خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  احکام زندان برای افغان های دستگیر شده درحوادث انتخاباتی ایران

احکام زندان برای افغان های دستگیر شده درحوادث انتخاباتی ایران

خبرگزاری هرانا – پنج افغانی دستگیر شده در حوادث پس از انتخابات ، هم اکنون با حکم هایی بین یک تا سه سال مواجه اند و از سال گذشته تاکنون در زندان اوین نگه داری می شوند.

به گزارش کلمه، پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران و حوادث پس از آن، نیروهای امنیتی و انتظامی ایران بیش از ۲۰ افغانی را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام ایران” دستگیر و روانه زندان کردند.

این شهروندان افغانی پس از تحمل ماه ها زندان در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات ایران سرانجام در اختیار سازمان زندان ها قرار داده شدند. آنها را برای مدتی در میان زندانیان سیاسی ایران در بند ۳۵۰ نگه داری کردند و در نهایت پانزده نفر از آنها را رد مرز کردند. تنها اتهام آنها تماشای تظاهرات های مسالمت آمیز مردم در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

تمامی این افراد کارگر بوده و در بخش ساختمان سازی فعالیت داشتند. در روزهایی که خیابان های تهران شلوغ شده بود و مردم در اعتراض به تقلب در نتیجه انتخابات به خیابان ها آمده بودند، این افغانی ها هم از روی کنجکاوی به حوادث خیابان های تهران توجه می کردند. اما یورش پلیس ایران به مردم معترض آنها را هم درگیر ماجرای انتخابات ایران کرد.

هم اکنون پنج نفر از این افغانی ها با اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران و تبلیغ علیه نظام به حبس هایی از یک سال تا سه سال محکوم شده اند. این افغانی ها هفته گذشته از بند ۳۵۰ زندان اوین به بندهای هفت و هشت منتقل شده اند.

در تمام این مدت ۹ ماهی که از بازداشت و زندانی شدن آنها می گذر آنها هیچ ملاقاتی نداشته و از نظر مالی به شدت در مضیقه هستند. آنها برای تامین نیازهای مالی خود مجبورند در زندان کارهای خدماتی زندانیان را انجام دهند تا هزینه های خود را تامین کنند.

پرس و جوی خبرنگاران نشان داده که تا کنون سفارت افغانستان در تهران کاری برای آنها نکرده و ترتیب ملاقاتی را با آنها نداده است. زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ در دیدار با خانواده های خود می گویند: رفتار مقامات زندان هم با این افرا در مقایسه با دیگر خارجی هایی که به همین اتهام ها و یا اتهام هایی چون جاسوسی در زندان اوین هستند، به مراتب بدتر است.

این در حالی است که دولت احمدی نژاد ادعای طرفداری از ملت های ضعیف و ناتوان را دارد؛ شرایط را برای ملاقات خانواده های زندانیان اروپایی و آمریکایی با سفرا، نمایندگان آن کشورها و خانواده های شان فراهم می کند. اما کمترین توجهی به این افغانی ها ندارد.

گفتنی است در یک ماه گذشته تظاهرات متعددی در شهرهای افغانستان در اعتراض به رفتار دولت ایران با زندانیان افغانی صورت گرفته و آنها در برابر سفارت و کنسولگری های ایران خشم خود را از این رفتار دولت ایران نشان داده اند.

تعداد افغانستانی هایی که درحوادث پس از انتخابات بازداشت شده اند، بیش از بیست نفر بوده که در هفته های اخیر پانزده نفرشان ازاد و از ایران اخراج شده اند اما همچنان حداقل پنج افغانی به چرم شرکت در تظاهرات در زندان به سر می برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید