خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بلاتکلیفی چهار شهروند مسیحی در زندان همدان

هرانا؛ بلاتکلیفی چهار شهروند مسیحی در زندان همدان

خبرگزاری هرانا – چهار تن از بازداشت شدگان مسیحی که دو تن از آنان از مسیحیان ارمنی ایران و دوتن دیگر از نوکیشان مسیحی فارسی زبان هستند، همچنان پس از گذشت سه ماه بلاتکلیف و بدون تفهیم اتهام در زندان بسر می برند.

بنا به اطلاع گزارشگران خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران”هرانا” پیشتر یک مقام امنیتی در اخبار شامگاهی روز جمعه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۸۹ که از سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید اعلام کرد: ” یک گروه ٩ نفره را به اتهام تبلیغ مسیحیت در حومه همدان دستگیر کرده اند”.

دستگاههای امنیتی در یک سناریوی از پیش تعیین شده با همکاری رسانه ملی یعنی تلویزیون جمهوری اسلامی ضمن پوشش خبری دستگیری این افراد از بازداشت شدگان به عنوان ” مسیحیان صهیونیست و تبشیری ” نام برد

اسامی ۴ تن از این افراد به شرح زیر است:

“واهیک آبراهامیان” و همسر ایشان ” سونیا کشیش آوانسیان ” که از مسیحیان ارامنه ایران، و دو تن دیگر یک زوج از نوکیشان مسیحی فارسی زبان بنامهای” آرش کرمان جانی” و ” آرزو تیموری” هستند که همچنان پس از گذشت ۳ ماه بلاتکلیف در زندان بسر می برند.

این افراد در شامگاه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در منزل ” آبراهامیان ” بازداشت شدند. ۲ نوکیش مسیحی یاد شده نیز در همان زمان به عنوان مهمان در آنجا حضور داشتند. تعدادی از ماموران اطلاعات و امنیتی استان همدان با ورود به منزل شخصی “واهیک و سونیا” ضمن تفتیش و بازرسی خانه اقدام به جمع آوری برخی وسایل شخصی این افراد نمودند و پس از دستگیری نامبردگان، آنان را به بازداشتگاه ویژه اداره اطلاعات همدان انتقال دادند.

در پی این رویداد همزمان برخی از نوکیشان مسیحی فارسی زبان در شهرهای کرج ، تهران و همدان نیز در ارتباط با دستگیرشدگان حوادث اخیر همدان توسط اداره اطلاعات آن شهر احضار و یا برخی از آنان بازداشت شدند که برخی از این افراد پس از مراجعه به مراکز اداره اطلاعات و امنیت مورد بازخواست دستگاه امنیتی قرار گرفته و با دادن تعهد مبنی بر عدم تبلیغ آئین خود و اینکه از این پس نباید هیچگونه ارتباط با بازداشت شدگان همدان داشته باشند در همان روز آزاد شدند.

بنا بر این گزارش ” واهیک آبراهامیان” و ” آرش کرمان جانی ” هم اکنون در بند ۴ زندان عمومی همدان و خانمها ” سونیا کشیش آوانسیان ” و ” آرزو تیموری در بند نسوان زندان همدان بسر می برند.

این افراد از زمان بازداشت به مدت ۴۰ روز در بازداشتگاه ویژه اداره اطلاعات همدان در سلول انفرادی نگهداری می شدند که پس از انتقال آنان به زندان همدان توانستند با خانواده های خود ملاقات کوتاهی داشته باشند. بر این اساس خانواده های این افراد نسبت به سلامت و وضعیت نگهداری فرزندانشان در زندان ابراز نگرانی کرده اند.

تاکنون برای بازداشت طولانی این افراد از سوی مقامات قضایی دلیلی بیان نشده و آنان همچنان بدون تفهیم اتهام در زندان بسر می برند.

این در حالی است که پیش از این “حیدر مصلحی” وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی که در مردادماه سالجاری در اجلاس روئسای آموزش و پرورش شرکت داشت ، نسبت به ترویج فرقه های ضاله و یا طرح مسیحی گری یا مسیحی سازی هشدار داده بود و از آن به عنوان ” جنگ نرم” استکبار خبر داد.

جنگ نرم اصطلاحی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران بویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در مورد اعتراضات مردمی به نتایج اعلام شده انتخابات ، آن را زیاد بکار بردند.

همچنین لازم به ذکر است که ” واهیک آبراهامیان ” از هموطنان مسیحی ارمنی تبار در یکم اسفند ماه سال ۱۳۸۸ نیز توسط ماموران امنیتی لباس شخصی در تهران به اتهام فعالیت های بشارتی مسیحی در بین فارسی زبانان بازداشت شده بود که پس از گذراندن دوماه در زندان اوین با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ بطور موقت تا زمان تشکیل دادگاه آزادشده بود.

” واهیک آبرامیان” تابعیت دوگانه کشورهای ایران و هلند را دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید