خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۵ ساعت ۱۱:۲۳:۰۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادستان تهران از قطعیت سه حکم اعدام خبر داد

دادستان تهران از قطعیت سه حکم اعدام خبر داد

خبرگزاری هرانا – عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، از تایید و قطعیت حکم اعدام محمدعلی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی خبر داده است.

دولت آبادی در پاسخ به این سوال که آیا در حوادث بعد از انتخابات به صورت مشخص تا به‌حال کسی از متهمین دستگیر شده، اعدام شده است نیز گفت: ما برای ده نفر از کسانی که در جریان حوادث پس از انتخابات و به ‌خصوص روز ۶ دی ماه (عاشورا) دستگیر شدند، به اتهام محاربه کیفرخواست صادر کردیم و سه فقره از احکام اعدام که توسط دادگاه بدوی صادر شده بود، در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

به گزارش هفته نامه ی پنجره، وی در این خصوص اینگونه توضیح داد: احمد دانشپور مقدم، محسن دانشپور مقدم و عبدالرضا قنبری از هواداران و وابستگان به سازمان مجاهدین خلق هستند که عبدالرضا قنبری در روز عاشورا مستقیما برای ایشان گزارش می‌داده است. حکم اعدام این سه نفر قطعی شده است، اما درخواست عفو کرده‎اند. سه نفر دیگر نیز به نام‌های مطهره بهرامی حقیقی، ریحانه حاج ابراهیم دباغ و هادی قائمی در دادگاه بدوی محکوم به اعدام شدند، اما مجازات آن‌ها در دادگاه تجدید نظر به حبس تبدیل شد.

جعفری دولت آبادی افزود: در حال حاضر سه حکم اعدام تأیید شده داریم که مربوط به محمدعلی صارمی، جعفر کاظمی و فردی به‎نام محمدعلی حاج آقایی است که هر

سه نفر از هواداران سازمان مجاهدین خلق هستند. ارتباط این سه نفر با سازمان مجاهدین خلق آشکار و مسلم است. این عده وابستگی گروهی دارند و در شهریور سال ۱۳۸۸ دستگیر شده‎اند.

دادستان تهران گفت: با این وصف کیفرخواست‌های صادره در رابطه با حوادث عاشورا و به اتهام محاربه توسط دادسرا ۱۰ فقره بوده که از میان آن‌ها ارسلان ابدی و محمد ولیان از این اتهام تبرئه شده‎اند، احکام سه نفر تأیید و احکام سه نفر نیز تبدیل شده است. به اتهام دو نفر نیز رسیدگی نشده و در انتظار محاکمه هستند.

وی با تاکید بر اینکه تا این لحظه هیچ حکمی اجرا نشده گفت: اما ذکر این نکته لازم است که حکم ۲۱۷ نفر از محکومین حوادث پس از انتخابات قطعی شده است. اعتراض آن‎ها بررسی شده و احکام نیز قطعی شده است.

دولت آبادی هم چنین نسبت به موضع گیری میرحسین موسوی نسبت به اعدام های مخفیانه ی نوزده اردی بهشت واکنش نشان داد و گفت: بهتر بود نخست وزیر سابق از پنج اعدامی حمایت نمی کرد تا این جرم جدید به پرونده اش اضافه نشود!

دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره رسیدگی به پرونده ی میرحسین موسوی نیز گفت: وی با این اظهار نظر اساسا از  آنچه دولت آبادی “مجرمین” می خواند، حمایت کرده و احکام قطعی محاکم را زیر سئوال برده است. وقتی حکمی قطعی می‎شود، کسی حق ندارد دستگاه قضایی را متهم کند و موجبات خوشحالی دشمنان جمهوری اسلامی را فراهم کرده و آن‎ها تصور کنند که امروز ما بی‎گناهان را اعدام کردیم که این یک ظلم بزرگ است.

دولت آبادی مدعی شد: میرحسن موسوی در سال ۱۳۶۷ در جریان احکام حکومتی آیت الله خمینی بوده و به‎خوبی می‎داند که قوه قضاییه در چهارچوب قوانین و مقررات کشور اقدام می‎کند و محتویات پرونده نیز این موضوع را نشان می‎دهد که پرونده فرزاد کمانگر و سایرین در جریان رسیدگی بوده و این‎که چرا حکم بعد از چند سال اجرا شده به منزله اشتباه بودن احکام صادره نیست. احکام یاد شده به دلایلی اجرا نشده بود و دستگاه قضایی این احکام را اجرا کرده است.

وی گفت: بسیاری از مواضعی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی گرفته‌اند، جرم است؛ اما چون نظام اسلامی برای تعقیب آن‌ها براساس مصالحی عمل می‌کند، آن را موکول به زمان مناسب کرده‌ایم.

 

حمایت موسوی از پنج اعدامی جرم جدید اوست

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید