خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۸ ساعت ۱۸:۱۰:۲۴

    خانه  > سایر گروهها  >  نگرانی دکتر نیکبخت ازخطر اجرا حکم اعدام حبیب الله لطیفی

نگرانی دکتر نیکبخت ازخطر اجرا حکم اعدام حبیب الله لطیفی

دادگاه انقلاب شهر سنندج، حبیب‌الله لطیفی دانشجوی ۲۶ ساله کرد را به اعدام محکوم کرده‌است. اتهام این دانشجو از سوی دادگاه «ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم از طریق بمب‌گذاری» اعلام شده‌است. لطیفی از آبان سال گذشته در بازداشت به سر می‌یرد. در پی انتشار خبری در رسانه ها مبنی بر صدور حکم اعدام حبیب الله لطیفی و اجرای آن در روز ۱۷ خرداد در یک مصاحبه تلفنی با آقای دکتر صالح نیکبخت در رابطه با این خبر و آخرین وضعیت پرونده آقای حبیب الله لطیفی مصاحبه ای انجام داده ایم که توجه شما را به جلب می کنیم.


طبق خبرهای منتشر شده در سایتها خبری در روز ۱۹ اردیبهشت در سنندج پس از اعدام ۵ زندانی جلسه ای با حضور مسئولین امنیتی، اطلاعاتی و قضائی در استانداری کردستان تشکیل شده بود و در ان جلسه در مورد اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی در روز ۱۷ خرداد تصمیم گرفته شده است این خبر تا چه اندازه صحت دارد؟

در مورد این خبر اطلاع دقیقی ندارم. و هیچ موضوعی نه به من و نه به خانواده حبیب الله لطیفی اطلاع داده نشده است. گرچه من خودم دغدغه هائی در این رابطه دارم.
من در این رابطه هیچ خبری ندارم و در مورد صحت و سقم این خبر نیز نه می توانم آنرا را تایید و یا تکذیب کنم. زیرا مقامات قضائی و دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مجری این حکم هستند. ولی به من و خانواده موکلم تا به حال هیچ اطلاعی داده نشده است. ولی با توجه به اینکه والدین حبیب الله لطیفی تقاضای عفو کردند و من هم تقاضای اعاده دادرسی کردم، امیدوارم که این خبر صحت نداشته باشد.

 

شما روز ۱۹ اردیبهشت سفری به سنندج داشته اید علت سفر شما در این روز به سنندج چه بوده است؟

چون من مدتها اطلاعی از وضعیت موکلینم نداشتم. به سنندج سفری کردم تا آنها را ملاقات کنم. من در مورد اینکه در روز یکشنبه ۵ نفر اعدام می شوند هیچ اطلاعی نداشتم. من در سنندج بودم و از طریق رادیو کردانه در جریان اعدام پنج زندانی قرار گرفتم. من در سنندج یکسری کاردر رابطه با پروندههای دیگر داشتم. من در روز یکشنبه از طرف مقامات نه برای مسئله خاصی دعوت و یا احضار شده بودم و نه از خبری که در سایتها منتشر شده مطلع هستم. چون مطلع نیستم نمی توانم در این رابطه هم اظهار نظر کنم. اما این خبر باعث شده تا من و یا خانواده اش در روزههای آتی به دادسرای انقلاب سنندج مراجعه کنیم. امیدواراین خبر صحت نداشته باشد و بدون اطلاع من و یا خانواده اش دست به اقدامی زده نشود.

 

وضعیت کنونی پرونده ی حبیب الله لطیفی چگونه است؟
وضعیت کنونی پرونده لطیفی همانطوری که اظهار کردم آقای لطیفی به اعدام محکوم شدند. یکبار اعاده دادرسی من رد شده و مجددا تقاضای دادرسی کردم وهنوز نمی دانم نتیجه اش چیست.
در مورد مداخله طالبانی در مورد شیکو معارفی و حبیب الله لطیفی، از منابع نزدیک مقامات مسئول دولت حریم کردستان شنیدم که آقای طالبانی هم برای ایشان تقاضای عفو کردند. اما من تا به حال انعکاس انرا در پرونده موکلم ندیدم.


من در مصاحبه ای که با آقای صلاح مهتدی از دوستان قدیم آقای طالبانی و به قول بعضی ها از مشاوران وی داشتم در رابطه با پیام آقای طالبانی برای سران رژیم جمهوری اسلامی که فرستاده بود و از آنها خواسته بود که از اعدام جوانان کرد دست بردارد ولی دیدیم که در ۱۹ اردیبهشت چهار کرد را بدون اطلاع وکلا و خانواده هایش اعدام نمود آیا شما نگران این نیستی که موکلین شما هم دچار این مشکل شوند؟

تا انجائی که من بعنوان وکیل در چارچوب قوانین ایران می توانم از موکلینم دفاع کنم، دفاع می کنم. در رابطه با اقدام آقای طالبانی چیزی هست بین مقامات سیاسی ایران و عراق. ولی من بعنوان یک وکیل انعکاس این تقاضا را در  پرونده موکلم فعلا نمی بینم. ولی من به یک قول و قرار اکتفاء نمی کنم و به وظایف خودم ادامه می دهم. مبادا همانطور که گفتید حادثه مشابهی رخ بدهد . من نیاید به یک قول و قرار دل خوش باشم. چون طبق قوانین ایران حکمی که قطعی شده معمولا اجرا می کنند. ولی من تقاضای دادرسی کردم. ولی در مورد حبیب نه پاسخ اعاده دادرسی را دادند و نه جواب تقاضای عفو خانواده را دادند. بنا بر این من هم نگران هستم.


پیامتان برای وکلا و قضات جهان در این رابطه چیست؟
من از تمامی قضات و وکلا در سراسر دنیا می خواهم همانطور که ما قسم خوردیم که عدالت را اجرا و حقوق دیگران را رعایت کنیم. و در مورد تمام کسانی که پایشان به مراجع قضائی می خورد. اقدامات لازم را به عمل بیاوریم و جزء اجرای عدالت و احقاق حق دیگران کا ر دیگری نکنیم.

آقای نیکبخت، از شما صمیمانه تشکر می کنیم.

منبع: کردانه

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید