خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۳ ساعت ۱۰:۲۴:۳۳

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  اخراج دانشجویان دانشگاه شیراز

اخراج دانشجویان دانشگاه شیراز

خبرگزاری هرانا – در ادامه سیاست سرکوب در دانشگاههای کشور تعدادی از دانشجویان دانشگاه شیراز با احکام سنگین اخراج و تبعید مواجه شدند.

به گزارش دانشجونیوز، این دانشجویان در حالی با این احکام مواجه شدند که ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم، چندی پیش اعلام کرده بود که تنها احکام صادره از سوی وزارت علوم برای دانشجویان تعلیق و توبیخ بوده است.

در آستانه سالگرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، که نتایج آن با اعتراضات گسترده همراه  بود، کاظم رضایی، عبدالجلیل رضایی، حمدالله نامجو، اسماعیل جلیلوند و یونس میر حسینی از فعالین شناخته شده در دانشگاه شیراز با حکم سنگین اخراج از دانشگاه مواجه شدند.

گفتنی است که آلما رنجبر و هادی الم لی نیز از سوی کمیته انضباطی وزارت علوم به تبعید از دانشگاه شیراز محکوم شده اند. آرش روستایی و محسن زرین کمر نیز در حالیکه تمامی واحدهای درسی خود را گذارنده اند، با کارشکنی مسئولین دانشگاه، تا کنون موفق به اخذ فارغ التحصیلی نشده اند. لازم به ذکر است که اخراج تمامی این دانشجویان به دلایل سیاسی بوده است و این دانشجویان مشکل آموزشی نداشتند.

این دانشجویان به دلیل برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجودر ۱۶ آذر و به اتهام بر هم زدن نظم دانشگاه و توهین به مقدسات در کمیته انضباطی دانشگاه شیراز به ۱ یا ۲ ترم محرومیت از تحصیل و احضار به کمیته انضباطی وزارت علوم محکوم شدند. گفتنی است که در اولین وتنها حضور رسمی این دانشجویان به وزارت علوم به اکثر آنها گفته شده بود که دانشگاه شیراز برای آنها درخواست تغییر دانشگاه به همراه تغییر رشته کرده است و فقط برای عبدالجلیل رضایی، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه شیراز ، از سوی کمیته انضباطی دانشگاه شیراز در خواست اخراج شده است. گفتنی است که دانشجویان نامبرده هیچ یک از این اتهامات را وارد نمی دانند و این احکام را ناعادلانه وغیر قانونی می دانند . قابل ذکر است که اکثر این دانشجویان از پاییز سال ۸۷ بارها از سوی دستگاههای امنیتی بازداشت و به دادگاه انقلاب احضار شده اند و تمامی آنها به قید وثیقه های سنگین آزاد هستند ودر انتظار احکام خود می باشند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ماه سال گذشته، جو دانشگاه شیراز به شدت امنیتی گزارش شده است و همزمان با حمله به کوی دانشگاه تهران، نیروهای ضد شورش به این دانشگاه نیز حمله ور شده بودند که متاسفانه هیچ مرجع رسمی در این قبال تاکنون پاسخگو نبوده است .بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بازداشت یا به مراجع قضایی احضار شده اند و یا با احکام سنگین کمیته انضباطی مواجه گشته اند .یکی از فعالین دانشگاه شیراز چنین گزارش کرده است که: “بحران پیش امده در دانشگاه شیراز به غیر از مسائل اعتراضات گسترده که در جامعه وجود دارد ، تا حدودی مربوط به کارپرور (معاون دانشجویی) و محمدی (مسئول حراست) است که کاملا وابسته به دستگاههای امنیتی هستند و فقط به اجرای منویات آنان می اندیشند.” گرچه در این سالها احکام انضباطی زیادی در دانشگاهها صادر شده است اما حکم اخراج در این تعداد بعد از انقلاب فرهنگی بی سابقه است.

یکی از دانشجویانی که با حکم اخراج از دانشگاه مواجه شده است می گوید که اخراج از دانشگاه پس از تعلیق و بازداشت و ستاره دار کردن دانشجویان و اخراج اساتید، سومین مرحله از دومین انقلاب فرهنگی می داند که بی سرو صدا اما به شدت در حال اجرا است. این دانشجوی اخراجی معتقد است که این احکام برای ایجاد رعب در میان باقی دانشجویان صادر می شود تا بخصوص در آستانه سالگرد انتخابات از حرکت های اعتراضی در دانشگاه جلوگیری شود ، اما اعتراضات، نارضایتی ها و عدم مشروعیت نظام بقدری است که این برخورد ها نه تنها جوابگو نیست بلکه بر عمق بحران می افزاید. این فعال دانشجویی معتقد است که نظام دیگر حتی مثل قبل این رفتار خود را پنهان نمی کند و چنانکه در گذشته مدعی بود که آزادترین دانشگاههای دنیا در ایران است، حالا وزیر علوم عملا دانشگاهیان را تهدید می کند. او امیدوار است که حضور مردم در ۲۲ خرداد تمام نقشه های پلید حاکمیت را نقش بر آب کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید