خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۹, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۴ ساعت ۱۲:۲۲:۰۰

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تظاهرات در افغانستان در اعتراض به اعدام های نوزده اردی بهشت

تظاهرات در افغانستان در اعتراض به اعدام های نوزده اردی بهشت

خبرگزاری هرانا – صدها تن از مردم افغانستان روز گذشته، پنج‌شنبه، در شهر جلال‌آباد برای اعتراض به اعدام شهروندان ایرانی و افغانی توسط حکومت ایران دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات در نزدیکی کنسولگری ایران در این شهر صورت گرفت و تلاش پلیس افغانستان برای جلوگیری از نزدیک شدن راهپیمایان به ساختمان کنسولگری ایران بی‌نتیجه ماند.

به گزارش رادیو زمانه، تظاهرکنندگان با کوبیدن بر درهای ساختمان این کنسولگری و آتش زدن پارچه‌هایی با نقش روحانیان حکومت ایران اعتراض خود را به اعدام‌ها در ایران ابراز کردند.

تظاهرکنندگان هم‌چنین تصاویری از فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان را حمل می‌کردند و علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران شعار داده و با زندانیان سیاسی ایران ابراز همبستگی کردند.

فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و شیرین علم هولی، چهار ایرانی کُرد هستند که به همراه مهدی اسلامیان، یکشنبه هفته جاری در زندان اوین به دار آویخته شدند.

تظاهرکنندگان افغان با سر دادن شعار “مرگ بر استبداد جه در کابل و چه در تهران” خواستار پایان یافتن اعدام‌ها توسط جمهوری اسلامی شدند.

حزب همبستگی افغانستان که هماهنگی این راهپیمایی را برعهده داشته‌است اعلامیه زیر را به این مناسب منتشر کرده‌است:
“حزب همبستگی افغانستان، نه با اشک بل‌که با تکرار ندای پرجبروت مادر قهرمان فرزاد و سایر شهیدان ایران، همبستگی خود را با جنبش آزادی‌خواهانه ایران و با زندانیان آزادی‌خواه ایران اعلام می‌دارد که پایداری و تسلیم‌ناپذیری افسانه‌ای‌شان زیر شکنجه‌های جسمی و روحی بی‌نظیر جلادان ولایت فقیه، مایه امید ادامه پیکار در هر شرایطی و نمونه تجسم غرور و شرف انسان مبارز به حماسی‌ترین صورت آن در این دنیای مملو از ستم و تحقیر و نابرابری و زورگویی می‌باشد.”

این پنجمین تظاهرات مردم افغانستان علیه اعدام‌ها در ایران است ولی اعتراض تظاهرات‌های پیشین بر مسئله اعدام افغان‌های ساکن ایران مترکز بود.

در اوایل ماه جاری ده‌ها تن از مردم افغانستان در اعتراض به «بدرفتاری» دولت ایران با افغان‌های مقیم این کشور، با تجمع در برابر ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در کابل، آدمک محمود احمدی‌نژاد را به آتش کشیدند. در پی این اقدام، کاردار سفارت افغانستان در تهران، در غیاب سفیر این کشور، به وزارت خارجه ایران احضار شد.

برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان می‌گویند ده‌ها تن از شهروندان افغانستان در ایران اعدام شده‌اند.

بر پایه اظهارات هیاتی از نمایندگان مجلس افغانستان که اخیرا به ایران سفر کرده‌، در حال حاضر بیش از ۵۶۰۰ شهروند افغان که جرم بیشتر آنها قاچاق مواد مخدر اعلام شده، در این کشور زندانی هستند و نزدیک به سه هزار تن از آن‌ها به اعدام محکوم شده‌اند.

 

 

 

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید