خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  گزارش تفصیلی نقض حقوق بشر – ویژه آذر ماه

گزارش تفصیلی نقض حقوق بشر – ویژه آذر ماه

خبرگزاری هرانا – علی رغم تلاش های گسترده ی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارشی پیش رو به دلیل شرایط سخت جمع آوری اخبار به هیچ عنوان گزارشی مفصل نیست و تنها روایتی حداقلی از نقض حقوق بشر در ایران در آذر ماه سال ۸۹ در کشور است. ذکر این نکته نیز ضروری است که محتمل است زمان وقوع برخی اخبار آمار ذیل مربوط به گذشته باشد و تنها انتشار آن مربوط به محدوده ی زمانی فوق الذکرباشد.

در آذر ماه سال جاری دستکم ۴۶۵۷ نقض موردی حقوق بشر در کشور رخ داده و از سوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به ثبت رسیده است.

در طول ماه گذشته، بیش از ۳۶۰۱ مورد نقض حقوق کارگران، ۲۸۰ مورد نقض حقوق دانشجویان، ۲۲۴ مورد نقض حقوق فعالین سیاسی و مدنی در حوزه ی آزادی اندیشه و بیان، ۲۶ مورد صدور، تایید یا اجرای حکم اعدام، ۳۰۱ مورد شکنجه و نقض حقوق زندانیان سیاسی و عادی در زندان ها، دست کم ۱۳۰ مورد بازداشت شهروندان به دست نیروهای انتظامی، ۴۸  مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های ملی ، ۳۵ مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های مذهبی را شاهد بوده ایم.

زندانیان

در طی ماه گذشته دهها زندانی از حقوق اولیه یک زندانی از جمله مرخصی، ملاقات، حق تماس تلفنی محروم بودند و بسیاری از زندانیان بیمار از حق درمان در زندان و یا خارج از زندان محروم شدند.

پیمان کریمی، احمد تمویی، کیوان صمیمی، آرش صادقی، غلام‌حسین عرشی، مهران فرجی، دکتر لطیف حسنی به تحمل انفرادی محکوم شدند. و برخی از زندانیان در پی اعمال فشار بر ایشان مورد تهدید، توهین، ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفتند و چهار زندانی در زندانهای کشور به دلایل مختلف از جمله عدم رسیدگی پزشکی، ضرب و شتم و خودکشی جانباختند.

بیش از ۳۰ زندانی بازداشت موقت در بلاتکلیفی قرار گرفته و دهها تن از زندانیان نیز در بی خبری مطلق قرار داشته ان و دست کم هشت زندانی جهت دستیابی به حقوق اولیه خود دست به اعتصاب غذا زدند.

دهها زندانی به صورت اجباری از زندانی به زندانی دیگر و یا از بندی به بند دیگر منتقل شده اند که در این بین نقل و انتقالات در زندان رجایی شهر موجب تهدید به اعتصاب غذای برخی از زندانیان سیاسی شد و از سوی دیگر مسئولین زندان و یا دستگاه قضایی و اطلاعاتی از آزاد دست کم ۴ زندانی ممانعت به عمل آوردند.

اندیشه و بیان

در طی آذر ماه و در حوزه اندیشه و بیان دهها فعال سیاسی و مدنی با احضار به دادگاه ها مورد محاکمه قرار گرفته و ۸۳ تن بازداشت و برای ۱۸ تن احکامی چون حبس و شلاق صادر شد.

یک هفته نامه توقیف و دو وب سایت محاکمه و دهها وب سایت اینترنتی فیلتر شدند و برای صدها شهروند و فعال سیاسی و مدنی قرار وثیقه صادر شد و صدها تن از شهروندان به بهانه های مختلفی بازداشت شدند.

دانشجویان

در طی ماه گذشته و وجود روز دانشجو در این روز دهعا تجمع دانشجویی در دانشگاه های مختلف کشور برگزار شد که توام با تهدید و ارعاب و بازداشت دانشجویان بوده است.

کمیته های انضباطی دانشگاه ها نیز حکم اخراج دست کم ۵ دانشجو را صادر و برای حداقل ۵۰ دانشجو احکام تعلیق از تحصیل صادر کردند.

دست کم ۲۰ دانشجو بازداشت و برای ۸ تن از ایشان نیز احکامی چون حبس تعزیری صادر شد

کارگران

در طی ماه گذشته و در حوزه حقوق کارگران بیش از سه هزار مورد نقض حقوق بشر ثبت شد و انتظار می روند با آغاز طرح هدفمند سازی یارانه ها تعطیلی کارخانجات به دلیل عدم قدرت برای تهیه مواد اولیه تعطیل و بسیاری از کارگران از محل کار خود اخراج شوند.

اما در طی آذر ماه نیز ده ها تجمع اعتراضی برگزار شد که در برخی موراد با ممانعت حراست و یا با دخالت نیروهای انتظامی همراه بوده است.

دست کم ۴۰۰ کارگر از محل کار خود اخراج شدند، یک کارگر بازداشت و ۴ کارگر نیز در حادثه ای در یک معدن زغال سنگ جانباهتند.

گفتنی است دست کم ۴ واحد تولیدی و یا کارخانه در طی ماه گذشته تعطیل شدند.

فرهنگی

در طی آذرماه و در حوزه فرهنگی دو کارگردان در مجموع به ۱۲ سال حبس و محرومیت از کارگردانی محکوم شدند، یک استودیوی ضبط صدا و دوبلاژ فیلم پلمپ و کارکنان آن بازداشت شد و از سوی دیگر اعضای یک گروه موسیقی زیر زمینی در مشهد هم بازداشت شدند.

اعدام

در طی آذر ماه ۱۹ تن اعدام شدند و برای ۹ تن حکم اعدام صادر شده است که در این بین یک نوجوان بزهکار به اعدام و یک زن و مرد به شیوه سنگسار به اعدام محکوم شدند.

دست کم چهار تن از شهروندان که پیشتر به قطع عضو محکوم شده بودند نیز حکم غیر انسانی فوق در خصوص ایشان اجرا شده است.

اصناف

در طی ماه گذشته و در حوزه حقوقی اصناف کامیوان داران در سه نوبت مختلف در مقابل مجلس دست به اعتصاب و تحصن زدند، دو استاد دانشگاه ترور شد و کارکنان یک دانشگاه نیز اخراج شدند.

اقلیت های قومی

در آذر ماه و در تداوم سرکوب شهروندان مرز نشین دست کم هفت از شهروندان در استانهای کردستان و بلوچستان به قتل رسیده است و دهها شهروند و فعال مدنی از سوی نیروها و ارگان های مختلف احضارو بازجویی شدند.

برای دو تن از هموطنان احکام زندان صادر شد.

اقلیت های مذهبی

در آذر ماه و در حوزه حقوق اقلییت های دینی و مذهبی دست کم ۱۴ نفر از ایشان بازداشت شدند دهها تن به دادگاه های انقلاب احضار و برای چندین تن نیز احکام تعزیری و شلاق صادر شد و از تجمع برخی از مردم نیز ممانعت شد.

در همین راستا چندین مغازه از شهروندان بهایی سمنان به آتش کشیده شد و برخی رهبران دینی ممنوع الخروج باقی ماندند.

 

برای مشاهده گزارش تفصیلی و دریافت آن بر روی تصویر کلیک کنید

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید