خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱ خرداد ۱۳۸۹, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۰۱ ساعت ۱۰:۴۹:۱۷

    خانه  > کارگران  >  گزارش ماهانه نقض حقوق کارگران / اردی بهشت ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق کارگران / اردی بهشت ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق کارگران در ایران در محدوده زمانی اردی بهشت ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است :

کارگران

بلاتکلیفی

قرارداد کارگران شرکتی در بلاتکلیفی: باوجود برنامه‌های اعلامی و وعده‌هایی که داده شده است، هنوز بخش عمده‌ای از “کارگران شرکتی” نتوانسته‌اند با بهبود وضعیت خود به کارگران قراردادی تبدیل شوند.

توقف فعالیت بزرگترین کارخانه گندله‌سازی خاورمیانه و بلاتکلیفی کارگران آن: کارخانه گندله‌سازی گل گهر سیرجان که در سفر اخیر رئیس‌ دولت به استان کرمان به عنوان بزرگترین شرکت گندله‌سازی در خاورمیانه افتتاح شده بود، در کمتر از دو هفته از کار باز ایستاد و اکنون کارگران آن بلاتکلیف اند.

صدور حکم

محکومیت همایون جابری از اعضای سندیکای شرکت واحد به سه سال حبس تعلیقی: در آستانه ی ۱ مه روز جهانی کارگر همایون جابری، یکی از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از سوی شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی تقوی به ۱ سال حبس تعزیری به مدت ۳ سال تعلیق محکوم شد.

بیکاری، اخراج

احتمال تعطیلی یک کارخانه و بیکار شدن دویست و بیست کارگر در کرمان: محمود عباسی گفت: اگر مشکل نقدینگی ما رفع نگردد منجر به تعطیلی شرکت وبیکاری۲۲۰ نفر کارگر خواهد شد.

اخراج صد و بیست کارگر شرکت مخابرات گلستان: در حالیکه بر اساس سند اشتغال در سال جاری باید بیش از ۱۸۷ هزار شغل جدید در گلستان ایجاد شود، خبر اخراج ۱۲۰ کارگر شاغل در شرکت مخابرات استان موجی از نگرانی ایجاد کرده و این قشر را به آسیب پذیرترین قشر جامعه تبدیل کرده است.

اخراج سیصد کارمند شرکت هواپیمایی تابان: با ممنوعیت پرواز هواپیماهای روسی توپولف بیش از ۳۰۰ کارمند یک شرکت هواپیمایی ایرانی در آستانه اخراج قرار گرفتند.

تعلیق از کار فعالین سندیکایی شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه ادامه دارد: ناصر محرم زاده، یکی دیگر از کارکنان اتوبوس رانی تهران و حومه توسط کمیته انظباطی تعلیق از کار شد.

ممانعت از بازگشت به کار فعالین سندیکای شرکت واحد توسط حراست شرکت: دیوان عدالت اداری طی یک پروسه ی حقوقی طولانی رای به بازگشت آقای عطا باباخوانی یکی از فعالین سندیکای شرکت اتوبوس رانی تهران و حومه که از سال ۸۴ از کار تعلیق شده بود، داده است ولی حراست شرکت از بازگشت به کار او ممانعت به عمل آورد.

تجمع

اعتراض کارگران شرکت کننده در اولین روز مراسم هفته کارگر: کارگران شرکت کننده در اولین روز مراسم گرامیداشت هفته کارگر به پیامدهای سیاست های اقتصادی دولت، از جمله افزایش واردات و رشد بیکاری اعتراض کردند.

اعتراض کارگران شرکت کشتی سازی بندرعباس به آغاز موج اخراج ها در این شرکت: کارگران شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل بندرعباس به نبود امنیت شغلی و تصمیم مسئولان برای اخراج آنها از شرکت اعتراض کردند.

تجمع اعتراضی کارگران بعد از سخنرانی وزیر کار در مشهد: عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی در اولین همایش کشوری روز بسیج کارگری و تجلیل از شهدای کارگر که روز گذشته در مشهد برگزار شد، به تفسیر آیه سوم سوره‌ بقره و تبیین مفهوم غیب و ایمان پرداخت و به دلیل اینکه در این همایش که به مناسبت روز کارگر برگزار شده بود سخنی درباره وضعیت کارگران به زبان نیاورد مورد اعتراض قرار گرفت.

تجمع کارگران شیرازی مقابل استانداری فارس: ساعت ۱۰ صبح امروز ۱۱ اردی بهشت ماه(اول مه)کارگران در شیراز به مناسبت روز کارگر، تجمع اعتراضی برپا کردند.

عدم پرداخت مطالبات، بازنشستگان واگن پارس را به تجمع واداشت: عدم تعهد مسئولین به وعده ها و تأخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان در آستانه هفته کارگر، منجر به تجمع اعتراض آمیز ۴۰۰ کارگر بازنشسته شرکت واگن پارس در ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ی گذشته گردید تا کارگران این شرکت برای پیگیری تحقق وعده ها و پرداخت مطالبات ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.

تجمع صدها تن از کارگران تبریزی در مقابل اداره کار به مناسبت روز چهانی کارگر: صدها تن از کارگران و مردم در مقابل اداره کار شهر تبریز واقع در خیابان امام خمینی، به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی هزاران تن از کارگران در قزوین: هزاران تن از کارگران قزوین برای گرامیداشت روز جهانی کارگر، با برپایی تجمعی علیه اخراج کارگران و سایر مشکلات کارگری دست به اعتراض زدند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه چینی البرز: در پی پرداخت نشدن ۷ ماه مطالبات معوقه کارگران چینی البرز و نیز اعلام انحلال این کارخانه، جمعی از کارگران این واحد تولیدی، صبح امروز سه شنبه ۱۴ اردی بهشت ماه در مقابل دفتر سهام‌دار عمده چینی البرز تجمع اعتراضی برپا کردند. 

دومین تجمع کارگران بازنشسته شرکت واگن پارس در سال جاری: کارگران بازنشسته شرکت واگن پارس برای دومین بار در سال جاری پس از اجتماع اعتراض‌ آمیز نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوق در روز ۸ اردیبهشت ماه و انعکاس مشکلات خود به دفتر ریاست جمهوری به صورت حضوری در آن زمان، با توجه به عدم پاسخگویی این دفتر به مشکلاتشان بار دیگر روز گذشته، مورخ چهاردهم اردی بهشت ماه، مقابل در ورودی شرکت اجتماع کرده و بر تحقق خواسته‌های خود تاکید کردند.

تجمع کارگران اخراجی نوشابه‌ سازی ساسان: صبح امروز دوشنبه ۲۰ اردی بهشت ماه، جمعی از کارگران اخراجی نوشابه‌ سازی در اعتراض به دریافت نکردن مقرری بیمه بیکاری در محل کار سابق خود تجمع کردند.

تجمع کارگران مخابرات مقابل مجلس: کارگران مخابرات صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

اعتراض کارگران صنایع فلزی به پرداخت نشدن مطالبات معوقه: کارگران کارخانه صنایع فلزی(۱) می‌گویند در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود از چهارشنبه ی گذشته تاکنون اعتصاب کرده‌اند.

عدم دریافت حقوق

ششصد تن از کارگران کارخانه صنایع مخابراتی ‌راه دور ایران خواستار دریافت سیزده ماه حقوق معوقه خود شدند: ۶۰۰ تن از کارگران کارخانه صنایع مخابراتی ‌راه دور ایران در استان فارس به دنبال برآورده نشدن خواسته ‌های صنفی خود، با انتشار بیانیه ای خواستار تحقق مطالباتشان، از جمله دریافت ۱۳ ماه حقوق معوقه خود شدند.

تهدید و ارعاب

تهدید کارگران به اخراج و ایجاد فضای امنیتی در سطح شهر تهران: همزمان با ۱۱ اردی بهشت ماه روز جهانی کارگر در سطح شهر تهران به خصوص در مناطق مرکزی شهر، فضای امنیتی حاکم شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید