خبرگزاری هرانا
امروز شنبه 22 می 2010, 8th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2010/05/22 ساعت 10:59:01

    خانه  > فرهنگی  >  گزارش ماهانه نقض حقوق فرهنگی / اردی بهشت ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق فرهنگی / اردی بهشت ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق فرهنگی در ایران در محدوده زمانی اردی بهشت ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است :

فرهنگی

بازداشت

هشتاد دختر و پسر دریک کنسرت غیر قانونی بازداشت شدند: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته است که پلیس شامگاه پنجشنبه در جریان یک “کنسرت غیر قانونی” در تهران ۸۰ دختر و پسر را  به اتهام “شرکت در مجالس لهو و لعب” بازداشت کرده است.

تهدید و ارعاب

نمایشگاه کتاب تهران، زیر فشار ماموران امنیتی: بیست و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با فشار بی سابقه ماموران امنیتی همراه شده است.

مراسم تدفین مادر سینمای ایران در محاصره ماموران امنیتی: پیکر حمیده خیرآبادی (نادره)، بازیگر سرشناس سینمای ایران دیروز در محاصره ماموران امنیتی دفن شد.

کنترل نمایشگاه کتاب با دوربین‌های مداربسته: محسن پرویز، رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌گوید هیچ‌کس نباید از نمایشگاه، بهره‌برداری سیاسی کند و “محیط نمایشگاه با دوربین‌های مداربسته کنترل خواهد شد.”

لغو جلسات نقد کتاب “روشنگران” پس از انصراف این انتشارات از حضور در نمایشگاه کتاب: انتشارات روشنگران پس از انصراف از شرکت در نمایشگاه کتاب، قصد داشت در دفتر انتشارات و با حضور نویسندگان و مترجمان کتاب‌ها و مخاطبان؛ به معرفی و بررسی آثار تازه منتشر شده‌اش بپردازد اما شهلا لاهیجی(مدیر این انتشارات) فعلا و به دلیل شرایط موجود از برگزاری این جلسات صرف‌نظر کرده است.

جمع آوری کتاب

کتاب‌های آیت‌الله منتظری و صانعی از نمایشگاه کتاب جمع آوری شدند: در نخستین روز از برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران، تمام آثار آیت‌الله صانعی و منتظری از سطح غرفه‌های منتسب به ایشان و سایر غرفه‌های نمایشگاه جمع‌آوری شد.

جمع آوری کتاب های هوشگ گلشیری و فروغ فرخزاد از نمایشگاه کتاب: عرضه کتاب‌های هوشنگ گلشیری و مجموعه اشعار فروغ فرخزاد، در نمایشگاه کتاب ممنوع شده است.

جلوگیری از ارائه ی آثار محمود دولت آبادی در نمایشگاه کتاب: ساداتیان(مدیر غرفه نشر قطره در نمایشگاه کتاب تهران) اعلام کرد: اجازه ارائه کتاب‌های محمود دولت‌آبادی را نداریم.

پلمپ غرفه کتاب

غرفه جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان در نمایشگاه کتاب تعطیل شد: غرفه ی جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تهران، ه دستور مدیر ستاد هماهنگی تعطیل شد.

غرفه آیت الله بهشتی از نمایشگاه کتاب حذف شد: مسئولان وزارت ارشاد و نمایشگاه کتاب اجازه حضور انتشارات بنیاد حفظ و نشر آثار آیت‌الله بهشتی را در نمایشگاه لغو کردند..

پلمپ غرفه مشاهیر ایران در نمایشگاه کتاب تهران: غرفه مشاهیر و مفاخر ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی مسوولان برگزار کننده این نمایشگاه پلمپ شد.

توقیف آثار و اعمال محدودیت

جلوگیری از اکران فیلم تسویه حساب در مشهد: مسئولان استان خراسان رضوی از اکران فیلم تهمینه میلانی با عنوان “تسویه حساب” جلوگیری کردند.

استفاده از واژگان خارجی برای نام فیلم‌های سینمایی ممنوع شد: با توجه به مصوبه هیئت دولت، معاونت امور سینمایی طی نامه‌ای به مدیر کل نظارت و ارزشیابی دستور ممنوعیت استفاده از واژگان خارجی برای نام فیلم‌های سینمایی ایرانی را صادر کرد.

نام «فروغ فرخزاد» از کتاب شعر شاعران ایران و جهان حذف شد: دبیر همایش شاعران ایران و جهان در پاسخ به پرسشی درباره حذف نام “فروغ فرخزاد” از کتاب شعر شاعران ایران و جهان گفت: ما یک دیپلماسی فرهنگی داریم و یک دیپلماسی دولتی، به همین دلیل نام “فروغ فرخزاد” گرچه در میان مخاطبان شعر شناخته شده اما به دلایل مختلفی در این کتاب نیامده است

محاکمه

دادگاه چهار فعال فرهنگی آذربایجانی در تبریز برگزارشد: جلسه رسیدگی به اتهامات سعید چلبیانی، رضا گردانی، بهرام بهیمی و جمال تسوجیان مسئولان گروه فرهنگی کودکان وارلیق و از فعالان فرهنگی آذربایجانی در تبریز روز سه شنبه ۳۱ فروردین ۸۹ در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.

اخراج

ممانعت از کار یک فعال حقوق بشر در صدا و سیما: دکتر محمد حسن یوسف پورسیفی، به دلیل فعالیت های حقوق بشری، از کار در صدا و سیما منع شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید