خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  افزایش تلاش‌ها برای آزادی دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران

افزایش تلاش‌ها برای آزادی دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران

خبرگزاری هرانا – هفتاد روز از بازداشت دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران می‌گذرد. در آستانه‌ی عید کریسمس و جشن سال نو میلادی، دولتمردان و مقامات مذهبی آلمان خواهان دیدار این روزنامه‌نگاران با خانواده‌هایشان و آزادی آنان شدند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه‌ی آلمان، جمهوری اسلامی ایران را فراخواند تا در آستانه‌ی کریسمس، امکان ملاقات دو روزنامه‌نگار بازداشتی آلمانی در ایران را با خانواده‌هایشان فراهم کند.

وی در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی آلمانی «بیلد آم زونتاگ» (یکشنبه ۱۹ دسامبر /۲۸ آذر) گفت: «من از دولت ایران می‌خواهم که با توجه به جشن مسیحی کریسمس که در جهان اسلام نیز مورد احترام است، نشانه‌ای از انسانیت ارائه دهد».

به موازات آن، نمایندگان عالی‌رتبه‌ی کلیسای کاتولیک و پروتستان در آلمان نیز از ایران درخواست کردند که هر دو روزنامه‌نگار بازداشتی را آزاد کند.

ربرت تسولیچ، اسقف اعظم و رئیس کنفرانس اسقفان کاتولیک آلمان، به روزنامه‌ی نامبرده گفت: «تنها جامعه‌ای که حقوق بشر را تحقق می‌بخشد، می‌تواند جامعه‌ای انسانی نامیده شود».

به گزارش رادیو آلمان، همچنین نیکولاوس شنایدر، عالی‌ترین نماینده‌ی پروتستان‌های آلمان و رئیس شورای کلیسای پروتستان این کشور آرزو کرد که هر دو روزنامه‌نگار آلمانی بازداشتی در ایران، هر چه زودتر آزاد شوند. وی گفت: «ما می‌بایست در هنگام دعا به یاد آنان باشیم».

این مقام روحانی افزود: «آزادی مطبوعات، نعمتی والاست که باید در سراسر جهان برقرار شود. قابل‌پذیرش نیست که روزنامه‌نگارانی که در جستجوی حقیقت هستند بازداشت شوند».

هفتاد روز در حبس

دو گزارشگر روزنامه‌ی آلمانی «بیلد آم زونتاگ» هفتاد روز است که در ایران در حبس بسر می‌برند. آنان در تاریخ ۱۰ اکتبر امسال در شهر تبریز بازداشت شدند. به این روزنامه‌نگاران نخست از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی اتهام جاسوسی وارد شد.

پس از چندی این اتهام پس گرفته و گفته شد که علت بازداشت روزنامه‌نگاران آلمانی، سوء‌استفاده از روادید گردشگری و فعالیت روزنامه‌نگاری در ایران بوده است. دستگیری این دو روزنامه‌نگار در ایران پس از آن صورت گرفت که آنان با پسر سکینه‌ی محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار در ایران و وکیل وی مصاحبه کردند.

روزنامه‌نگاران بین‌المللی و از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز تا کنون بارها بازداشت دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران را غیرقانونی خوانده و خواستار آزادی فوری آنان شده‌اند. به گفته‌ی آنان، این اقدام دولت ایران، نقض خشن آزادی بیان است.

چند هفته پیش، هورست کوهلر، رومان هرتسوگ، والتر شل و ریچارد فون وایتسکر، چهار رئیس‌جمهوری پیشین آلمان نیز از مقامات جمهوری اسلامی، خواستار آزادی روزنامه‌نگاران آلمانی بازداشتی در ایران شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید