خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  مجلس شورای اسلامی با تفحص از بازداشتگاه‌ها مخالفت کرد

مجلس شورای اسلامی با تفحص از بازداشتگاه‌ها مخالفت کرد

خبرگزاری هرانا –  نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت بازداشتگاه‌های کشور مخالفت کردند.

این تقاضا که از سوی مصطفی کواکبیان، نماینده نزدیک به اصلاح‌طلبان در مجلس مطرح شده بود، امروز سه‌شنبه مورخ ۲۸ اردی بهشت ماه، در دستور کار مجلس قرار گرفت که در نهایت با ۶۲ رای موافق، ۹۰ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع، از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر کنار گذاشته شد.

به گزارش رادیو زمانه، آقای کواکبیان گفته که انگیزه‌اش از ارائه چنین درخواستی، “خطی، ربطی و جناحی” نیست و براساس دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای مبنی بر تعطیلی بازداشتگاه کهریزک است.

بازداشتگاه کهریزک که زیرنظر پلیس اداره می‌شد، در حوادث پس از انتخابات، مدتی محل نگهداری بازداشت‌شدگان بود که بر اثر خشونت‌های اعمال شده در آن، دست‌کم چهار تن جان خود را از دست دادند.

این بازداشتگاه مدتی بعد به دستور آقای خامنه‌ای بسته شد و ۱۲ متهم آن به طور غیرعلنی دادگاهی شدند که تاکنون نتیجه این دادگاه مشخص نشده است.

کواکبیان پیش از رای‌گیری درباره درخواست خود، خطاب به نمایندگان گفت: “اگر شما برای انجام این تقاضا به تحقیق و تفحص از وضعیت بازداشتگاه‌های کشور رای دهید، بدون هیچ ایرادی این تقاضا انجام می‌شود.”

براساس اصل ۷۶ قانون اساسی، نمایندگان مجلس می‌توانند علاوه بر پیگیری‌های قضایی، در خصوص برخی مسائل تقاضای تحقیق و تفحص کنند.

آمار دقیقی از تعداد بازداشتگاه‌ها و زندان‌های کشور در دسترس نیست. آن‌طور که نهاد‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند برخی نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی بازداشتگاه‌هایی دارند که مستقل از قوه قضائیه عمل می‌کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید