خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۸ دی ۱۳۸۹, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۰۸ ساعت ۱۰:۴۲:۴۲

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  صدور قرار وثیقه ۲۰۰ میلیونی برای پرونده جدید مجید توکلی

صدور قرار وثیقه ۲۰۰ میلیونی برای پرونده جدید مجید توکلی

خبرگزاری هرانا – پس از تفهیم اتهامات جدید به مجید توکلی در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین در روز دوشنبه هفته جاری و اخذ دفاع نهایی پیرامون اتهامات اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای پرونده جدید این فعال دانشجویی صادر گردید.

به گزارش دانشجو نیوز، پس از آنکه مجید توکلی از نگارش تکذیبیه علیه سایت هایی که بازپرس با نام سایت های جنبش سبز از آن یاد کرده، خودداری نموده و حاضر نشده است رسانه ها، فعالان و رهبران جنبش سبز را به دروغگویی و فتنه گری منتسب نماید، حاج محمدی بازپرس شعبه ۴ دادسرای اوین(شهید مقدس) اتهامات اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام را به استناد مطالب منتشر شده منتسب به مجید توکلی در چند ماه اخیر، تفهیم و پس از اخذ دفاع آخر قرار وثیقه ۲۰۰ میلیونی را صادر نموده است.

بر اساس اخبار رسیده، بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت نیز چند روز پیش به دادسرای اوین احضار و با اتهامات مشابه مواجه شده است. گفتنی است در آستانه ۱۶ آذر سال جاری پیام مشترکی منتسب به مجید توکلی و بهاره هدایت خطاب به دانشجویان خارج از کشور در برخی از سایت ها منتشر شده بود.

به نظر میرسد فشارهای جدید به فعالان دانشجویی در زندان پس از برگزاری اعتراضات دانشجویی در ۱۶ آذر سال جاری در دانشگاه های مختلف از تبعید، محدود و ممنوع کردن تماسهای تلفنی و ملاقات فراتر رفته و به تشکیل پرونده و احتمال صدور احکام جدید رسیده است. طرح پرونده های جدید برای فعالین دانشجویی در زندان امکان استفاده از برخی حقوق قانونی چون مرخصی را کاهش میدهد. به صورتی که مجید توکلی هم اکنون بیش از ۱ سال است که از حق مرخصی خود محروم مانده است.

مجید توکلی فعال دانشجویی از ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸ بازداشت و پس از محکومیت ۸.۵ سال حبس در دادگاه بدوی و تایید در دادگاه تجدید نظر و با توجه به اعمال ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی، سرانجام به ۷.۵ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از کلیه فعالیت های سیاسی و اجتماعی، و ۵ سال ممنوعیت خروج از کشور به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، حضور در تجمعات و اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری و رییس جمهوری محکوم گردیده است.

مجید توکلی از مردادماه سال جاری به دستور رشته احمدی معاون دادستان و ریاست دادسرای اوین به زندان رجائی شهر منتقل شده است.

وی پیشتر در پرونده نشریات دانشجویی امیرکبیر به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از تحمل نیمی از حبس (اردیبهشت ۸۶ تا مرداد ۸۷) از زندان اوین آزاد گردید. وی همچنین در بهمن سال ۱۳۸۷ مجددا بازداشت و در خرداد سال ۱۳۸۷ چند روز پیش از انتخابات با قرار وثیقه آزاد شده بود و همچنان تحقیقات آن پرونده نیز با اتهامات اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و رییس جمهوری و تمرد از مامورین در مرحله دادسرا متوقف مانده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید