خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸۹, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۰۱ ساعت ۱۲:۴۹:۴۱

    خانه  > زندانیان  >  اعتراض هنرمندان دنیا نسبت به حکم سنگین جعفر پناهی

اعتراض هنرمندان دنیا نسبت به حکم سنگین جعفر پناهی

خبرگزاری هرانا – در پی آغاز به کار کمپین بین المللی سینماگران جهان برای لغو حکم زندان جعفر پناهی و آزادیِ وی، روزنامه گاردین چاپ بریتانیا امروز نوشت “انتظار می رود فیلمسازان و بازیگران سراسر دنیا نامه سرگشاده ای را امضا کنند و خواستار آزادی جعفر پناهی فیلمساز ایران شوند.”

جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی ار سوی شعبه‌ ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت پیرعباسی به “شش سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از ساختن و کارگردانی هر نوع فیلم و نوشتن فیلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی و خروج از کشور” محکوم شده است. به گزارش جرس به نقل ازگاردین، نامه سینماگران که از امروز بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار گرفته، اعلام می کند “جعفر پناهی بیگناه است و تنها جرم وی، آرزو برای ادامه فعالیت آزادانه در حرفه فیلمسازی خود در ایران است. اما مجازاتی که برای جعفر پناهی درنظر گرفته شده، بدون شک تمام سینمای ایران را هدف گرفته است.”
گاردین همچنین آورده است این نامه از سوی گروهی از سازمان های هنری مرتبط با سینما در اروپا شامل فستیوال فیلم کن و مجله سینما تنظیم شده و این سازمان ها خواستار امضای نامه از سوی نویسندگان، فیلمسازان و بازیگران و نیز هر زن و مردی شده که به آزادی عشق می ورزد و حقوق بشر را حق بنیادی افراد محسوب می کند.

از سوی دیگر یک روز پس از اعلام حکم سنگین قضایی برای جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی، سینماگران و روشنفکران فرانسه هم برای دفاع از وی اعلام بسیج عمومی کردند.

همزمان فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه خشم خود را از رأی دادگاه علیه پناهی اعلام کرد و دادگاه وی را فرمایشی نامید.

تی‌یری فره مو، نماینده جشنواره کن، همگان را فراخواند تا سریعأ واکنش نشان دهند و کمیته دفاع از پناهی را با کمک سینماتک فرانسه و جامعه نویسندگان و آهنگسازان این کشور به سرپرستی فیلم‌ساز فرانسوی برتران تاورنیه تشکیل دهند.

تاورنیه در این باره گفت: “مهم است که پناهی بداند ما به دفاع از او در کنارش هستیم.” وی افزود: “آن‌چه که رخ داد نشان می‌دهد که ما حق داشتیم نسبت به نخستین اقدامات علیه وی جدی باشیم.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید