خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۹, 21st of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۰ ساعت ۱۷:۰۶:۳۷

    خانه  > سایر گروهها  >  درخواست کنگره جهانی علیه مجازات اعدام از سازمان ملل در واکنش به بازداشت باقی

درخواست کنگره جهانی علیه مجازات اعدام از سازمان ملل در واکنش به بازداشت باقی

خبرگزاری هرانا – سازمان جهانی علیه مجازات اعدام بنا بر پیشنهاد عمادالدین باقی از سازمان ملل می خواهد که «روز دفاع از حقوق زندانیان» را به تصویب برسانند و منتظر واکنشی درخور به وضعیت باقی و دستگیری دوباره اوست.

به گزارش جرس در بیانیه این کنگره آمده است: عمادالدین باقی روزنامه نگار، اندیشمند و فعال حقوق بشر و بنیانگذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان روز یکشنبه ۵ دسامبر(۱۴ آذرماه) پس از اینکه به دادگاه فرا خوانده شد بازداشت و روانه زندان شد. عمادالدین باقی در ژوئیه گذشته نیز به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای یکسال زندان فراخوانده و ۵ سال نیز محرومیت از فعالیت مدنی و سیاسی به دلیل فعالیت هایش در زمینه حقوق بشر بر او تحمیل شد. وی به دلیل فعالیت هایش در زمینه لغو مجازات اعدام در ایران برنده جایزه حقوق بشر از جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۵ شد. نیز برنده جایزه مارتین انالز در سال ۲۰۰۹ است که به فردی داده می شود که در زمینه حقوق بشر فعالیت داشته است.

بنا به گفته رافائل شنویل هازان – مدیر کنگره جهانی علیه مجازات اعدام (ECPM ) – «این گونه دستگیری نشان از عصبیت قدرت در تهران است چرا که به روز جهانی حقوق بشر (۱۰ دسامبر) نزدیک می شویم. از سوی دیگر، ۱۶ آذر (۷ دسامبر) روز جهانی دانشجو است که قطعا وضعیتی را سبب خواهد شد که تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در خیابان ها حضور خواهند یابند. همچنین به روز ۱۱ دسامبر سالروز درگذشت مرحوم آیت الله منتظری نزدیک می شویم که سمبل “تغییر” و “امید برای آزادی” برای بسیاری از جوانان ایرانی بود».

این بیانیه افزوده است: از آنجا که بازداشت او از دسامبر ۲۰۰۹ تا ژوئن ۲۰۱۰ طول کشید، باقی به دلیل شرایط بازداشت با مشکلات فراوان پزشکی دست و پنجه نرم کرد. وی بیشتر ماههای سال گذشته را نیز در زندان سپری کرد (از می ۲۰۰۰ ، ۳ بار زندانی شده و ۵/۴ سال را در زندان بوده است).فعالان بین المللی باید به گونه ای واکنش نشان دهند که نشانی از سستی در آن نباشد و اینکه باید تاکید شود که وضعیت باقی غیرقابل پذیرش است. سازمان جهانی علیه مجازات اعدام بنا بر پیشنهاد عمادالدین باقی از سازمان ملل می خواهد که «روز دفاع از حقوق زندانیان» را به تصویب برسانند و منتظر واکنشی درخور به وضعیت باقی و دستگیری دوباره اوست.

عماد الدین باقی، نویسنده، روزنامه نگار، سردبیر روزنامه‌های توقیف شده فتح و جمهوریت، بینان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان، در تاریخ ٧ دی ماه ۱۳۸۸ در پی موج دستگیری سازمان داده شده از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. وی در اول تیرماه سال جاری از زندان با سپردن وثیقه آزاد و در همان ماه در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و مدنی، و برای مصاحبه با آیت‌الله منتظری به شش سال زندان محکوم شد. عمادالدین روز یکشنبه ١۴ آذر همزمان با سالگرد درگذشت آیت الله منتظری بار دیگر زندانی شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید