خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  میزان ابتلای کودکان سیستان و بلوچستان به ویروس ایدز سه برابر متوسط کشور است

میزان ابتلای کودکان سیستان و بلوچستان به ویروس ایدز سه برابر متوسط کشور است

خبرگزاری هرانا – میزان آلودگی کودکان به ویروس HIV در سیستان و بلوچستان سه برابر میانگین کشور است و خانم های شناسایی شده مبتلا به ایدز در سیستان وبلوچستان هم دو برابر متوسط کشوری می باشند. بیماری ویروسی ایدز که گلبول های سفید بدن را مورد تهاجم قرار می دهد و بدن را ضعیف می کند در دنیا افراد بسیاری را مبتلا کرده است و حدود ۳۳ میلیون نفر تاکنون شناسایی شده اند. ویروس ایدز در بدن انسان بین ۱۰ تا ۱۶ سال طول می کشد تا به بیماری تبدیل شود و علائم خود را نشان دهد.
به گزارش روزنامه خراسان، این بیماری مهلک که تاکنون درمانی برای آن پیدا نشده است از راه های متفاوت وارد بدن می شود. رئیس مرکز بهداشت استان سیستان و بلوچستان می گوید: تماس جنسی خارج از عرف، خون و فرآورده های خونی، استفاده از سرنگ مشترک که بیشتر در میان معتادان تزریقی رایج می باشد و انتقال ویروس به جنین از مادر آلوده شایع ترین راه های انتقال می باشد. «دکتر طباطبایی» افراد دارای رفتارهای پرخطر را جزو موج اول شیوع این بیماری می داند و می افزاید: با توجه به این که حدود ۵۰ درصد معتادان متاهل بوده اند این ویروس را به همسر و شریک جنسی منتقل کرده اند و سپس از مادر به جنین انتقال داده شده است. وی میانگین کشوری مبتلایان شناسایی شده را برای خانم ها ۷ تا ۸ درصد اعلام می کند و می افزاید: این میزان در سیستان وبلوچستان حدود ۱۴درصد است که حدود دو برابر میانگین کشوری است. معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان علت دو برابر بودن شناسایی شدگان را در استان تعدد زوجات آقایان در استان و مسافرت های آقایان برای کار، تفریح و غیره به کشورهای حاشیه خلیج فارس می داند و می گوید: ۹۷ درصد مبتلایان خانم در سیستان وبلوچستان از طریق همسرانشان به این بیماری مبتلا شده اند که تلاش و حمایت نهادها و مسئولان و ائمه جمعه و جماعت را می طلبد به ویژه شیوه ابتلا در استان متفاوت با سایر استان ها می باشد. وی میزان آلودگی کودکان را به این ویروس بیش از سه برابر متوسط در کشور عنوان می کند و می گوید: ۱۰۰ درصد آنان از طریق مادرانشان به این ویروس آلوده شده اند.دکتر طباطبایی می افزاید: تاکنون ۵۷۷ فرد آلوده به ویروس ایدز در استان شناسایی شده اند که ۱۴۰ نفر آنان فوت کرده اند و بیشتر افراد در جنوب استان سکونت دارند.

یک کارشناس می گوید: بیماری ایدز درمانی ندارد و دارو و مراقبت های بهداشتی و درمانی بعد از مبتلا شدن میزان بقاء را زیاد می کند و تنها راه، پیش گیری می باشد.

رضایی، می افزاید: نشست و برخاست، دست دادن، و روبوسی، عامل انتقال نیست و نباید از این افراد دوری کرد بلکه باید افراد مبتلا مورد حمایت قرار گیرند به آن ها مشاوره داده شود و با توجه به این که بیماری در فاصله زمانی زیادی حدود ۱۰ تا ۱۶ سال پس از ورود ویروس نمایان می شود باید از هم اکنون اقدام های پیش گیرانه را انجام داد. یک کارشناس ارشد فرهنگی هم می گوید: پایین بودن سطح سواد بین خانم های استان و دسترسی نداشتن به رسانه های جمعی و مطبوعات در روستاها می تواند عامل موثری در ایجاد این وضعیت باشد. «غلامرضا رهداری» می افزاید: استفاده از معلمان زن شاغل در روستاها گزینه مفیدی برای اطلاع رسانی بین خانم ها می باشد که دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه باید اقدام اساسی و قابل توجهی انجام دهد چون تعداد مبتلایان به این ویروس باید بیشتر از آن چه اعلام می شود باشد چون درصدی اطلاع ندارند و درصدی هم نمی توانند بازگو کنند.

ضرورت راه اندازی «مراکز گذری» در تمام شهرستان های استان امری ضروری است و در حال حاضر براساس اعلام مسئولان بهداشتی در استان ۵ مرکز گذری وجود دارد که سه مرکز در زاهدان و یک مرکز در ایرانشهر و یک مرکز در شهرستان سراوان می باشد و این مراکز وظیفه اطلاع رسانی و توزیع کاندوم و سرنگ یک بار مصرف را بین معتادان تزریقی دارند و آسیب های احتمالی را کاهش می دهند. یک شهروند زاهدانی می گوید: هماهنگ شدن نهادهایی که ارتباط بیشتری با مردم دارند با فعالیت های علوم پزشکی به شرایط استان بستگی دارد.

«محمود شهرکی» می افزاید: نهادهایی که خدماتی را به مردم می دهند مثل کمیته امداد و بهزیستی باید در کنار خدمات رسانی، بسته های آموزشی متناسب با شرایط فرهنگی و سواد آنها را ارائه یا کلاس هایی را برگزار کنند و این کلاس ها باید از حد صوری خارج شود. از آن جا که افرادی به خصوص در جنوب استان با توجه به شرایط کاری و غیره به کشورهای خلیج فارس مسافرت می کنند و حدود یک سال از خانواده دور می باشند و احتمال رفتارهای پرخطر وجود دارد نیازمند آموزش بیشترند و باید هنگام خروج و ورود به کشور اطلاعات دقیق و بیشتری به آن ها داده شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید