خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  پنج کشته و بیست و دو زخمی در درگیری با نیروهای امنیتی در اهواز

پنج کشته و بیست و دو زخمی در درگیری با نیروهای امنیتی در اهواز

خبرگزاری هرانا -در یک درگیری در اهواز بین اعضای قبیله ی العمور و نیروهای بسیج ۵ تن کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش العربیه، تلاش برای متفرق کردن تشییع جنازه یکی از فعالان سیاسی اهوازی از اعضای قبیله عرب العمور در شرق اهواز که پیش تر به دست نیروهای بسیج کشته شده بود منجر به تظاهرات تشییع کنندگان و درگیری مسلحانه عرب ها، که معمولا در چنین مراسمی اسلحه با خود حمل می کنند، با نیروهای بسیج شد.

پس از آن که مراسم تشییع جنازه در منطقه “البو رومی” به تظاهرات کشیده شد، نیروهای امنیتی وبسیج و لباس شخصی ها سعی کردند تظاهرکنندگان عرب از قبیله العمور را متفرق کنند اما این تلاش ها به درگیری مسلحانه کشیده شد که در نتیجه آن ۵ تن از طرفین کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

به گفته این منابع نیروهای دولتی تعداد زیادی از شهروندان عرب ایرانی شرکت کننده در این مراسم را دستگیر کردند و نیروهای کمکی بسیج وسپاه به منطقه سرازیر شدند.

نیروهای بسیج در آغاز هفته جاری علی عموری، فعال سیاسی اهوازی را که تحت تعقیب دستگاه اطلاعاتی بود و خود را از آنها پنهان کرده بود ترور کردند.

گفته می شود استان خوزستان که مرکز آن شهر اهواز است و در مجاورت عراق قرار دارد، بیش ترین جمعیت عرب های ایرانی را در خود جای داده است که تبار آنان به قبایل بنی کعب، بنی اسد، ربیعه، بنی تمیم، آل کثیر وبنی طی باز می گردد.

فعالان سیاسی عرب در این استان مقامات دولت مرکزی را متهم می کنند که ضمن منع آموزش زبان مادری، دست به تبعیض علیه آنان زده واز بسیاری از حقوق خود که در قانون اساسی این کشور آمده محروم هستند.

ایران از هفت قومیت اساسی شامل فارس ها، ترک های آذربایجانی، کردها، عرب ها، ترکمن ها، بلوچ ها و لرها تشکیل شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید