خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۰۵ ساعت ۱۶:۰۱:۵۷

    خانه  > سایر گروهها  >  امتناع از مصاحبه ی تلوزیونی موجب انتقال عماد بهاور به رجایی شهر شد

امتناع از مصاحبه ی تلوزیونی موجب انتقال عماد بهاور به رجایی شهر شد

انتقال زندانیان سیاسى وعقیدتى به زندان‌هاى شهرهاى دیگر به اعتقاد برخى تحلیلگران سیاسى به ابزارى براى تنبیه و انتقام ‌گیرى از این زندانیان تبدیل شده که به اعتقاد حقوقدانان رفتارى برخلاف قوانین موجود است.

پس از انتقال احمدزیدآبادى و مسعود باستانى دو زندانى سیاسى و عقیدتى پس از انتخابات به زندان رجایى شهر، حال نوبت به عماد بهاور، مسئول شاخه جوانان نهضت آزادى ایران و از بازداشت‌ شده هاى پس از انتخابات رسیده تا از زندان اوین به زندان رجایى شهر منتقل شود که در ایران زندانى مخوف نامیده مى شود؛ زندانى که سال‌ هاست منصور اسانلو از رهبران سندیکاى کارگران شرکت واحد اتوبوسرانى تهران و حومه را در خود جاى داده است.


طاهره طاهریان، مادرعماد بهاور، در گفت و گویی از آخرین وضعیت این فعال سیاسى پس از انتقالش به زندان رجایى ‌شهر می گوید:

ما امروز شنیدیم که ایشان را به زندان رجایى شهر منتقل کرده اند. بدون خبر ما بود. روز پنجشنبه (روز ملاقاتش) رفتیم زندان اوین. متاسفانه به ما ملاقات ندادند. بسیار عصبى و ناراحت شدم. دلیلش را خواستم که چرا ملاقات ندادند. به من دلیل خاصى نگفتند. حال روحى ام کاملا به هم ریخت. هر چه سئوال مى کردم، جواب مرا نمى دادند. به هر صورت خانم آقاى پناهى که آن روز قرار داشت با دادستان، خبر ناراحتى مرا به ایشان گفتند. ایشان پیغام داده بودند که شنبه صبح خانم بهاور بیایند دفتر من و من با آنها صحبت مى کنم و ملاقاتى مى دهم. ما صبح شنبه مراجعه کردیم به دفتر آقاى دادستان. آنجا جوابى نشنیدیم. این پیغام به آنها نرسیده بود و به من جوابى ندادند. مجددا روز یکشنبه که روز تلفن و نوبت تلفنش بود ما هرچه منتظر شدیم با ما تماس نگرفت. خیلى نگران بودیم از اول هفته که چه شده. خبرى ازش نشده. امروز صبح خودش تماس گرفت که انتقالش داده اند به زندان رجایى شهر.

خانم طاهریان، آقاى بهاور درباره دلیل این انتقال چیزى نگفتند؟

دلیلش مى گفت این سه چهار روز اخیر خیلى به من فشار آوردند که مصاحبه تلویزیونى داشته باش. حتى همان روز پنجشنبه که رفته بودیم براى ملاقات و ملاقات ندادند، کارشناس پیش او بود و همان جا گفته بود که ما یک هفته است خانم ات را دستگیر کرده ایم و مادرت هم الان حالش به هم خورده و سکته کرده و برده اند بیمارستان. تو براى اینکه آزاد شوى یک مصاحبه تلویزیونى داشته باش. او هم به هر صورت انجام نداده بود. و فکر مى کنم به همین دلیل انتقالش دادند (زندان) رجایى شهر.

آیا وکیل آقاى بهاور توانسته بعد از این انتقال صحبتى با مسئولان زندان و یا مقامات قضایى داشته باشند یا دیدارى؟

نه خیر. من امروز به وکیل شان خبر دادم. حتی بلافاصله به دادگاه انقلاب خبر دادم که به چه دلیل ایشان رفته. آنها خبر نداشتند. و بعد که وکیل شان تماس گرفتند با آنجا، آنها به او گفتند که انتقال داده اند به رجایى شهر و فعلا هم هنوز در حد اطلاع است.

اشاره کردید که آقاى بهاور بعد از انتقال به زندان رجایى شهر با شما تماس گرفتند. توى این تماس در باره وضعیت نگهداری خود در این زندان صحبتى کردند و یا اشاره اى داشتند؟

نه. فقط تلفنى در حد سه چهار دقیقه بود و گفت مرا تازه آورده اند و احتمال مى دهیم که امروز صبح رفته باشد. چون بلافاصله بعد از رسیدنش بوده و از قرار معلوم نمى دانم یک صحبتى در باره قرنطینه کرد و گفت که بعدش مى آورند زندان عمومى و سه چهار روز فعلا قرنطینه هستم. ولى قول داد که احتمالا مى تواند تماس بگیرد.

شما چه برنامه اى دارید و چه اقداماتى خواهید کرد در اعتراض به این انتقال؟

من فقط با وکیلش صحبت کردم که ایشان قرار است فردا به دادگاه انقلاب مراجعه کنند و ما هم طبق معمول که از اول پیگیرى مى کردیم باید یک پای مان دادگاه انقلاب باشد و یک پای مان دفتر دادستان که ببینیم از آقاى دادستان مى توانیم وقت بگیریم.

چون از آن روز هرچه تماس گرفتیم وقتى به ما ندادند و فقط از مسئولان خواستند که به ما جوابى بدهند. انتظار همین است چون خود آقاى دادستان که گفته من شنبه مى بینمشان ما از آن روز همینطور داریم مراجعه مى کنیم و مى گوییم که ایشان خودشان گفته اند. ولى هیچ کس جواب ما را نمى دهد. یک ساعت خاص هم نمى گویند که ایشان آنجا هستند یا شما بیایید ملاقات کنید. انتظار ما این است که یک جواب درست بدهند.

 

مصاحبه از آرش حسن نیا

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید