خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  ده ها تن از دانشگاهیان در آمریکا و اروپا اعدام پنج فعال سیاسی در ایران را محکوم کردند

ده ها تن از دانشگاهیان در آمریکا و اروپا اعدام پنج فعال سیاسی در ایران را محکوم کردند

ده ها تن از اساتید و روشنفکران در آمریکا و اروپا در بیانیه ای با محکوم کردن اعدام های اخیر در ایران از سازمان های بین المللی و سازمان ملل متحد خواسته اند جمهوری اسلامی را در اعدام‌های دسته‌جمعی مخالفان سیاسی مسئول و مقصر بشناسد.

روز یکشنبه قوه قضاییه ایران اعلام کرد فرزاد کمانگر، شیرین علم‌هویی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان، به اتهام آنچه که عضویت در گروه های “ضد انقلاب” خوانده شده، در زندان اوین اعدام شده اند.

این استادان دانشگاه و روشنفکران در بیانیه خود نوشته اند: “از دولت‌های جهان مصرانه می‌خواهیم تا تامین و رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی را پیش‌شرط ضروری هر گونه مراوده با جمهوری اسلامی ایران قرار دهند”.

نیکی کدی، دانشگاه کالیفرنیا، مهرزاد بروجردی،  دانشگاه سیراکیوز، سهراب بهداد، دانشگاه دنیسون اوهایو، منصور معدل، دانشگاه میشیگان، فرهاد نعمانی، دانشگاه آمریکایی در پاریس، میثاق پارسا، دانشگاه دراتموث،نیره توحیدی، دانشگاه دولتی کالیفرنیا،  عباس میلانی، دانشگاه استانفورد، اکبر مهدی، مجتبی مهدوی، حسین کمالی، الهیار کنگرلو، حسین ضیایی، دانشگاه کالیفرنیا،  و محمود کریمی حکاک، سییناکالج نیویورک، از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

در این بیانیه تصریح شده است: “کارنامه این رژیم را در نقض حقوق بشر و قساوت در رفتار با نیروهای سیاسی معارض را به صراحت محکوم می‌کنیم. اعتقاد راسخ خویش را به رعایت ضوابط حقوقی از مجاری مستقل در حق همه متهمان اعلام می‌داریم و بر لغو مجازات اعدام تاکید می‌نماییم. به قوت باور داریم که شرکت لازم حل مشکلات کنونی در ایران، پرهیز از خشونت از همه طرف است”.

سازمان های مدافع حقوق بشر و  به همراه رهبران مخالفان در ایران اعدام این پنج نفر  را محکوم کرده اند.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، با “ناعادلانه” خواندن این اعدام ها، تصریح کرده است که «توضیحات» روشنی درباره اتهامات این افراد ارائه نشده است.

میرحسین موسوی گفته است: “اعلام اعدام ناگهانی پنج نفر از شهروندان کشور بدون آنکه توضیحات روشن کننده‌ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود شبیه روند ناعادلانه‌ای است که در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت‌آور برای عده زیادی از زنان ومردان خدمتگزار وشهروندان عزیز کشور ما شده است”.

مهدی کروبی نیز گفته است: “اعدام این افراد در شرایطی صورت گرفته است که هیچکس از چند و چون پرونده آنها با خبر نیست و جرم آنها به دلیل علنی نبودن دادگاه و عدم رعایت آیین دادرسی و قانون، برای هیچکس محرز نشده است”.

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که اعدام شدگان نه تنها از محاکمه منصفانه ای برخوردار نبوده اند که شکنجه هم شده بودند.

در این بیانیه آمده است: “این سازمان، اعدام هایی که بدون هیچگونه اعلام قبلی انجام شد را محکوم می کند. به رغم اتهام سنگینی که به متهمان زده شده بود، هیچ یک از محاکمه منصفانه ای برخوردار نشدند ضمن این که از سه تن از آنها، با شکنجه و با زور اعتراف گرفته شده بود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید