خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  استقبال آمریکا از تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه نقض حقوق بشر در ایران

استقبال آمریکا از تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه نقض حقوق بشر در ایران

خبرگزاری هرانا – یک روز پس از تصویب محکومیت نقض حقوق بشر در ایران توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ابراز نگرانی جامعه جهانی از نقض مستمر حقوق شهروندان در ایران، وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای، ضمن استقبال از این قطعنامه، بر ایستادگی ایالات متحده و جامعه جهانی در کنار مردم ایران تأکید کرده است.
گفتنی است شامگاه سه‌شنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر۱۳۸۹) مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه کمیته حقوق بشر آن سازمان را تایید و ضمن ابراز نگرانی از مواردی نظیر «شکنجه»، «مجازات‌های بی‌رحمانه»، «صدور احکام اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال» و «نابرابری فراگیر جنسیتی» در ایران، نقض مداوم حقوق اساسی در ایران را موجب نگرانی عمیق خواند. این موارد را شدیدا محکوم کرد.

این قطعنامه ماه گذشته (۱۸ نوامبر ۲۰۱۰) در کمیته‌ سوم مجمع عمومی، موسوم به «کمیته حقوق بشر» تصویب شده بود و پیش‌نویس آن توسط نماینده‌ کانادا به کمیته سوم ارائه شده بود که با رای مثبت ۸۰ کشور به تصویب رسید. ۵۷ کشور نیز رای ممتنع و ۴۴ کشور رای منفی به آن دادند.

به گزارش سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه وزیر خارجه آن کشور که پس از تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل انتشار یافته، با مرور موارد نقض حقوق بشر تأکید شده است که حقوقی که در خصوص زندانیان سیاسی، اعم از مخالفان سیاسی، فعالان حقوق بشر و طیف گسترده‌ای از فعالان مدنی نقض می‌شود، حتی در قانون اساسی ایران نیز مورد تصریح قرار گرفته و در شمول تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود همچنین با مرور موارد شمرده شده در قطعنامه مجمع عمومی افزوده است که این قطعنامه همچنین بازتاب نگرانی‌ها در خصوص افزایش شمار آن دسته از زندانیان سیاسی است که برای مطالبه حقوق حداقلی خود با قبول خطر جانی دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

کلینتون همچنین به روشنی تصریح کرده است ایالات متحده و جامعه جهانی در کنار ایرانیانی که در تلاش برای کسب آزادی‌های پایه و حقوق بشر هستند خواهد ایستاد و این افراد هرگز تنها نخواهند ماند.

لازم به ذکر است پیش نویس قطعنامۀ روز سه‌شنبه ٣۰ آذر ماه مجمع عمومی سازمان ملل، که با ۷۸ رأی موافق، ۴۵ رأی مخالف و ۵۹ رأی ممتنع به تصویب رسید، ماه گذشته در کمیته سوم مجمع عمومی (کمیته حقوق بشر) مورد بررسی و تصویب قرار گرفته بود.

در زمان تصویب آن پیش نویس، محمدجواد لاریجانی، بعنوان نماینده جمهوری اسلامی در جلسه رآی‌گیری حضور داشت و آمریکا را عامل اصلی حمایت از قطعنامۀ ضد جمهوری اسلامی خواند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید