خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  گزارش ماهانه نقض حقوق اقلیت های مذهبی / اردی بهشت ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق اقلیت های مذهبی / اردی بهشت ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران در محدوده زمانی اردی بهشت ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است :

اقلیت های مذهبی

صدور حکم

محکومیت یک شهروند بهایی اهل سمنان به زندان و تبعید: یک شهروند بهایی ساکن سمنان به نام شعله طائف، که در آذرماه سال گذشته بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود؛ بر اساس رای دادگاه انقلاب سمنان به تحمل یک سال حبس تعزیری در تهران و دوسال زندگی خارج از سمنان محکوم شده است.

پیام فناییان، شهروند بهایی به یک سال حبس قطعی محکوم شد: پیام فناییان از بهاییان بازداشت‌شده در تاریخ ۱۳ دی ‌ماه، در دادگاه تجدید به یک سال حبس قطعی محکوم شد.

صدور احکام سنگین حبس برای شهروندان بهایی مشهدی: دادگاه تجدید نظر برای ۹ شهروند بهایی ساکن مشهد به نام های سیما اشراقی، رزیتا واثقی، داور نبیل زاده، جلایر وحدت، ناهید قدیری، نسرین قدیری، کاویز نوزدهی، هومن بخت آور و سیما رجبیان احکام سنگین حبس صادر کرده است.

محکومیت یک شهروند بهایی به شش ماه حبس تعزیری: “مشفق سمندری” از شهروندان بهایی ساکن بابل، به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

محکومیت علی احسانی، شهروند بهایی به دو سال حبس تعزیری: علی احسانی، شهروند بهایی ساکن در سمنان به دو سال حبس تعزیری و پس از آن دو سال تبعید به صورت قطعی محکوم شده است.

محکومیت سوسن تبیانیان شهروند بهایی به یک و نیم سال حبس تعزیری: دادگاه انقلاب شهر سمنان، سوسن تبیانیان، شهروند بهایی ساکن این شهر را به تحمل یک و نیم سال حبس تعزیری محکوم کرد.

محکومیت بیست و چهار نفر از دراویش گنابادی به زندان ، شلاق و تبعید: ۲۴ تن از دراویش و پیروان سلسله نعمت اللهی گنابادی به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی”، به تحمل حبس، شلاق و تبعید به مناطق محروم محکوم شدند.

بازداشت

حمله به منزل یکی از دراویش گنابادی در استان فارس و دستگیری وی: روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه، ساعت ۷ بعد از ظهر ، منزل شخصی بهیار رجبی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در روستای قصیرا از توابع کوار در استان فارس مورد حمله و هجوم عده ای از افراد لباس شخصی قرار گرفت.

بازداشت فواد خانجانی، یکی دیگر از شهروندان بهایی: عصر امروز ۷ اردی بهشت ماه، فواد خانجانی، از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت سیمین گرجی شهروند بهایی ساکن قائم شهر: سیمین گرجی شهروند بهایی ساکن قائم شهر توسط نروهای انتظامی بازداشت شد.

پلمپ محل کار

محل کسب یک شهروند بهایی در بیرجند پلمپ شد: در تدوام اعمال فشار بر شهروندان بهایی در ایران، محل کسب یک شهروند بهایی ساکن شهرستان بیرجند پلمپ شد.

فشار بر بهائیان ساکن مرودشت: به تازگی ادارۀ اماکن شهرستان مرودشت در استان فارس، از برخی بهائیان خواسته تا به معرفی دیگر بهائیان شاغل بپردازند.

گزارشی از فشارهای اقتصادی بر بهاییان: شهروندان بهایی، طی ماه های اخیر بر اساس حساسیت و فشارهای دستگاه امنیتی متحمل فشارها و زیان های اقتصادی فراوانی شده اند.

تهدید و ارعاب

یورش نیروهای امنیتی به منزل یکی از شهروندان بهایی ساکن یزد: منزل مجید اسلامی، از شهروندان بهایی ساکن یزد مورخ ۹ اردی بهشت ماه سال جاری، مورد یورش نیروهای وزارت اطلاعات قرار گرفته است.

تشدید فشارعلیه دراویش در بهبهان و اجبار آنها به تعطیلی مجلس: اداره اطلاعات و نیروی انتظامی شهرستان بهبهان در استان خوزستان، فشار بر دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی را به منظور تعطیلی مجالس درویشی در این شهرستان افزایش داده است.

تجمع اعتراضی

تجمع نیروهای لباس شخصی در مقابل حسینیه دراویش کرج: در ساعات پایانی  شب سه شنبه  ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ عده ای از نیروهای لباس شخصی در مقابل حسینیه دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در شهرستان  کرج اجتماع  کرده و اقدام به دادن شعار علیه دراویش نمودند.

احضار به دادگاه و ارگان های اطلاعاتی

هجوم ماموران امنیتی به منزل دو شهروند بهایی قائمشهر و احضار ایشان: نیروهای امنیتی روز سه شنبه مورخ ۲۱ اردی بهشت ماه۱۳۸۹ به منزل دو تن از شهروندان بهائی ساکن قانم شهر به نام های چنگیز اولادی و پرویز اولادی مراجعه کردند.

صدور وثیقه

حافظ عبدالرشید با قید وثیقه آزاد شد: حافظ عبدالرشید، امام جمعه اهل سنت شهرستان زابل، پس از شش روز بازداشت، با قید وثیقه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید