خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۸۹, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۴ ساعت ۹:۲۸:۵۰

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  هرانا؛ احضار مهدی تاجیک به دادسرای زندان اوین

هرانا؛ احضار مهدی تاجیک به دادسرای زندان اوین

خبرگزاری هرانا – مهدی تاجیک دانشجوی ارشد دانشگاه تهران سه شنبه هفته جاری طی یک تماس تلفنی به دادسرای زندان اوین فراخوانده شد.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، این فعال مطبوعاتی اردیبهشت ماه سال جاری طی حکمی که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده بود به ۲۷ ماه حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت مطبوعاتی و سیاسی محکوم گردیده بود. این احضار در حالی صورت می پذیرد که بنا بر شنیده ها پرونده نامبرده هنوز در دادگاه تجدیدنظر بوده و تا هم اکنون حکم دادگاه تجدیدنظر به ایشان یا وکیلشان ابلاغ نشده است. هنوز از جزئیات این احضار اطلاع دقیقی در دست نمی باشد.

شایان ذکر است که تاجیک در حکم دادگاه بدوی به اتهام اجتماع و تبانی به دو سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نود و یک روز حبس تعزیری و همچنین به جهت اهانت به رئیس جمهور به یک میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

بنا بر نوشته برخی از سایت های خبری ، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در ادامه حکم صادره این فعال مطبوعاتی را به مدت ۳۰ سال از حرفه خبرنگاری، تالیف کتاب، سخنرانی، مصاحبه، مقاله نویسی و حتی تحلیل سیاسی محروم نموده است. عضویت ، هواداری و همچنین فعالیت موثر در احزاب و گروههای سیاسی و به طور کل ورود به حوزه مسائل نظری سیاسی از مصادیق این ممنوعیت اعلام شده است.

این فعال مطبوعاتی سال گذشته در پی دستگیری های گسترده فعالین سیاسی ، پس از وقایع عاشورای حسینی در منزل خود بازداشت و چندین ماه در زندان به سر برده و سپس با فرا رسیدن سال جدید با قید وثیقه از زندان آزاد می گردد.

مهدی تاجیک کارشناس فیزیک هسته ای و دانشجوی کارشناس ارشد مطالعات آمریکا دانشگاه تهران می باشد. وی سابقه نویسندگی و خبرنگاری و همکاری با مطبوعات اصلاح طلب را نیز در کارنامه سیاسی خود دارد. این فعال سابق دانشجویی، پیش از این نیز در سال ۱۳۸۵ به جرم انتشار برخی مقالات خود و همچنین تاسیس یک گروه دانشجویی ، توسط نیروهای امنیتی دستگیر و ماهها در زندان ۵۹ سپاه در بازداشت به سر برده است. وی در همان سال توسط دادگاه انقلاب به دو سال و نیم سال حبس تعزیری محکوم گردیده بود.

شایان ذکر است که احضار این فعال مطبوعاتی در حالی است که در روزهای اخیر شاهد بازداشت تعداد قابل توجهی از فعالین مطبوعاتی می باشیم . همچنین روز سه شنبه هفته گذشته (١۶ آذر – ٧ دسامبر)، سه خبرنگار روزنامه شرق و مدیرعامل آن روزنامه علی خدابخش، همچنین امیرهادی انواری، خبرنگار اقتصادی روزنامه های اصلاح طلب، توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند، تا به خیل دهها روزنامه نگاری بپیوندند که طی ١٨ ماه اخیر (بعد از انتخابات ریاست جمهوری) دستگیر، روانه بازداشتگاه یا محکوم شده اند. هم اکنون ٣۵ روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی، در نقاط مختلف ایران تحت بازداشت یا در حال گذراندن دوران محکومیتی هستند، که قضات دادگاههای انقلاب و تجدیدنظر، تحت فشار و اِعمال نفوذ و تهدید نهادها و ماموران امنیتی، آنها را صادر کرده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید