرگزاری هرانا – مجازات عدنان حسن پور روزنامه نگار کرد بعد از نقض اعدام و پس از نقض حکم دادگاه انقلاب سنندج از ۳۱ سال به ۱۵ سال کاهش یافت.

به گزراش روانیوز، صالح نیکبخت وکیل مدافع عدنان حسن­ پور همزمان با اعلام این خبر گفت: پس از آنکه به درخواست اینجانب دایر بر اعاده دادرسی و نظر ۱۰ نفر از معاونین سابق دادستان کل کشور و دادیاران دادسرای دیوان عالی کشور و هم چنین اعلام نظر چهار نفر از مشاورین عالی رتبه رئیس قوه قضائیه وقت دایر براینکه اتهام محاربه در مورد آقای عدنان حسن پور مصداق ندراد، ریاست وقت قوه­ ی قضائیه­ ی ایران آیت الله هاشمی شاهرودی با درخواست اعاده دادرسی اینجانب موافقت کرده و پرونده برای رسیدگی به شعبه هم عرض دادگاه انقلاب مریوان یعنی (شعبه اول دادگاه اسلامی سنندج) ارجاع گردید.

این دادگاه او را به اتهامات متعدد شامل دادن اطلاعات در مورد مراکز نظامی، تبانی برای برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام و ورد در گروهای غیر قانونی و همچنین همکاری با دولت متخاصم محکوم کرد که پس از تجدید نظر خواهی اینجانب دادگاه تجدید نظر استان کردستان رای صادره را در دو مورد همکاری با دول متخاصم و تبانی بر علیه نظام نقض کرده و مجموع مجازات او به ۱۵ سال زندان کاهش یافت”.

نیکبخت در ادامه افزود: “با وجود اینکه آقای عدنان حسن­پور سابقه محکومیت کیفری سابق ندارد و هر گونه عضویت و ارتباط سازمانی با سازمان و احزاب مخالف دولت ایران را انکار کرده بود دادگاه در این مورد هم او را مجرم شناخته و در هر مورد هم حداکثر مجازات قانونی را در مورد وی اعمال نموده است”.

این وکیل دادگستری که همزمان وکالت چند زندانی سیاسی دیگر کرد را به عهده دارد  دلایل صدور احکام سنگین در مورد آقای عدنان حسن­ پور اینگونه عنوان کرد: “یکی از مسایلی که موجب صدور این حکم سنگین درمورد وی شده بود این بود که اطراف و اشخاص حقیقی و یا حقوقی بدون اینکه از وضعیت پرونده وی مطلع باشند به اظهار نظرهای متعدد در سال ۱۳۸۶ مباردت نمودند. تا جایی که آقای عدنان حسن­پور در نامه ای به اینجانب تمامی آن اظهار نظرهارا تکذیب کرده و در نهایت هم با تلاشهای صورت گرفته دادگاه اتهامات او را از مصادیق ماده ۵۰۱ و ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی تلقی نموده”.

صالح نیکبخت ابراز امیدواری کرد که درمراحل بعدی بتواند میزان این مجازات  عدنان حسن­ پور  را از ۱۵ سال حبس نیز کاهش دهد.

این وکیل دادگستری با اعلام اینکه این حکم در مورد اتهامات وارده به عدنان حسن­ پور قطعی است، گفت: “سایر اتهامات او مانند خروج غیر قانونی از مرز و یا عبور دادن افراد به صورت غیر قانونی از مرزهای کشور یا قبلا رسیدگی شده و یا از جمله مواردی که ما در مورد آقای عدنان حسن­پور وکالت او را برعهه داشتیم محسوب نمی شود”.

در پایان صالح نیکبخت وکل مدافع عدنان حسن­پور با اشاره به سابقه محکومیت مطبوعاتی این روزنامه نگار کُرد گفت: “لازم به توضیح است در پرونده دیگری آقای عدنان حسن­پور به اتهام مطبوعاتی و همکاری با یک روزنامه محلی دو زبانه به نام “آسو” به دو ملیون ریال جزای نقدی محکوم شده و حکم مجازات وی نیز قطعیت یافته است”.

اعلام این خبر در حالی صورت می گیرد که روزهای پایانی هفته گذشته آقای نیکبخت از از تغییراتی که در پرونده عدنان حسن­پور روزنامه نگار دربند کُرد به وجود آمده است خبر داد بود.

عدنان حسن‌پور که ۳ سال پیش بازداشت شده بود، در تابستان سال ۸۶ به اتهام محاربه، به اعدام محکوم شد و این حکم به تائید دادگاه تجدیدنظر استان کردستان نیز رسید. پس از آن با درخواست وکیل وی صالح نیکبخت در مورد بررسی مجدد پرونده در دیوان عالی کشور، موافقت و متعاقبا حکم ۳۱ سال حبس برای این روزنامه‌نگار و فعال مدنی کرد، صادر شد پس از اظهارات امروز وکیل مدافع وی این حکم نیز به ۱۵ سال کاهش یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید