خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های ملی  >  مقامات قضایی مهاباد بازداشت چهارتن به اتهام ‘تروریست’ را تایید کردند

مقامات قضایی مهاباد بازداشت چهارتن به اتهام ‘تروریست’ را تایید کردند

خبرگزاری هرانا – مقامات قضایی ایران چهار نفر (عضو یک خانواده) را به اتهام برنامه ریزی برای بمب گذاری در شهر مهاباد بازداشت کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۲ دیماه (۲۳ دسامبر)، خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – با انتشار بخش‌هایی از مصاحبه با صمد حضرتی، دادستان عمومی و انقلاب شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی، تایید کرد که «چهار تروریست عضو یک خانواده» به اتهام برنامه ریزی برای بمب گذاری در این شهر بازداشت شده‌اند.
آقای حضرتی گفته است که سه تن از اعضای این خانواده در شهر مهاباد و نفر چهارم هنگام «فرار از مهاباد به سوی بوکان» توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند.

دادستان مهاباد افزوده است که ماموران امنیتی، عضو چهارم خانواده را پس از یک درگیری مسلحانه و تیراندازی متقابل و هنگامی که این فرد زخمی شده بود، دستگیر کردند.

براساس این گزارش، از این شخص چهار قبضه سلاح از نوع کلاشنیکوف به دست آمده است.

به گفته این مقام قضایی، «تروریست‌ها» در صدد بودند در دهه اول ماه محرم به بمب گذاری در شهر مهاباد مبادرت کنند.

ایام عزاداری دهه اول ماه محرم با برگزاری مراسم عاشورا در روز ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) پایان یافت و مشخص نیست که این چهار نفر در چه تاریخی به اتهام توطئه برای بمب گذاری در این ایام بازداشت شده‌اند.

سایت خبرگزاری ایرنا به زبان انگلیسی در گزارش مربوط به مصاحبه با دادستان مهاباد نوشته است که «چهار تروریست حین انجام عملیات و در حالی که در صدد بمب گذاری در مراکز پر جمعیت شهر مهاباد بودند» بازداشت و تحویل مقامات قضایی شدند.

براساس این گزارش، آقای حضرتی وعده داده است که بعدا، جزئیات بیشتری را در مورد بازداشت شدگان در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

خبر بازداشت چهار نفر به اتهام تلاش برای بمب گذاری در مهاباد ده روز پس از وقوع دو انفجار انتحاری در مراسم عزاداری تاسوعا در شهر چابهار، استان سیستان و بلوچستان، انتشار می‌یابد.
صحنه انفجار در مهاباد – روز ارتش

بمب گذاری در جریان رژه نظامی روز ارتش در مهاباد چندین کشته و زخمی برجای گذاشت

در بمب گذاری چابهار، که گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران – جندالله – مسئولیت آن را برعهده گرفت، بیش از سی نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

جندالله هدف خود را تلاش برای احقاق حق ساکنان سنی مذهب استان سیستان و بلوچستان، در جنوب شرق ایران، اعلام کرده اما شماری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده، آن را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

کوتاه مدتی پس از واقعه انفجار در چابهار، مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی از دستگیری نه نفر به عنوان عوامل این عملیات انتحاری خبر دادند و گفته‌اند که این افراد به زودی محاکمه و مجازات می‌شوند.

شهر مهاباد، در شمال غرب ایران، از جمله شهرهای عمدتا کرد نشین این کشور است که اکثر ساکنان آن از مسلمانان سنی مذهب هستند.

این شهر پیش از این هم شاهد عملیات خشونت آمیز بوده و از جمله، انفجار در جریان رژه سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در روز ۳۱ شهریورماه (۲۲ دسامبر) سال جاری بیش از ده کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.

هیچ سازمانی مسئولیت این بمب گذاری را برعهده نگرفت و گروه پژاک، که هدف خود را مبارزه برای استقرار دموکراسی در ایران و کسب خودگردانی برای کردستان اعلام کرده و به عملیات مسلحانه در داخل خاک ایران هم مبادرت ورزیده، هرگونه ارتباطی با این بمب گذاری را تکذیب کرد.

مدتی پس از انفجار در مهاباد، مقامات امنیتی کردستان گفتند که سی نفر از عاملان این بمب گذاری به دست نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید