خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنج شنبه ۲ دی ۱۳۸۹, 23rd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۰۲ ساعت ۷:۴۵:۰۶

    خانه  > دسته‌بندی نشده  >  دبیر کل سازمان ملل باید فرستاده ویژه ای برای ایران منصوب کند

دبیر کل سازمان ملل باید فرستاده ویژه ای برای ایران منصوب کند

نیویورک، ۲۲ دسامبر ۲۰۱۰ (۱ دی ۱۳۸۹) – فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از این که جامعه بین المللی قطعنامه ای قوی در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسانده استقبال می کنند و به تاکید سازمان ملل را فرا می خوانند که فرستاده ویژه ای در مورد ایران برای دبیر کل منصوب نماید.
با تصویب این قعطنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای هشتمین سال پیاپی نقض مکرر حقوق اساسی بشر در ایران را محکوم کرده است. این قطعنامه همچنین به تاکید از دولت ایران می خواهد که با تمام ارگان های بین المللی حقوق بشر از جمله گزارشگران ویژه سازمان ملل در شورای حقوق بشر همکاری واقعی و کامل بنماید.
از قطعنامه امسال به ویژه باید استقبال کرد. این قطعنامه نمایانگر تشخیص اساسی بحران رو به رشد حقوق بشری در این کشور است که نه تنها نزد مراجع مختلف حقوق بشری سازمان ملل بلکه طی بررسی ادواری عمومی شورای حقوق بشر سازمان ملل در فوریه ۲۰۱۰ (بهمن ۱۳۸۸) مستند شده و با قاطعیت در گزارش ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ (۲۴ شهریور ۱۳۸۹) دبیر کل سازمان ملل آشکار گردیده است.
برنده جایزه نوبل شیرین عبادی در دیدار ماه نوامبر (آبان) گذشته در مقر سازمان ملل در نیویورک وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران را افشا کرد. او خاطرنشان کرد که «وضعیت حقوق بشر در ایران روز به روز بدتر می شود، اختناق اکنون تمام وکلا، فعالان و افراد مستقل را در بر گرفته است.» دغدغه های عمده عبادی در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل بازتاب یافته که به صراحت به وخیم تر شدن وضعیت پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ اشاره دارد. بیش از یک سال است که نقض جمعی حقوق بشر ایران را فرا گرفته و نشان دهنده وضع پرمخاطره آزادی های اساسی در این کشور است. دولتمردان ایرانی در عین انکار نقض مستند شده حقوق بشر، بر کوشش های خود برای جلوگیری از نظارت از خارج افزوده اند و تا به امروز از همکاری با ارگان های حقوق بشری سازمان ملل سرباز زده و چندین توصیه بررسی ادواری عمومی را رد کرده اند که قطعنامه این موضوع را نیز تقبیح کرد.
قطعنامه علاوه بر منع تظاهرات مسالمت آمیز، دستگیری های خودسرانه، محاکمه های ناعادلانه و آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر توسط مقامات دولتی، به تعقیب و آزار مداوم فعالان حقوق زن، مجرم شناختن فعالان حقوق اقلیت های قومی و مذهبی، به ویژه بهائیان، و افزایش اعدام زندانیان شامل مجرمان نوجوان نیز توجه نشان داده است.
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های عضو آن ابراز تاسف می کنند که این قطعنامه با وجود تشخیص وخیم تر شدن اوضاع، از ایجاد راه کار تازه ای برای جلوگیری از نقض حقوق بشر، به ویژه انتصاب فرستاده ویژه دبیر کل با اختیار تحقیق و گزارش در باره وضع حقوق بشر در ایران حمایت نکرده است. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و دیگر گروه های حقوق بشر ظرف چند ماه گذشته این درخواست را ارائه کرده اند.

سوهیر بالحسن رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر توضیح داد: «این قطعنامه یک وسیله عمده دفاعی برای تمام فعالان ایرانی است که بی وقفه و در زیر حملات دائمی فعالیت می کنند. این گامی ضروری در جهت بهره مندی تمام ایرانیان از آزادی های اساسی است. با وجود این، گامی دیگر و حتا ضروری تر در این مقطع زمانی انتصاب فرستاده ویژه دبیر کل برای ایران است که آقای بان می تواند با حمایت مجمع عمومی یا بدون حمایت آن منصوب کند. و ما به تاکید از او می خواهیم این کار را بکند.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید