خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  عفو بین الملل خواستار آزادی جعفر پناهی شد

عفو بین الملل خواستار آزادی جعفر پناهی شد

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل از جمهوری اسلامی خواست جعفر پناهی، کارگردان زندانی ایرانی را آزاد کند تا بتواند در جشنواره فیلم کن حضور یابد.

جعفر پناهی به اتهام ساخت فیلمی درباره انتخابات ریاست جمهوری خردادماه سال گذشته در ایران، بیش از دوماه پیش دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

به گزلرش رادیو فردا، آقای پناهی به عنوان عضوی از هیات داوران جشنواره فیلم کن انتخاب شده که از شاخص ترین جشنواره های هنری سینمایی در جهان محسوب می شود.  

حسیبه حاج سهرویی (Hasib Hadj Sahraoui) معاون مدیر مرکز خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل به خبرگزاری فرانسه گفت:«یک صندلی خالی در فستیوال فیلم کن، نادانی و بی عدالتی ایران در سرکوب کسانی که انتقاد صلح آمیز داشته اند را پررنگ می کند.»

جعفر پناهی، برای ساخت و کارگردانی فیلم دایره، شیرطلایی جشنواره ونیز را در سال ۲۰۰۰ و برای فیلم آفساید، خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۶ راه به دست آورد.

اواخر سال گذشته، آقای پناهی راهی جشنواره فیلم برلین بود که ممنوع الخروج شد. ماه گذشته، ۵۰ نویسنده و فیلمساز ایرانی در نامه ای خواهان آزادی جعفر پناهی شدند. و چند هفته پیش هم سینماگران هالیوود، از جمله استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، رابرت دونیرو، رابرت ردفورد، فرانسیس فورد کاپولا، جوئل و اتان کوئن، آنگ لی، مایکل مور و اولیور استون در نامه ای مشابه، خواهان آزادی جعفر پناهی از زندان شدند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید