خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  افراد غیرمسئول بی‌محابا حکم محاربه صادر می‌کنند

افراد غیرمسئول بی‌محابا حکم محاربه صادر می‌کنند

خبرگزاری هرانا – مهدی کروبی، یکی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، با انتقاد دوباره از صدور حکم “محاربه” برای معترضان به نتایج انتخابات و زندانیان سیاسی، نسبت به تلاش برخی برای ترویج خشونت بیشتر در جامعه هشدار داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی سحام‌نیوز، مهدی کروبی، روز دوشنبه با انتقاد شدید از “صدور بی‌محابای حکم محارب” علیه معترضان و فعالان سیاسی در ایران نسبت به سوق دادن “دین پاک خاندان پیامبر به سمت خرافات” ابراز تأسف کرد.

این نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در دیدار با شماری از فرهنگیان، پزشکان و پرستاران و خانواده‌های شهدا سخن می‌گفت، در این باره اظهار داشت: “متأسفانه از طرفی نیز شاهد سوق دادن دین پاک خاندان پیامبر به سمت خرافات هستیم. ریا و تزویر کم بود که خرافه‌پرستی و خرافه‌گویی نیز بدان افزوده شد”.

آقای کروبی هم چنین با اشاره به محارب خوانده شدن برخی از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات افزود: “بی‌شک ما در دین خود مقوله محارب را داریم، همان طوری که در سایر حکومت‌ها و کشورها این موضوع (به عناوین دیگری) وجود دارد. کسی که بر علیه نظام و در جهت ساقط نمودن آن اقدام کند، محارب خوانده می‌شود. ولی متأسفانه کار نظام ما به جایی رسیده که افرادی غیرمسئول بی‌محابا از دنیا و آخرت خویش، حکم محارب صادر می‌کنند”.

دستگاه قضایی-امنیتی نوزدهم اردی بهشت پنج تن از زندانیان سیاسی را به اتهام “عضویت در گروهک‌های ضد انقلاب” اعدام کرد و دادستان تهران نیز به تازگی از تأیید حکم اعدام شش تن از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات خبر داده است.

اعدام زندانیان سیاسی واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران به دنبال داشته است و از جمله مهدی کروبی و میرحسین موسوی از این اعدام‌ها به شدت انتقاد کرده و آن را “ناگهانی و ناعادلانه” خوانده‌اند.

محکومیت این اعدام‌ها از سوی رهبران جنبش سبز در ایران به نوبه خود حملات تند رسانه‌ها و شخصیت‌های حامی دولت جمهوری اسلامی را در پی داشته است که رهبران معترض را از جمله به “مخالفت با نص صریح قرآن در باره قصاص” متهم کرده‌اند.

آقای کروبی در سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به این حملات گفته است: “اخیراً نیز شاهدیم که در اقدامی عجیب و غیرمسئولانه، عضو شورای نگهبان (آقای الهام) مهندس موسوی و همسرش را محارب خطاب می‌کند”.

وی هم چنین با اشاره به فشارهای وارده از سوی حاکمیت به مردم و نیز رهبران معترضان نسبت به تلاش برخی برای “ترویج خشونت” در جامعه هشدار داده و خواستار دقت بیشتر مردم شد.

وی در پایان افزود: “در چنین شرایطی که ابزار اطلاع‌رسانی را از ما گرفته‌اند، احزاب را به تعطیلی کشانده و روزنامه‌ها را توقیف کرده‌اند، باید ضمن استفاده از فضای مجازی با اطلاع رسانی چهره به چهره آگاهی بخشی عمومی را افزایش داد”.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید