خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  شرح جلسه دادگاه دو متهم به ترور و عضویت در کومله

شرح جلسه دادگاه دو متهم به ترور و عضویت در کومله

خبرگزاری هرانا – جلسه رسیدگی به پرونده دو وابسته به حزب کومله روز چهارشنبه بصورت علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران با حضور وکیل مدافع متهمان و تعدادی از خانواده شکات برگزار شد.

قاضی صلواتی ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در شروع این جلسه گفت: در تاریخ ۱۴ تیرماه سال ۸۸ تروریست های حاضر در جلسه دادگاه همگام با فتنه گران پس از انتخابات سال گذشته و با پشتیبانی سرویس اطلاعاتی انگلستان اقدام به شناسایی، تعقیب و ترور سه تن از شهروندان عزیز مریوانی به نام های «س-ش»، «ع-ک» و «ه-ش» با زبان روزه و پس از بازگشت از مسجد با استفاده از اسلحه کلاشنیکف کردند که با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه و هدایت وزیر اطلاعات و مجاهدت سربازان گمنام امام زمان(عج) تروریست ها در حین عبور از مرز شناسایی و دستگیر شدند. متاسفانه یکی از عوامل اصلی جنایت به نام «ج-ف» با پشتیبانی سرویس اطلاعاتی انگلیس از کشور متواری و در لندن اقامت گزیده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه جلسه دادگاه نماینده مدعی العموم در جایگاه قرار گرفت و با قرائت کیفرخواست صادره اظهار کرد: در این پرونده آقایان «ل-م» و «ز-م» هر دو اهل مریوان و دارای سابقه محکومیت کیفری متهم به اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه و ترور سه نفر به نام های «س-ش»، «ع-ک» و «ه-ش» و مشارکت در وارد کردن یک قبضه اسلحه کلاشنیکف هستند.
وی ادامه داد: در اواخر مرداد ۸۸ متهم «ز-م» در سفری که برای کاسبی به عراق داشته در مرز با فردی به نام «ج-ف» – افسر اطلاعاتی سرویس بیگانه- دیدار کرده است. «الف-م»- پدر متهم ردیف دوم- که از سرکردگان گروهک کومله بوده زمینه آشنایی با افسر اطلاعاتی سرویس بیگانه را فراهم کرده و ضمن دادن وعده و پیشنهاد سفر اروپا به پسرش، او را به افسر اطلاعاتی بیگانه معرفی کرده و در ادامه از «ز-م» خواسته در ازای اخذ اقامت، نسبت به ترور پسر امام جمعه مریوان به نام «س-ش» اقدام کند. این افسر اطلاعاتی گفته «س-ش» از اعضای القاعده و مستحق مرگ است.

نماینده دادستان افزود: «ز-م» ضمن قبول پیشنهاد افسر اطلاعاتی به داخل کشور برگشته و موضوع را با «ل-م» در میان گذاشته است. «ل-م» نیز قبول کرده که اسلحه را تهیه کند و از «ز-م» خواسته یک دستگاه موتورسیکلت فراهم کند تا بتواند از محل ترور متواری شود. پس از تهیه مقدمات، نامبردگان در نیمه اول تیرماه چند بار به محل تردد سوژه مراجعه و هر بار به دلیلی موفق نشده اند او را ترور کنند؛ چون دو تن از شهدا همواره همراه او بوده اند. در نهایت با توجه به ارتباط تلفنی با افسر اطلاعاتی سرویس بیگانه، آنها مجوز ترور دو نفر دیگر را هم دریافت کرده اند و شامگاه ۱۴ تیر ۸۸ به ترور پسر امام جمعه و دو تن از همراهان او در حالیکه با زبان روزه از مسجد برمی گشته اند، اقدام کرده اند و سپس با موتور محل ترور را ترک و اسلحه را به دریاچه پرت کرده اند که اسلحه علی رغم تلاش ماموران پیدا نشد.

نماینده دادستان گفت: مرحوم «س-ش» از سوژه های سرویس اطلاعاتی بیگانه بوده و بارها نسبت به ترور او اقدام شده بود. با این ترور، کار اطلاعاتی روی عوامل سرویس مذکور تشدید شد. عاملان ترور، شناسایی و در تاریخ ۱۲/۵/۸۸ توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شدند.
وی افزود: «ج-ف» عامل اصلی ترور، با پشتیبانی سرویس اطلاعاتی انگلستان از کشور متواری و در حال حاضر در لندن اقامت دارد.
نماینده دادستان عنوان کرد: با توجه به جو نامناسبی که این ترور ایجاد کرده و وابستگی متهمان به گروهک تروریستی نیز محرز است، از دادگاه تقاضای تعیین مجازات طبق مقررات را دارم.
در ادامه جلسه علنی محاکمه دو عضو گروهک کومله، قاضی صلواتی اتهامات متهم ردیف اول را مبنی بر اقدام علیه امنیت کشور و محاربه و مشارکت در وارد کردن یک قبضه اسلحه کلاشنیکف به کشور را به وی تفهیم کرد و از متهم خواست تا از خود دفاع کند.

«ل-م» متهم ردیف اول پس از توضیحات مبسوط پیرامون نحوه ترور، ضمن پذیرش اتهامات خود، گفت: هر چه قانون بگوید.

وی درباره انگیزه اش از این اقدام گفت: من فقط به خاطر «ز-م» ]متهم ردیف دوم[ این کار را کردم. چون به او گفته بودند پدرش را تحویل می دهند.
متهم ردیف اول در پاسخ به این سوال که مگر «ز-م» چه حقی به گردن شما داشت که شما حاضر بودید به خاطر او سه نفر را ترور کنید؟ آن هم کسانی که در روز ۱۳ رجب با زبان روزه از مسجد برمی گشتند. به کدامین گناه آنها را کشتید؟ گفت: هیچ گناهی.
قاضی گفت: پس چرا آنها را ترور کردید؟ متهم گفت: نمی دانم.
در ادامه جلسه دادگاه محاکمه دو عضو گروهک کومله، قاضی صلواتی خطاب به «ز-م» متهم ردیف دوم، گفت: شما در پرونده تان اتهام عضویت و هواداری از گروهک کومله را دارید و به خاطر آن به حبس محکوم شدید.
متهم ردیف دوم پاسخ داد: من حبس نداشتم. پیش خانواده ام رفته بودم و سه سال حبس تعلیقی برای من صادر شد.

قاضی صلواتی در ادامه به تفهیم اتهام متهم ردیف دوم مبنی بر اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه و ترور سه نفر و وارد کردن یک قبضه اسلحه کلاشینکف به کشور پرداخت و از وی خواست تا از خود دفاع کند.

متهم ردیف دوم گفت: پدرم از موضوع ترور خبر نداشت. من «ج-ف» را می شناختم. «ج-ف» به من گفت به پدرم تیراندازی کرده اند. من به بیمارستان رفتم. با «ج-ف» صحبت کردم. او به من گفت سرویس اطلاعاتی عراق گفته باید کاری برایمان بکنید و گرنه جمهوری اسلامی پدرت را می خواهد و باید در قبال آن کاری انجام دهی تا او را تحویل ایران ندهیم. من هم قبول کردم.
متهم ردیف دوم درباره انگیزه اش از قبول انجام ترور، گفت: من به این انگیزه که پدرم را تحویل ندهند این کار را کردم.

قاضی پرسید: چه وعده ای در قبال انجام این کار به شما دادند؟ متهم ردیف دوم گفت: وعده ای ندادند، البته گفتند ما را به اروپا می برند و کمک مالی هم می کنند. من به «ل-م» گفتم و او با اصرار من قبول کرد. اما موضوع در ابتدا فقط ترور یک نفر بود.
متهم ردیف دوم افزود: آنها به من گفتند که سوژه پسر امام جمعه است و همه مشخصات او را بیان کردند. «ل-م» اسلحه را تهیه کرد اما دو نفر همیشه همراه سوژه بودند. من این موضوع را به آنها گفتم. آنها از من خواستند که آن دو نفر را هم بکشیم. پس از چند بار اصرار، من قبول نمی کردم تا این که فردی به نام «هـ» به من زنگ زد و گفت دو نفری که با سوژه اصلی هستند چه کسانی هستند و گفت آنها جزو گروهک القاعده هستند. من القاعده را نمی شناختم.
قاضی خطاب به متهم گفت: تو می دانستی که شهدا اهل سنت هستند. خودت هم اهل سنت هستی. چرا این کار را کردی؟
متهم پاسخ داد: من قصد ایجاد اختلاف نداشتم. فتنه ای هم در کار نبود اما آنهایی که در عراق بودند شاید قصدی داشتند. من نمی دانستم. من نه با انگلستان نه با گروهک کومله ارتباط نداشتم.
قاضی گفت: برنامه ریز اصلی این ترور سرویس اطلاعاتی انگلستان است. به زن و بچه مقتول نگاه کن و بگو چرا این کار را کردی؟ متهم گفت: ما فهمیدیم اشتباه کردیم و هرچه خانواده مقتول بخواهند همان کار را می کنیم.
وی درباره نحوه انجام ترور توضیح داد: ساعت ۳۰:۸ الی ۹ شب بود. ما به محل ترور رفتیم و می دانستیم این اشخاص از کجا می آیند.
متهم ردیف دوم در پاسخ به این سؤال قاضی که پس از ترور کجا رفتید؟ گفت: موتور را در خانه گذاشتیم و تلفنی انجام ترور را اطلاع دادیم. به من اطلاع دادند که به عراق بیا و ما هم به آنجا رفتیم.
وی در پاسخ به این سؤال قاضی که جواب تو در مقابل مردم اهل سنت مریوان چیست؟ گفت: من نه با اهل سنت و نه با مذاهب دیگر دشمنی داشته ام. قصد من از انجام این کار این نبود که اقدام علیه امنیت کشور کنم.
قاضی صلواتی گفت: با توجه به اینکه پدرت از سرکرده های گروهک کومله است و خودت نیز عضو این گروه هستی شکی در این وجود ندارد که علیه امنیت کشور اقدام کرده ای.
متهم ردیف دوم گفت: من که در مریوان بودم عضو کومله نبودم و با هیچ گروهک دیگری نیز ارتباط نداشته ام.

نقش سرویس اطلاعاتی انگلیس

نماینده دادستان از متهم ردیف دوم سؤال کرد که آیا از کرده خود پشیمان هستی؟ که وی پاسخ داد: بله.

نماینده مدعی العموم گفت: در بازجویی ها به هیچ موضوعی اقرار نکرده ای و هنگامی که در مقابل اسناد غیرقابل انکار قرار گرفتی اقرار کردی که متهم ردیف دوم پاسخ داد: طبیعتا هیچ مجرمی به جرم خود اقرار نمی کند ولی پس از مدتی پشیمان شدم و در سلول نیز با چند زندانی صحبت کردم و پس از اینکه مدارک به من نشان داده شد اعتراف کردم.

نماینده مدعی العموم از متهم ردیف دوم سؤال کرد: شما بیان می کنید که با سرویس اطلاعاتی انگلیس ارتباطی نداشتی پس وعده و وعیدی که به شما داده شد چه بود؟

متهم ردیف دوم پاسخ داد: به من گفت اگر بخواهی تو را به اروپا می فرستیم.
نماینده مدعی العموم سؤال کرد: تحت چه عنوانی؟
متهم ردیف دوم پاسخ داد: تحت عنوان پناهنده.
نماینده مدعی العموم سؤال کرد: اکنون «ج- ف» کجاست؟
متهم ردیف دوم: نمی دانم.
نماینده مدعی العموم گفت: با توجه به اظهارات متهمان نقش سرویس اطلاعاتی انگلیس در این پرونده کاملا روشن است. همچنین مدارکی وجود دارد که «ج- ف» با سرویس اطلاعاتی انگلیس در ارتباط است.
متهم ردیف دوم گفت: اگر من این کار را انجام نمی دادم آنها پدرم را تحویل می دادند من به خاطر پول کار نکردم ولی آنها به ما وعده پول داده بودند.
نماینده مدعی العموم از این متهم سؤال کرد: آیا شما می دانستید که فردی که می خواستید بکشید پسر امام جمعه مریوان است؟متهم ردیف دوم پاسخ داد: بله.
قاضی از متهم ردیف دوم سؤال کرد: چه تضمینی وجود داشت که اگر دستگیر نمی شدید ترورهای دیگری انجام نمی دادید؟
متهم ردیف دوم پاسخ داد: اصلا بحث وابستگی به گروهی نبود. من به خاطر این که پدرم را تحویل ندهند این کار را انجام دادم.
امام جمعه مریوان خطاب به انگلیسی ها: دین ندارید
انصاف داشته باشید
در ادامه امام جمعه مریوان به عنوان نماینده خانواده شکات و شهدا در جایگاه قرار گرفت و پس از قدردانی از دستگاه قضایی برای رسیدگی به این پرونده اظهار کرد: مطمئن باشید بزرگترین خدمت، قضاوت است. انصافا آنچه را در دل ما و خانواده آن دو عزیز دیگر است آنها بیان کردند. پسرم و دو نفر دیگر روزه دار بودند پسر من خادم مسجد بود و آن دو نیز کارگر ساده بودند. نمی دانم که آنها برای چه این کار را انجام دادند.

وی با بیان این که چرا این افراد باید نوکرصفت باشند؟ گفت: می دانیم که گروه های ضد انقلاب برای بلعیدن نظام جمهوری اسلامی ایران دهن باز کرده اند این افراد چرا برای پول این اقدامات را انجام می دهند. به خدا قسم پس از این ترورها وضعیت در مریوان به گونه ای بود که مادران پای فرزندانشان را می گرفتند و آنها را از رفتن به مسجد منع می کردند که مبادا آنها کشته شوند.
امام جمعه مریوان گفت: من بارها اعلام کردم که اگر افرادی که این کار را انجام داده اند نزد من بیایند و بگویند که ما این کار را انجام داده ایم من آنها را آزاد می کنم ولی آنها نیامدند و در نهایت توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

وی یادآور شد: من به عنوان امام جمعه مریوان خطاب به انگلیسی ها می گویم که اگر دین ندارید حداقل انصاف داشته باشید. کسانی که ویزا دریافت کرده و به این کشورها می روند دست شان به خون هزاران نفر آلوده است. پس از انجام این ترور در شهر مریوان غوغایی بود و تبلیغات منفی در آنجا انجام می شد.

امام جمعه مریوان گفت: خواسته من و خانواده دو شهید دیگر این است که خون عزیزان ما به هدر نرود.

آخرین دفاع نیز از متهم ردیف دوم گرفته شد و وی گفت: من قصد اخلال در امنیت کشور را نداشتم.
وکیل مدافع متهمان با قرار گرفتن در جایگاه با بیان اینکه برای دفاع از این پرونده هیچ انگیزه ای مادی و سیاسی ندارم گفت: من پرونده را به طور کامل مطالعه کردم وقتی که به زندان رفتم و از موکلینم که آنها این کار را انجام دادند بسیار متاسف شدم.
وی با تسلیت به خانواده شهدا در این پرونده گفت: یکی از افتخارات ما در نظام جمهوری اسلامی ایران این است که پرونده ای را با این خصوصیات و این نوع اتهامات نداشتیم که بدون حضور وکیل مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هدف من این نیست که حقی از کسی ضایع شود گفت: من با انگیزه مالی به اینجا نیامدم و تلاشم این بوده که پرونده را از جنبه محاربه خارج کنم و قتل عمد شود تا باب گفت وگو و رضایت را باز کنم.

وکیل مدافع متهمان یادآور شد: هر دو موکل توسط افرادی که خصومت شخصی با شهدا داشتند اغفال شده و اقدام به این کار کردند. این افراد با تهدید و تطمیع سعی کردند که موکلم را وادار به انجام این کار کنند.

قاضی صلواتی در پایان تأکید کرد: با توجه به اینکه نقشه این کار از قبل کشیده شده بود و به این افراد برای انجام این کار وعده و وعیدهایی داده شده بود و همچنین عامل اصلی جنایت اکنون در کشور انگلیس به سر می برد بدون شک اتهام این افراد محاربه است.

براساس این گزارش رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از اتمام دفاعیات متهمان و وکیل مدافع آنان ختم جلسه رسیدگی را اعلام کرد.

قاضی صلواتی در جمع خبرنگاران گفت: براساس قانون یک هفته پس از ختم جلسه رسیدگی، حکم پرونده باید صادر شود و پس از ابلاغ به متهمان و وکیل مدافع، فرصت ۲۰ روزه برای اعتراض به رای صادره وجود دارد.
براساس این گزارش، قاضی صلواتی در جمع شکات و خانواده شهدا حاضر شد و آن ها بر رسیدگی عادلانه به پرونده و این که در رسیدگی حق کسی ضایع نشود، تاکید کردند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید