خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  کارگران همواره از تورم مسکن عقب هستند

کارگران همواره از تورم مسکن عقب هستند

خبرگزاری هرانا – نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه تعیین حداقل دستمزد کارگران گفت: اینکه یک‌بار دستمزد را تعیین کنیم و در طول سال هر بلایی سر اقتصاد و تورم آمد ربطی به دستمزد کارگران نداشته باشد؛ عملکردی است که جای انتقاد دارد.

محمدرضا حسین‌نژاد درگفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه کارگران از زحمت‌کش‌ترین و در عین حال از محرومترین اقشار جامعه هستند، گفت: هنگامی که برای نیروی کار سقف دستمزد مشخص می‌شود یعنی این فرد باید در طول سال به نحوی هزینه‌هایش را مدیریت کند که با آن دستمزد پاسخگوی این هزینه‌ها باشد.

وی از شناور بودن تورم در طول سال خبر داد وگفت: تورم گزینه‌ای ثابت نیست به عبارت بهتر یک تورم نقطه‌ای داریم و یک تورم سالیانه، اما حقوق‌بگیران مجبورند تورم را در مقطعی با همان دستمزد ثابت پاسخگو باشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلام اینکه هزینه اجاره و خرید مسکن بخش قابل توجهی از دستمزد نیروی کار را می‌بلعد، گفت: بارها مشاهده شده که تغییرات قیمت مسکن از اوایل سال آغاز می‌شود و تا مهرماه که پایان فصل نقل و انتقالات مسکن است ادامه می‌یابد بنابراین همواره کارگران از تورم مسکن عقب هستند زیرا تورم امسال را باید برای سال آینده دریافت کنند.

وی با یادآوری اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در اواسط سال گفت: همه اقتصاددانان و کارشناسان بر این مهم تاکید دارند که اجرای این قانون تورم قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت در این شرایط کارگران و حقوق‌بگیران با همان دستمزد ثابت چه کنند.

حسین‌نژاد خواهان تعیین حداقل دستمزد برای بار دوم شد و گفت: اگرچه این مساله کار خوبی است و باید همواره ادامه داشته باشد اما اگر دولت بنا ندارد تعیین حداقل دستمزد به صورت دو مرتبه در سال را همیشه اجرا کند بهتر است امسال قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که اجرا می‌شود دستمزد را برای بار دوم و این‌بار با توجه به تورم ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها تعیین کند.

وی با اعلام اینکه حداقل دستمزد کارگران نباید کمتر از ۶۰۰ هزار تومان باشد در برخی شهرها که تورم پایین‌تر است ۴۵۰ هزار تومان دستمزد خوبی است اما برای تهران دستمزد ۶۰۰ هزار تومانی جوابگوی نیازهای کارگران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید