خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  ممنوعیت پخش برنامه ی کودکان و نوجوانان به زبان ترکی در شبکه ی استانی زنجان

ممنوعیت پخش برنامه ی کودکان و نوجوانان به زبان ترکی در شبکه ی استانی زنجان

خبرگزاری هرانا – صداو سیمای ایران پخش برنامه های ویژه کودکان، نوجوان و جوانان به زبان ترکی آذربایجانی در شبکه های استانی استان های ترک نشین را ممنوع و پخش برنامه به زبان ترکی آذربایجانی را محدود کرده است.

به گزارش ساوالان سسی، رزمجو رئیس صدا و سیمای استان زنجان در مصاحبه مطبوعاتی خود با خبرنگاران و اصحاب مطبوعات گفت: برای پخش برنامه های ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان به زبان ترکی مجوز نداریم و تهران باید برای این موضوع مجوز صادر کند اما برنامه های روستا، شهید و شهادت و مداحی ها اکثرا به زبان ترکی است.

وی در ادامه افزود ۴۵ درصد برنامه های صدا و سیمای زنجان به زبان ترکی است و اقبال بیشتر به برنامه های و سریالهای ترکی دلیلی بر این نیست که تمامی برنامه های شبکه استانی زنجان(اشراق) به زبان ترکی آذربایجانی باشد و بر اساس دستور صدا و سیمای مرکز ما نمی توانیم بیش از پنجاه درصد برنامه هایمان را به زبان ترکی پخش کنیم.

رئیس صدا و سیمای استانی زنجان در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد علت عدم استفاده از زبان ادبی و معیار ترکی توسط مجریان صدا و سیما با اشاره به وجود لهجه های مختلف در تکلم زبان ترکی در سطح استان زنجان گفت ما بنا را بر این گذاشته ایم که هر زبانی که مردم با آن صحبت می کنند زبان معیار و مورد استفاده ما خواهد بود.

ممنوعیت پخش کارتون و برنامه های کودک و نوجوان به زبان ترکی در حالی صورت می گیرد که اصل پانزده قانون اساسی ایران استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس را آزاد دانسته است.

شبکه های استانی صدا و سیمای ایران در بدو تاسیس با هدف گسترش فرهنگ بومی و اجرایی کردن اصل پانزدهم قانون اساسی ایجاد شده بودند اما این شبکه ها نتوانسته اند خواستهای آذربایجانیها را برآورده کنند و با ممانعت از پخش کارتون و برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان و جوانان به زبان ترکی، خود به ابزاری برای اجرای سیاست یکسان سازی فرهنگی حکومت ایران و آسیمیله کردن کودکان آذربایجانی تبدیل شده اند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید