خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۹, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۰ ساعت ۱۴:۲۳:۵۵

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ آخرین خبر از وضعیت ” سعید نشان ” از بازداشت شدگان مسیحی در اهواز

هرانا؛ آخرین خبر از وضعیت ” سعید نشان ” از بازداشت شدگان مسیحی در اهواز

خبرگزاری هرانا –  “نشان سعیدی” از نوکیشان مسیحی عرب تبار خوزستانی روز یکشنبه ۱۱ مهرماه ( ۳ اکتبر ۲۰۱۰ ) با ارائه وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی پس از گذشت نزدیک ۷۰ روز بازداشت در زندان انفرادی ، بطور موقت آزاد شد .

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(هرانا)، “نشان سعیدی” در تاریخ دوم مرداد ماه سال جاری در منزل مسکونیش واقع در کوی گلستان اهواز توسط مامورین لباس شخصی اطلاعات مورد هجوم قرار گرفت و همراه همسر و دختر ۶ ساله اش بازداشت شد . همسر او پس از یک بازجوئی طولانی به همراه دخترش پس از نیمه شب همان تاریخ آزاد شدند ولی این نوکیش مسیحی ۳۷ ساله به مدت بیش از ۲ ماه به شکل انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اهواز معروف به بازداشتگاه چهارشیر زندانی بود .

نامبرده در این مدت فقط یک بار به مدت ۱ دقیقه در مورخ چهارشنبه ۲۴ شهریورماه سالجاری (۱۵ سپتامبر) توانست با همسرش از راه دور ملاقات کند و پس از آن ۵ دقیقه مکالمه تلفنی داشته باشند . در این مکالمه تلفنی او گفته بود که رفتار ماموران بازداشتگاه با او خوب است ولی توضیحی نداده بود که چرا آنطور که همسرش از دور دیده دستش شکسته و باند پیچی شده است یا در گچ میباشد . او گفته بود که ماموران از او اطلاعاتی در مورد شبان و خادمان کلیسا خواسته اند و برای این منظور او را تحت فشار گذاشته اند .

ماموران خانم انتضار همسر آقای “نشان سعیدی” را تهدید کرده بودند که از این ملاقات و مکالمه و آنچه طی آنها دیده یا شنیده است نباید با کسی سخن بگوید . آنها به او گفته بودند اگر در این مورد اطلاع رسانی کند با آنها به سختی برخورد میشود و برای او و دخترش دردسر خواهد شد و دیگر هرگز شوهرش را نخواهد دید . همچنین این افراد به او گفته بودند که در حال حاضر نباید به وکیل مراجعه کند .

گزارشات رسیده به ” محبت نیوز” حاکی است که این نوکیش مسیحی اهوازی در مدت بازداشت طولانی اش بدون اینکه تفهیم اتهام شده باشد در یک سلول بسیار کوچک انفرادی واقع در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اهواز در چهار شیر نگهداری میشده است و به دفعات مورد بازجوئی از سوی مامورن امنیتی قرار داشت . گفته شده گویا شکستگی دست راست ایشان در زندان از نتیجه این بازجوئیها بوده است.

– اتهامات

در این مدت بازجوها به وی اتهاماتی ازاین قبیل نسبت داده اند : ارتباط با کشورهای اسرائیل و انگلیس، ارتداد ، بشارت “مسیحیت صهیونیستی” در ایران ! ، منحرف کردن مسلمانان ، تعمید مسلمانان از دین برگشته ، برگزاری تجمعات خانگی غیر قانونی و حتی تجزیه طلبی برای اعراب خوزستان.

این هموطن مسیحی ضمن رد کلیه این اتهامات اظهار داشت که به هیچ وجه اهل سیاست و فعالیت های غیر قانونی نیست و فقط با عده ای از هم ایمانانش به انجام مراسم عبادتی مبادرت نموده است .

ماموران به این نوکیش مسیحی گفته اند که تا زمان برگزاری دادگاه یا احضار مجددش حق خروج از خانه را ندارد و همچنین همسرش خانم انتضار نیز باید هر روز همچنان سر یک ساعت مشخص برای امضاء دفتری به اطلاعات سپاه در چهارشیر اهواز مراجعه کند . پیش از این نیز از ثبت نام دخترشان برای ورود به مدرسه ممانعت کردند و به آنها گفته اند یا باید در فرم ثبت نام دین شان را اسلام بنویسند یا اگر میخواهند به عنوان مسیحی بچه خود را در مدرسه ثبت نام کنند باید از دادگاه نامه ای مبنی بر تائید آن بیاورند .

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید