خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  کمیساریای عالی حقوق بشر: پیگیر وضعیت نسرین ستوده هستیم

کمیساریای عالی حقوق بشر: پیگیر وضعیت نسرین ستوده هستیم

خبرگزاری هرانا – کمیساریای عالی حقوق بشر در پاسخ به نامه شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرد پیگیر وضعیت نسرین ستوده در ایران است و نگرانی های خود در این مسئله را به مقامات ایرانی منتقل می کند.

شیرین عبادی روز دوشنبه این هفته تصمیم گرفت به همراه جمعی دیگر از فعالان حقوق زنان در مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو و در اعتراض به وضعیت نسرین ستوده، وکیل دادگستری در بند در زندان اوین، تحصن کند.

قرار بود دیگر فعالان حقوق زنان از جمله خدیجه مقدم، منصوره شجاعی، پروین اردلان، شادی صدر، آسیه امینی و محبوبه عباسقلی زاده به خانم عبادی بپیوندند ولی به دلیل وضعیت بد آب و هوا و سرما و برف شدید در اروپا، امکان سفر همگی آنها میسر نشد.

شیرین عبادی در گفت وگو با رادیو فردا اطلاع داد با تمامی سختی ها توانست خود را به این مراسم برساند. خانم عبادی پس از آن نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر نوشت و در آن نگرانی خود از وضعیت نسرین ستوده را اعلام کرد.

در نبود خانم پیلای که در سفر به سر می برد، معاون او پاسخ کتبی به نامه خانم عبادی داد و در آن گفت که به گفت وگوی مستقیم با مقامات ایرانی ادامه می دهد و تلاش ها برای آزادی خانم ستوده ادامه دارد.

«کیونگ وا کانگ»، نایب کمیسر عالی حقوق بشر در پاسخ به نامه خانم عبادی نوشته است: «از طرف کمیسر عالی حقوق بشر، خانم ناوی پیلای ،که در حال حاضر در ژنو نیستند، از شما به خاطر نامه ۲۰ دسامبر و اطلاع رسانی در مورد وضعیت خانم ستوده تشکر می شود. همان طور که می دانید در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰ کمیسار عالی بیانیه ای در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر و وکلا در ایران منتشر کردند که بخشی از این نامه به طور مشخص در مورد خانم ستوده بود. ما گفت و گوی مستقیم مان را با مقام های ایرانی ادامه می دهیم.»

در این نامه آمده است: «همکاران من در گفت و گوی رو در رو با مقام های ایرانی مورد خانم ستوده را مطرح کردند. ساز و کارهای ویژه شورای حقوق بشر نیز با مقام های دولتی ایران در مورد خانم ستوده وارد عمل شدند.»

نایب کمیسر عالی حقوق بشر در این نامه گفته است: «مطمئن باشید دفتر ما این موضوع را پی گیری کرده و گام های لازم را برخواهد داشت تا نگرانی ما را در این مورد به طور خاص (نسرین ستوده) به مقام های ایرانی منتقل کند.»

تحصن در مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو با صدور بیانیه ای به پایان رسید و در آن به نگرانی های شدید در مورد نسرین ستوده و دیگر فعالان زندانی در بند، اشاره شد.

در این بیانیه گفته شده است: «نسرین ستوده، این بار پس از دوازده روز اعتصاب غذای خود را شکسته است. او در پی بستری شدن در بهداری زندان اوین و درپاسخ به درخواست های پیاپی دوستان و نزدیکان اش و به خاطر پایبندی اش به «مسوولیت مادرانه» به اعتصاب غذای خود پایان داده است.»

این بیانیه می افزاید: «اما در همین حال اوضاع نابسامان زندانیان سیاسی و بی توجهی مقام های قضایی به ابتدایی ترین حقوق زندانیان دو فعال دیگر حقوق زنان یعنی بهاره هدایت و مهدیه گلرو را که هر دو دارای احکام سنگین زندان هستند نیز به اعتصاب غذا واداشته است.»

در این بیانیه گفته شده است: «در طول سه روزتحصن بسیاری از فعالان مدنی و نهادهای حقوق بشری از تحصن فعالان حقوق زن در ژنو اعلام حمایت کرده اند و اعتراض به شرایط نامساعد نسرین ستوده، امروز تبدیل به یک درخواست عمومی برای رسیدگی به احکام ناعادلانه همه زندانیان سیاسی در ایران شده است.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید