خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  فصلنامه ی نقض حقوق بشر در کردستان منتشر شد

فصلنامه ی نقض حقوق بشر در کردستان منتشر شد

خبرگزاری هرانا  – وضعیت حقوق بشر در ایران، بعد از انتخابات خرداد ماه سال گذشته با اذغان تمام نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر بسیار بحرانی شده است. کردستان نیز به عنوان بخشی از این جغرافیا که در طول حاکمیت جمهوری اسلامی به سبب وجود نگاه امنیتی همواره در بخش اعمال سیاست یکی از پرهزینه ترین مناطق بوده، از این قاعده مستثنی نبوده، و با سر کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال ۸۴ روند وضعیت حقوق بشر در کردستان وخیم تر از گذشته نیز شده است.

 

دلایلی هم چون کم هزینه بودن نقض حقوق بشر در کردستان، سیاست های دیگر دولت ها، نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و رسانه های بین المللی مستقل در قبال وضعیت حقوق بشر در مناطق کردنشین؛ نیز در جسورتر کردن ناقضان حقوق بشر در مناطق کردنشین بی تاثیر نبوده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که ۵ سال از تاسیسش می گذرد، به عنوان سازمانی پیشرو در کردستان در جهت بهبود وضعیت حقوق بشر و نیز افشاسازی نقض سیستماتیک و مستمر آن، گام های موثری برداشت و همزمان هزینه های زیادی را به سبب فعالیت های حقوق بشری  متحمل گشت. بازداشت اعضای این سازمان غیر دولتی مدافع حقوق بشر و صدور حکم سنگین ۱۱ سال برای موسس این سازمان تنها به دلیل تاسیس این سازمان، خود گواهی بر سرکوب غیر انسانی مدافعان حقوق بشر در کردستان می باشد.

از سوی دیگر نیز شاهد آن هستیم که در طول این چند ساله بیشتر صداهای مستقل مطبوعاتی چه بسا که در نطفه خفه شده است و امروز می توان به صراحت ادعا کرد وضعیت آزادی بیان در  مناطق کردنشین در بدترین وضع در طول سی سال اخیر قرار دارد. توقیف و لغو امتیاز هفته نامه های آشتی، ئاسو، روژ هه لات و… خود گواهی مستند بر این ادعا می باشد. دیگر مطبوعات نیز تحت شدیدترین فشارها قرار داشته و حتی شورای نویسندگان آنها به دلیل فشارهای امنیتی مجبور به استعفاشده اند.

وجود چنین دغدغه هایی سبب گشت ما به عنوان اعضای کرد مجموعه فعالان حقوق بشر در جهت مستند سازی موارد نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین و تنویر افکار عمومی و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر از وضعیت بحرانی حقوق بشر در این مناطق، اقدام به انتشار فصلنامه ایی تحت عنوان “فصلنامه نقض حقوق بشر در کردستان” نماییم.

انتشار شماره اول این فصلنامه ی خبری در پاییز ۸۸ با استقبال فراوان خوانندگان مواجه گشت و هم چنین به عنوان نقطه شروع ضرورت گسترده کردن حوزه های کاری این فصلنامه برای شماره های آتی احساس می شد.

صرف اشاره به وجود موارد نقض سیستماتیک و مستمر نقض حقوق بشر در کردستان، کافی نبود و در مقابل ارائه بررسی های کارشناسی و علمی این وضعیت و راهکارهای مقابله با آن(حسب استراتژی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که شیوه های هزینه مند کردن نقض حقوق بشر برای ناقضان آن را در دستور کار خود قرار داده است) در نبود امکان بهره وری مطبوعات داخلی از چنین تحلیلاتی علمی و کارشناسی شده، ضرورت پیدا می کرد. بر همین اساس تصمیم گرفتیم از این فصلنامه به عنوان تریبونی آزاد برای فعالان حقوق بشر در جهت آسیب شناسی نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین همراه با ارائه تحلیلات و راهکارهای چگونگی مبارزه علیه نقض حقوق بشر استفاده کنیم.

متاسفانه فشارهای وارده در طول چند ماهه اخیر علیه نهادهای مدافع حقوق بشری خاصه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سبب گشت این برنامه با مشکلاتی مواجه شود و حتی زمان انتشار فصلنامه به صورت خبری تا مدتی به تاخیر بیفتد.

ما اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خواهان آن هستیم که به دلیل پربارتر شدن و بهبود کمی و کیفی شماره های آتی این فصلنامه از همکاری دیگر فعالین حقوق بشری بهره مند بشویم.

از تمام دوستانی که در حوزه ی تحلیل وضعیت حقوق بشر در مناطق کردنشین فعال بوده، می خواهیم مطالب تحلیلی خویش را در حوزه های تخصصی حقوق بشری از جمله حقوق ملی، خشونت علیه زنان، پدیده تراژدیک خودسوزی در میان زنان، کشتار روزانه شهروندان مرزنشین، حقوق کارگران و اصناف و…برای انتشار در این فصلنامه ارسال نمایند.

 

دانلود کنید

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید