خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۹, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۹ ساعت ۸:۴۲:۴۴

    خانه  > زندانیان  >  در بند ۳۵۰ زندان اوین چه می گذرد

در بند ۳۵۰ زندان اوین چه می گذرد

خبرگزاری هرانا – به دلیل نبود امکانات پزشکی و بهداشتی مناسب، شیوع آنفولانزا و بیماری های ویروسی در بند ۳۵۰ زندان اوین گزارش شده است .

براساس گزارش های رسیده ار بند ۳۵۰ اوین به کلمه، تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند که بیشترشان از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات هستند در این بند زندان اوین نگهداری می شوند . طبق آمارهای غیر رسمی بیش از ۱۵۰ زندانی سیاسی در این بند نگهداری می شوند .بندی که چند ماه پیش، به بند امنیتی ۳۵۰ تغییر نام داد.

اکنون با نزدیک شدن فصل زمستان، مانند سال گذشته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند مبتلا به آنفولانزا و بیماری های ویروسی ناشناخته با علایمی چون تهوع و سرگیجه شده اند که به دلیل نبود پزشک و داروی مناسب موجب نگرانی خانواده های زندانیان سیاسی شده است .وقتی زندانیان سیاسی این بند به بیماری مبتلا می شوند باید تا هفته ها منتظر رفتن به بهداری زندان بمانند که این موضوع موجب مزمن شدن بیماری شان و همچنین انتقال بیماری به سایر زندانیان می شود .

۳۵۰ بدون کوچکترین امکانات رفاهی و بهداشتی

درست در انتهای بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات بندی قرار دارد که سطحش از سایر بندها پایین تر است و به بند ۳۵۰ یا کارگری معروف شده است .این بند با کوچکترین امکانان رفاهی و بهداشتی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی را در خود جای داده است. این بند تنها یک هواخوری کوچک دارد که زندایان هر روز ساعت شش صبح برای آمار گیری مجبورند در آن جا حاضر شوند . مسوولان زندان هر روز در این ساعت زندانیان را می شمارند یا به قول خودشان آمار گیری می کنند . این موضوع حتی شامل حال زندانیان بیمار هم می شود و زندانیان بیمار هم مجبورند در آن وقت صبح در حیاط زندان حاضر شوند. این مساله بارها موجب اعتراض زندانیان شده است .

به گزارش دانشجو نیوز، این بند در گذشته به یک کتابخانه کوچک مجهز بود که بعد از مدت کوتاهی تعطیل شد و اکنون زندانیان هیچ جایی را برای گذراندن اوقات خود ندارند . این در حالی است که سایر بندهای زندان اوین مجهز به کتابخانه و واحدهای فرهنگی هستند اما مسوولان امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی برای فشار بیشتر به زندانیان سیاسی آنها را از این حقوق اولیه هم محروم کرده اند.

وضعیت نامناسب و تداد اندک سرویس های بهداشتی از دیگر مشکلات این بند از زندان اوین است. بند ۳۵۰ تنها دو حمام و دستشویی دارد و به قول زندانیان این بند تمام وقت آنها در روز به منتظر ماندن در صفهای طولانی حمام و دستشویی می گذرد .

افزایش شرایط امنیتی بند ۳۵۰ زندان اوین

ماه ها از قطع تلفنهای بند ۳۵۰ می گذرد . در این ماه ها بارها خانواده زندانیان سیاسی در این باره به دادستانی تهران و دیگر مراجع قضایی مراجعه کرده اند . آنها همچنین با ارسال نامه به مراجع مختلف خواهان وصل مجدد تلفن ها شده اند . اما هر بار این خواسته ها بی پاسخ مانده است .

در مرداد ماه سال جاری تلفن های این بند قطع شد . پیش از این تاریخ هر زندانی می توانست دو یا سه دقیقه در روز با خانواده خود صحبت کند و از این طریق جویای احوال شان شود. اما پس از قطع تماسهای تلفنی که مسوولان زندان دلیل آن را “محدود کردن ارتباط زندانیان با خانواده “ها و “جلوگیری از خروج اخبار زندانیان سیاسی “اعلام کرده اند، خانواده ها تنها هفته ای یک بار آن هم به صورت کابینی یعنی از پشت شیشه هایی قطور و مات و با گوشی تلفن قادرند زندانی خود را ملاقات کنند .این مساله برای زندانیانی که فرزند کوچک دارند و یا خانواده هایشان در شهرستان زندگی می کنند شرایط دشوارتری ایجاد کرده است . کودکان این زندانیان به دلیل آسیبهای زیاد ملاقات کابینی چون از این ملاقات محرومند و دیگر قادر نیستند صدای پدران شان را بشنوند . همچنین خانواده های شهرستانی هم به هر دلیل قادر نیستند هر هفته برای ملاقات بیست دقیقه ای به تهران مراجعه کنند . این موضوع شامل زندانیان محکوم به اعدام و یا اتباع خارجی هم می شود و آنها هم اجازه ندارند با خانواده های همیشه نگران شان تماس تلفنی بگیرند .

محرومیت زندانیان از ملاقات حضوری

محرومیت از ملاقات حضوری بدون حایل شیشه و آهن همواره یکی از خواسته های زندانیان این بند و دیگر زندانیان سیاسی زندان اوین از جمله بند نسوان بوده است .

طبق آیین نامه سازمان زندانها هر زندانی می تواند در هر ماه یک بار با خانواده اش ملاقات رو دررو و حضوری داشته باشد .اما این ملاقات ها هم کم کم و با اشکال تراشیهای فراوان و اینکه باید مبتنی بر اجازه دادستان باشد لغو شد . ابتدا خانواده زندانیان این بند با مراجعه به دادستانی تهران و نوشتن نامه های کتبی مجوز ملاقات حضوری را دریافت می کردند .اما اکنون ماه هاست که زندانیان از این حق اولیه خود محروم شده اند .مسوولان زندان و دادستانی تهران دلیل این کار را نیز ممانعت از خارج شدن اطلاعات و اخبار زندانیان سیاسی به بیرون عنوان کرده اند.این درحالی است که خانواده ها پیش از انجام ملاقات حضوری، توسط ماموران زندان مورد بازرسی دقیق قرار می گرفتند.

برخی از خانواده های زندانیان سیاسی این بند می پرسند تا کجا برای محدود کردن زندانیان سیاسی و ترس از خروج اطلاعات مسوولان قصد دارند به امنیتی کردن این بند ادامه دهند .زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین بارها در اعتراض به این شرایط ناگوار دست به اعتصاب غذا و اعتراض زده اند . اما معمولا با زندانیان معترض برخوردهای خشن تری می شود تا جایی که آنها را به زندانی مانند رجایی شهر تبعید کرده و یا برای آنان پرونده سازی جدید کرده اند .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید