خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۹ ساعت ۹:۱۷:۱۵

    خانه  > سایر گروهها  >  وزیر کار باید استعفاء کند و برود

وزیر کار باید استعفاء کند و برود

معاون سرمایه انسانى و توسعه وزیر کار و امور اجتماعى اعلام کرده است که نرخ بیکارى در ایران در زمستان سال گذشته ۱۱ و ۹ دهم درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکارى در زمستان سال گذشته نسبت به دوره مشابه در سال ۱۳۸۷، دو و شش دهم درصد افزایش داشته است.

در همین حال، عبدالرضا شیخ الاسلامى، وزیر کار و امور اجتماعى، گفت که دولت نمى تواند براى همه شغل ایجاد کند.

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان در تهران، در گفت و گویی نرخ بیکارى اعلام شده از سوى دولت محمود احمدى نژاد را نادرست می داند و در پاسخ به اظهارات وزیر کار ایران می گوید که وی باید استعفاء کند.

 

آقای رییس دانا، آماری که در باره نرخ بیکاری ارائه می شود تا چه حد با واقعیت های جامعه ایران مطابقت دارد؟

من نرخ بیکارى را زمانى که مى گفتند ۱۰ درصد است و یک رقمى مى خواهد بشود، برآورد من آن زمان این بود که نرخ بیکارى دور و بر ۱۸ درصد است. براى اینکه روش محاسبه موجود را نادرست مى دانستم.

شمارى از زنانى را که به دلیل بیکارى خانه دار شده بودند، به عنوان جمعیت غیرفعال به حساب مى آوردند و در نتیجه به حساب فعالیت و شغل نمى آوردند. شمار زیادى از دانشجویان پشت کنکور را کماکان دانشجو به حساب مى آوردند. شمار زیادى از افغانى هاى ایرانى شده را به حساب نمى آوردند. از همه مهمتر اینکه اصلاً سربازان را در میان شاغلان به حساب مى آورند که خارج از استاندارد است. به اضافه دلایل دیگر.

الان که گفته مى شود بیکارى دوازده درصد شده نسبت به گذشته، آن رقم ۱۷.۸ یا ۱۸ درصد من باید نزدیک هاى ۲۰ درصد شده باشد.

اگر یک کمى با دیدگاه هاى جامعه شناسى کاربردى هم در شهر ظاهر شوید، در داخل محله ها، خیل عظیم بیکاران شهرى را مى بینید. در شهرهاى کوچک مثلاً شهرهاى ساحلى جنوب الان بروید مى بینید که ساعت ۱۰ یازده صبح که اوج کار است، انبوه زیادى از جوانان کنار دریا نشسته اند و دارند با هم حرف مى زنند یا در قهوه خانه ها نشسته اند در شهرهاى مرکزى، یا در تهران در داخل محله ها به ویژه محله هاى کم درآمد، یا خانواده ها را مى بینید که در آنها بیکارى فراوانى وجود دارد.

این در حالى است که براى طرح هاى اشتغال زاى زود بازده هزینه هاى زیادى داده شده، نرخ بهره براى سرمایه گذارى هاى اعتبارى، براى وام هایى که مشارکتى نیستند، وام هاى عقود مبادله اى اند، پائین آمده. مقدار زیادى سرمایه در اختیار سرمایه گذاران نوظهور خودمانى قرار گرفته و باز این بیکارى بالا رفته.

شما به طرح بنگاه هاى زودبازده اشاره کردید. طى این همه سالى که مى گذرد مطرح شده است که از لحاظ اقتصادى این طرح خوب بوده و چهار تا پنج درصد بیشتر انحراف نداشته و باعث اشتغال زایى شده. به نظر شما آیا این طرح موفقیت آمیز بوده؟

نه، چهار درصد فقط شوخى است. شمار زیادى از این وام ها رفت تبدیل شد به خرید پژو و سمند و اینها که مسافر کشى شود. شمارى رفت بابت پرداخت قسط ها و بدهى هاى دیگر و یا رفت توى معاملات کوچک دلالى و واسطگى. این انحراف خیلى زیاد است.

پنج سال پیش محمود احمدى نژاد عنوان کرد که پول نفت را بر سر سفره همه خواهد آورد. در این پنج سال بارها و بارها در مورد ایجاد اشتغال براى مردم از سوى دولتمردان جمهورى اسلامى ایران، اعضاى دولت محمود احمدى نژاد صحبت شد. وزیر کار جدید، عبدالرضا شیخ الاسلامى در گفت و گو با خبرگزارى مهر عنوان کرد که دولت نمى تواند براى همه شغل ایجاد کند. شما این اظهارات را چگونه ارزیابى مى کنید؟

ایشان اگر این اعتراف را دارد مى کند، حتماً باید فردا برود استعفاء بدهد. براى اینکه برابر قانون اساسى دولت موظف است که کار ایجاد کند. وقتى ابراز عجز و ناتوانى مى کند، مى گوید نمى توانم وظیفه ام را به قانون اساسى انجام دهم، این یعنى اینکه دولت ها شکست خورده اند. براى اینکه نمى توانند به آنچه که میثاق مورد قبول عمومى است، یعنى قانون اساسى، پاسخ دهند.

به نظر من اظهار عجز نسبت به آنچه که قانون اساسى گفته یعنى تامین اجتماعى همگانى، آموزش رایگان براى همگان، تامین مسکن، اینها به منزله این است که قانون اساسى دارد نادیده گرفته مى شود. و کسى هم نیست به آنها بگوید وقتى نمى توانى این قانون را اجرا کنى و دست کم در راستاى هدف هاى این قانون حرکت کنى، باید رها کنى بگذارى بروى.

 

مصاحبه از بهروز کارونی

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید