خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ ساعت ۱۹:۲۵:۲۵

    خانه  > سایر گروهها  >  کروبی: جرم اعدام شدگان نوزده اردی بهشت برای هیچکس محرز نشده است

کروبی: جرم اعدام شدگان نوزده اردی بهشت برای هیچکس محرز نشده است

مهدی کروبی در واکنش به اعدام پنج شهروند ایرانی در روزهای اخیر گفته است: اعدام این افراد در شرایطی صورت گرفته است که هیچکس از چندوچون پرونده آنها باخبر نیست و جرم آنها به دلیل علنی نبودن دادگاه و عدم رعایت آیین دادرسی و قانون، برای هیچکس محرز نشده است.
مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، روز دوشنبه در دیدار با خانواده علی ملیحی، عضو تحریریه روزنامه توقیف شده اعتمادملی و از اعضای زندانی شورای مرکزی سازمان ادوار تحکیم، به اعدام های  روز یکشنبه واکنش نشان داده است.

روز یکشنبه قوه قضاییه جمهوری اسلامی، فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان را به اتهام عضویت در گرو‌ه‌های «ضد انقلاب» در زندان اوین به دار آویخت.

با این حال مخالفان دولت می‌گویند این اعدام‌ها برای ارعاب مخالفان در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران صورت گرفته است.

مهدی کروبی با بیان این که “ما از مرگ افراد و اعدام آنها متاثر می شویم و اصولا مخالف رواج یافتن چنین برخوردهایی هستیم” گفته است: “سخنان وکلای اعدام شدگان و اینکه اعدام ها بدون اطلاع آنها صورت گرفته است نیز بسی متاسف کننده و نشان از آن دارد که عدالت نایاب است و رویه فعلی هیچ تناسبی با موازین شرعی و قضایی ندارد. چگونه می توان بدون ضابطه افرادی را اعدام کرد و نسبت به عواقب آن و دامن زده شدن به فضای بی اعتمادی بی تفاوت بود؟”

مهدی کروبی اضافه کرده است: “مگر جان آدمیزاد چنین ارزان است که بتوان به راحتی و با کمترین وسواس قانونی و در بی خبری عمومی آن را ستاند؟ معلوم نیست آقایان خود را درچه جایگاهی می بینند که به راحتی و بدون درنظرگرفتن عاقبت کار چنین حکم می دهند. البته وقتی جان آدمیزاد چنان ارزان شود که عده ای را به صرف یک اعتراض مدنی در خیابان به گلوله ببندند چنین رفتارهای خارج از رویه ای نیز رواج می یابد.”

مهدی کروبی همچنین با انتقاد از وضعیت کشور گفته است: “شرایط به آنجا رسیده است که مردم یک حرف می زنند و دولت و حکومت یعنی قوه مجریه و قوه قضاییه یک حرف دیگر می زنند. بی اعتمادی به نقطه اوج خود رسیده است.”

مهدی کروبی اضافه کرده است: “مسبب این بی اعتمادی نیز البته رواج دروغ و سخنان نسنجیده در کشور است آنچنانکه می بینیم چه ادعاهایی در باب مسائل هسته ای می کنند حال آنکه ما می دانیم این ادعاها چقدر بزرگ و غیرقابل باور است. والله که ما هیچگاه فکر نمی کردیم چنین سرنوشتی در این مملکت حاکم شود و آداب کشورداری به اینجا رسد که مردم به یکسو بروند و دولت به سوی دیگر.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید