خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۷ دی ۱۳۸۹, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۰۷ ساعت ۱۴:۵۷:۵۸

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ بیانیه مشترک جمعی از زندانیان سیاسی کرد

هرانا؛ بیانیه مشترک جمعی از زندانیان سیاسی کرد

خبرگزاری هرانا – در پی تعویق حکم اعدام زندانی سیاسی حبیب الله لطیفی جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای کشور با صدور بیانیه مشترکی خواهان تغییر رویه حاکمیت در خصوص صدور حکم اعدام برای فعالین سیاسی و مدنی شده و خواهان تداوم حمایت مردم کردستان از زندانیان سیاسی اعدامی تا توقف کامل احکام اعدام ایشان شدند.

متن این بیانیه مشترک که در اختیار خبرگزاری هرانا قرار گرفته است به شرح زیر است:

شکوه ملت کرد؛ توقف اعدام

بار دیگر اراده رژیم بر آن بود که آزادی خواهی دیگر را از خطه قهرمان خیز کردستان به مصلح تحجر و خفقان ببرد و سند سیاه و شوم دیگری را بر تاریخ خویش بیافزاید ولی پشتیبانی مردم کرد و حمایت تمامی سازمانهای حقوق بشر بین المللی و عدم رضایت مسئولین محلی از اجرای حکم صادره، همراه با اعلام انزجار و حمایت تمامی زندانیان سیاسی در بند ایران باعث شده که فعلا به طور موقت از اجرای حکم اعدام دوست و همراهمان آقای حبیب الله لطیفی منصرف گردند.

در این بین از مسئولین اصلی نظام حاکم می خواهیم با توجه به پیامد اعدام شهیدانی همچون فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان در تهران و اعدام دوستانمان شهید حسن حکمت دمیر و فصیح یاسمنی در شهرستان خوی این بار و این توقف موقت اجرای اعدام خود نقطه پایانی به صدور و اجرای احکامی سنگین در مورد متهمین سیاسی بوده باشد و هم چنین نقطه آغازی بر شروع فصل جدید و نگرشی نوین و انسانی و قانونمند به مسئله متهمین و زندانیان سیاسی کشور بلاخص محکومین سیاسی کرد باشد و به این قناعت رسیده باشند که با توجه به شرایط کنونی ایران چاره حل مشکلات کشور و ملت ها و قومهای ساکن در خاک کشورمان ایران با چنین برخورد های تند و یکجانبه ای نبوده بلکه با گوش دادن به صدای میلیون ها انسان که خواستار زندگی به شیوه فرهنگی و ملیتی و قومیتی خویش و گویش به زبان مادریشان و خیلی مسائل دیگر که در تمامی مجامع بین الملل به عنوان اساسی و اولی ترین حقوق مسلم و شناخته شده بوده و در کشورمان نیز قبول طبقه حاکم گشته و به شمار آید.

در پایان از سازمان دیدبان حقوق بشر و عفو بین الملل پیگیری حقوقی حکم اعدام صادره تمامی محکومین سیاسی در زندان های ایران را در جهت شکستن آن حکم ها را داشته، هم چنین از حضور پشتیبانی ملت فهیم کرد که آغوش خود را برای محافظت از فرزندشان حبیب الله لطیفی باز کردند و  نمایش فوق العاده و نمایش عالی از دموکراسی را به بهترین نوع ممکن آن اجرا و مرحله از تابع اعتراضات مسالمت آمیز در جهت دفاع از حقوق زندانیان سیاسی در بند را آغاز نمودند کمال قدردانی داریم.

در ضمن چون توقف موقت و نامشخص اجرای حکم اعدام دوستمان حبیب الله لطیفی به مصابه پایان موضوع اعدام او نمی باشد و هر لحظه امکان اجرای حکم به قوت خویش باقی است. لذا از مردم غیور کرد انتظار داریم تا اعلام صریح و روشن نقض کامل حکم اعدام ایشان دست از اعتراضات مسالمت آمیز خویش برنداشته و هر دم پیگیر قول مسئولین محلی در جهت نقض کامل حکم اعدام ایشان باشند. و از مسئولان نظام حاکم بر ایران می خواهیم که نسبت به بازبینی احکام سنگین صادره برای محکومین سیاسی اقدام نمایند. و اعلام می داریم که در مرحله بعدی اگر عملکرد دیگری و غیرانسانی اعمال شود نحوه برخورد ما با این نوع موضوعات فقط صرف به صدور بیانیه نخواهد شد.

بیانیه مشترک جمعی از زندانیان سیاسی سقز، ارومیه، تبریز، زنجان، اردبیل، قزوین، بندرعباس، مهاباد، بوکان

۶ دی ماه ۸۹

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید