خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  استمرار قطع تلفن های بند ۳۵۰

استمرار قطع تلفن های بند ۳۵۰

خبرگزاری هرانا – چند ماه است که تلفن های بند ۳۵۰ قطع شده است و هنوز این وضعیت ادامه دارد.خانواده زندانیان این بند تنها هفته ای یک بار از حق ملاقات آن هم از پشت شیشه و حداکثر، ۲۰ دقیقه برخوردارند و موجب نگرانی خانواده این زندانیان شده است.

قطع تلفن های این بند برای همه زندانیان آن، بندی که بسیاری از فعالین سیاسی و مطبوعاتی در آن قرار دارند در حالی است که حتی اگر این اقدام برای تنبیه زندانیان باشد – گرچه دلیلی برای آن وجود ندارد و اگر تنبیه انضباتی هم باشد برای همه نیست- اما آیین نامه سازمان زندانها در میان تنبیهات انضباطی از قطع تلفن سخنی به میان نیاورده. ماده ۱۷۵ این آیین نامه می گوید:”  تنبیه های انضباطی عبارتند از:  محرومیت از ملاقات حداکثر سه نوبت، محرومیت از مرخصی تا ۳ ماه ، عدم -پیشنهاد عفو و آزادی مشروط حداکثر تا ۶ ماه ، نگهداری در واحدهای تک نفره حداکثر تا بیست روز “

گرچه قطع تلفن زندانیان که جزو حقوق آنان است ظلم محسوب می شود، این اتفاق در مورد زندانیان بی گناه بند ۳۵۰ ظلمی مضاعف است.

آیین نامه بازداشتگاههای امنیتی که از لحاظ زمانی جلوتر از آیین نامه سازمان زندان ها و در سال ۱۳۸۵ تصویب شده در خصوص متهمان یعنی کسانی که جرمشان ثابت نشده و در مرحله بازجویی قرار دارند در تبصره ماده ۱۱ می گوید:”متهمان می توانند از وسایل شخصی خود مانند تلفن همراه و رایانه استفاده نمایند. ” زمانی که در مرحله بازجویی و تحقیقات مقدماتی که ارتباط فرد با افراد دیگر و جهان خارج از زندان حساس تر است قانون اجازه داشتن تلفن همراه و رایانه را به متهم می دهد به طریق اولی این حق برای افرادی که حکم گرفته و دوران محکومیت خود را می گذرانند نیز قابل اجراست. اگر این امکان به آن ها داده نمی شود لااقل حق تماس تلفنی از طریق تلفن های بند با خانواده نباید سلب شود، اتفاقی که در مورد بند ۳۵۰ زندان اوین افتاده است.
ارتباط زندانیان با جهان خارج از طریق تلفن، ملاقات و یا استفاده از مرخصی در قوانین بین المللی و نیز قوانین اکثر کشورهای جهان به صورت حق اولیه  شناخته می شود این در حالی است که دادستان تهران در سخنان اخیر خود در جمع خبرنگاران اعلام کرده است اعطای مرخصی به زندانیان یک حق نیست بلکه امتیاز است. این منطق در دنیای جدید جایی ندارد آن هم در مورد زندانیان سیاسی که غرض ورزی حکومت نسبت به آنان محسوب می شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید