خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  ممنوعیت نمایش فیلم “کپی برابر اصل”، جدیدترین ساخته ی عباس کیارستمی

ممنوعیت نمایش فیلم “کپی برابر اصل”، جدیدترین ساخته ی عباس کیارستمی

خبرگزاری هرانا – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که آخرین فیلم سینماگر ایرانی عباس کیارستمی به نام “کُپی برابر اصل” به دلیل پوشش غیراسلامی هنرپیشۀ اصلی آن ژولیت بینوش در ایران به روی پرده نخواهد رفت.

به گزارش رادیو فرانسه، با این حال، جواد شمقدری معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این مطلب گفته است که فیلم عباس کیارستمی را می توان در برخی دانشگاه ها و محافل خصوصی ایران نمایش داد. یکشنبه گذشته ژولیوت بینوش جایزۀ بهترین نقش زن جشنوارۀ سینمایی کن را به خاطر بازی در فیلم “کُپی برابر اصل” دریافت کرد. شمقدری مدعی شده است که خود عباس کیارستمی مایل به نمایش فیلم اش در ایران نیست.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس تأکید کرده است که توزیع کنندۀ فیلم کیارستمی یک شرکت آمریکایی است و در ایران فیلم هایی که توزیع کنندۀ خارجی دارند به نمایش گذاشته نمی شوند.

فیلم های عباس کیارستمی تاکنون جوایز بین المللی متعددی از جمله نخل طلایی جشنواره کن در سال ۱۹۹۷ را از آن خود کرده اند. با این حال، شماری از فیلم های وی اجازۀ نمایش در ایران را نیافته اند. آخرین فیلم وی “کُپی برابر اصل” در واقع اولین فیلم کیارستمی است که تماماً در خارج از ایران تولید شده است.

در جشنواره سینمایی کن عباس کیارستمی خواستار آزادی جعفر پناهی سینماگر ایرانی از زندان شد و گفت : “نمی دانم چطور می توان تهیه فیلم را جرم محسوب کرد، خاصه وقتی که فیلم حتا تولید نشده است.” ژولیوت بینوش نیز به هنگام دریافت جایزه اش خواستار آزادی جعفر پناهی شد و شخصاً جایزۀ جعفر پناهی را در نبود وی در همین جشنواره دریافت کرد. سه شنبه گذشته، ۴۸ ساعت پس از پایان جشنواره کن، جعفر پناهی از زندان اوین آزاد شد.

ممنوعیت نمایش آخرین فیلم عباس کیارستمی در ایران نوعی اقدام تلافی جویانۀ جمهوری اسلامی علیه جشنواره سینمایی کن تفسیر شده که سرسختانه از جعفر پناهی سینماگر ایرانی دفاع کرده و خواستار آزادی وی شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید