خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  ایران نامزد عضویت درکمیسیون بین المللی حمایت از حقوق زنان شد

ایران نامزد عضویت درکمیسیون بین المللی حمایت از حقوق زنان شد

خبرگزاری هرانا – دولت ایران با تائید گزارش‌ها درباره انصراف از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اعلام کرد که خود را نامزد عضویت در کمیسیون بین‌المللی حمایت از حقوق زنان کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، امروز شنبه ۴ اردی بهشت ماه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که ایران براساس تصمیم کشور‌های آسیایی، از عضویت در شورای حقوق بشر صرف‌نظر کرده است.

به گفته آقای مهمانپرست، طبق توافق میان کشورهای آسیایی، قرار بر این شده است که تنها یک کشور از آسیا برای عضویت در شورای حقوق بشر کاندیدا شود.

انصراف ایران از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل پس از افزایش مخالفت‌ها با حضور جمهوری اسلامی در این شورا اتخاذ شده است، اما مهمانپرست می‌گوید که این تصمیم با هماهنگی کشور‌های آسیایی اتخاذ شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی نوشته است جمهوری اسلامی، با آگاهی نسبت به این که در جریان رای‌گیری برای عضویت در این شورا رای نمی‌آورد و برای گریز از سرافکندگی، درخواست خود را پس گرفته است.

آن‌طور که سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید، جمهوری اسلامی با انصراف از عضویت در این شورا، در عوض، خود را نامزد عضویت در کمیسیون بین‌المللی حمایت از حقوق زن کرده است.

جمهوری اسلامی در حالی تلاش‌ها برای عضویت در مجامع بین‌المللی را آغاز کرده که اواخر سال گذشته میلادی، شورای عمومی سازمان ملل، جمهوری اسلامی را به علت سرکوب خشونت‌بار معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه محکوم کرده بود.

نهادها و فعالان حقوق بشر، انصراف ایران از عضویت در این شورا را دستاورد بزرگی برای حقوق بشر و فعالان این حوزه در ایران عنوان کرده‌اند.

شایان ذکر است هفته پیش شیرین عبادی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان رد درخواست ایران برای عضویت در شورای حقوق بشر شده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید