خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۸۹, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ ساعت ۱۶:۳۱:۰۵

    خانه  > سایر گروهها  >  شخصیت‌های جهانی خواهان آزادی سکینه آشتیانی شدند

شخصیت‌های جهانی خواهان آزادی سکینه آشتیانی شدند

خبرگزاری هرانا – بیش از ۸۰ شخصیت مشهور جهان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواهان آزادی فوری سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار در ایران، پسرش سجاد قادرزاده و وکیل مدافع وی جاوید هوتن‌کیان شدند.

این نامه در صفحه نخست روزنامه تایمز چاپ لندن منتشر شده است ودر میان افراد امضاکننده آن کسانی چون رابرت ردفورد، رابرت دو نیرو، کیت بلانشت و کالین فرث بازیگران معروف سینما؛ استینگ خواننده مشهور، دامین هیرست، هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز، ول سوینکا، نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس نیجریه‌ای که در سال ۱۹۸۶ برنده جایزه نوبل ادبی شد، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برنار کوشنر، وزیر امور خارجه سابق فرانسه و اد میلیباند، رهبر حزب کارگر انگلیس، دیده می‌شوند.

آن‌ها این نامه را خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور این کشور نوشته‌ و در آن آورده‌اند: «سکینه محمدی آشتیانی ۴۳ ساله، پنج سال در زندان به‌سر برده، به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده و به اندازه کافی رنج برده است.»

در روز پنج‌شنبه ١٨ آذرماه جاری برخی خبرگزاری‌های جهان خبر «آزادی» سکینه محمدی آشتیانی را منتشر کردند. همچنین برخی رسانه‌های انگلیسی‌زبان از آزادی هوتن کیان و دو روزنامه‌نگار آلمانی که در ارتباط با این پرونده بازداشت شده بودند نیز خبر دادند. اما این خبرها از سوی دادستانی تبریز و پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی ایران تکذیب شد.

سایت پرس تی‌وی با انتشار تصاویری از سکینه محمدی آشتیانی و فرزندش نوشت: «تولیدکنندگان شبکه پرس تی‌وی با آشتیانی در خانه‌اش همراه شدند تا بازگفته‌‌های وی را درباره صحنه جنایت و جزئیات قتل به تصویر کشند.»

پرس تی‌وی، خبر آزادی سکینه محمدی آشتیانی را «هیاهوی تبلیغاتی رسانه‌های غربی» نامید.

موسی خلیل‌اللهی، دادستان عمومی و انقلاب تبریز نیز روز جمعه گذشته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «سکینه محمدی آشتیانی در بازداشت به‌سر می‌برد و هرگونه خبر مبنی بر آزادی وی از زندان تبریز کذب محض است.»

وی افزود: «هیچ‌گونه تغییر در وضعیت قضایی و پرونده این متهمه به وجود نیامده است.»

سکینه محمدی آشتیانی، چهار سال پیش محکوم به ۹۹ ضربه شلاق به دلیل زنا شده بود اما پس از قتل شوهرش، دادگاه دیگری او را به سنگسار محکوم کرد و از آن زمان در زندان تبریز زندانی است.

مقامات ایران، از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، همواره حکم سنگسار خانم آشتیانی را رد کرده‌اند و آن را «تبلیغات دروغین» کشورهای غربی دانسته‌اند.

به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار، سرانجام قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم قتل همسرش به قصاص محکوم گردیده و اجرای حکم اعدام او بر حکم سنگسار اولویت دارد.

عصر روز ۱۸ مهرماه امسال نیز سجاد قادرزاده و جاوید هوتن‌کیان، فرزند و وکیل مدافع سکینه محمدی آشتیانی، به همراه دو خبرنگار آلمانی که برای گفت‌وگو با آن ها به دفتر هوتن‌کیان رفته بودند٬ توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

در ماه‌های اخیر، سکینه محمدی آشتیانی چندین بار در تلویزیون ایران ظاهر شد و به قتل شوهرش «اعتراف» کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید