خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۹, 21st of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۱۸ ساعت ۹:۵۳:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ شیوا فلاح: می گویند اگر مرخصی می خواهید درخواست عفو کنید

هرانا؛ شیوا فلاح: می گویند اگر مرخصی می خواهید درخواست عفو کنید

گفتگو با همسر امیر خسرو دلیر ثانی
خبرگزاری هرانا – مهندس امیرخسرو دلیرثانی، فعال ملی- مذهبی، و عضو شورای مرکزی جنبش مسلمانان مبارز و همچنین عضو کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه است که پس از حوادث عاشورای سال گذشته بازداشت و حکم چهار سال حبس تعزیری در دادگاه تجدیدنظر برای وی صادر شد  نامبرده در طی ۱۱ ماه بازداشت خود تنها یکبار موفق به استفاده از مرخصی شده است و تا کنون هفت بار درخواست مرخصی نموده است که با مخالفت و عدم پاسخگویی دادستانی مواجه شده است.
شیوا فلاح همسر این زندانی سیاسی در گفتگویی با خبرگزاری هرانا از آخرین وضعیت این زندانی می گوید:

خانم فلاح آقای امیر خسرو دلیر ثانی چگونه بازداشت و محاکمه شدند ؟
ایشان دقیقا در نیمه شب ۱۴ دی سال گذشته بازداشت شدند و مدت ۳۴ روز در انفرادی بودند و در نیمه های اسفند ماه به بند ۳۵۰ منتقل شدند و ۲۹ اسفند یا اول فروردین بود از مرخصی استفاده کردن و هفتم فروردین به اوین بازگشتند و در تاریخ ۱۳ اردیبهشت در شعبه ۲۸ مورد محاکمه قرار گرفتند و ۲۶ اردیبهشت حکمشان اعلام شد حدودا ۳۰ مرداد ماه بود در شعبه ۵۴ تجدید نظر حکمشون تایید شد.
آیا ایشان در مرحله دادرسی و محاکمه وکیل داشتند؟
ما ابتدا با آقای عبدالفتاح سلطانی صحبت کردیم ایشان هم گفتن حالا که وکیل دیگه ای دارن بررسی میکنند به پرونده ایشان اجازه بدید من دیگه دخالتی نکنم در پرونده ولی خوب آقای احمدی لایحه نوشته بودند اعتراض کرده بودند ولی انگار کوچکترین توجه ی هم به دفاعیه نداشتند.
یکی از اتهام های ایشان عضویت در جنبش مسلمانان مبارز است که این جنبش قانونی است و در اتهامشان این گروه غیر قانونی اعلام شده است که وکیلشون اعتراض کردند و گفتند پیش از این که متهم تحت این اتهام محاکمه شوند نیاز هست که دادگاه آن گروه را پیش از این غیر قانونی اعلام می کرد، ولی آقای مقیسه اصلا قبول نکردند و گفتند از نظر ما همه این فعالیت ها غیرقانونی است.
روند دادگاه به چه شکلی بود آیا قانونی برگزار شد؟
دقیقا اگر بخواهم روند دادگاه را توصیف کنم، وکیلشان همان روز که جلسه دادگاه برگزار شد متوجه شدند موکلشان محاکمه دارند و در یک محاکمه ی ۵ دقیقه ای که فقط توانستند پرونده را نگاه مختصری کنند چرا که از محتوای آن اطلاعی نداشتند و به لایحه دفاعیه هم هیچ توجه ای نشد از سوی دیگر نماینده دادستانی در دادگاه حضور نداشت و یک نفر را همانجا نماینده دادستانی انتخاب کردند و هیئت منصفه ای هم وجود نداشت
آیا اعتراضی هم به وضعیت برگزاری دادگاه از سوی شما و یا وکیل انجام گرفت؟
ما قصد داشتیم به دیوان عدالت اداری شکایت کنیم که وکیل پرونده گفتند چنین امکانی از ما سلب شده است و نمی توانیم شکایتی کنیم.
ابلاغ حکم دادگاه هم در نوع خودش جالب بود و به جای اینکه به صورت رسمی و در یک برگه چاپی و با سربرگ و آرم و مهر قوه قضائیه حکم به وکیل ابلاغ شود از وکیل خواستند از حکم دست نوشتی که در پرونده وجود داشت یک رونوشت برای خودشان بردارند.
در طی هفته های اخیر برخی از زندانیان سیاسی آزاد شدند چرا این آزادی ها شامل همسر شما نشد؟
برای دریافت مرخصی خانواده های باید به دادستانی تهران مراجعه کنند و ما هر هفته به آنجا مراجعه کردیم که متاسفانه کسی تا کنون پاسخگو نبوده است، اونجا از در و دیوار ممکنه جوابی بگیریم اما از مسئولین پاسخی نمیشه گرفت، دادستانی کل که اصلا جواب نمیدن فقط از طریق دادستان تهران اونجا هم که میرویم بدترین برخوردها و توهین ها را با ما میکنند و همیشه می گویند چرا اینجا وایستادین اینها همه اغتشاش گراند و …
من شخصا دوبار درخواست ملاقات با دادستان تهران را کردم که حداقل همین صحبت ها را به آقای دادستان تهران بگویم، ۵ یا ۶ ماه پیش درخواست ملاقات با دادستان تهران را دادم همین یک ماه پیش درخواست ملاقات کردم اما اجازه نمیدهند با ایشان ملاقات کنیم و حرفهایمان را منتقل بکنیم،  من نمیدانم واقعا ما به کجا باید مراجعه بکنیم درواقع خواستمون رو مطرح کنیم.
دادستانی یکبار به خانواده ها گفته بودند که اگر مرخصی میخواهید باید زندانیان شما درخواست عفو بنویسید عفو نامه بنویسید تا با درخواست مرخصی شما موافقت بشود.
آیا از زمان بازداشت ایشان در سال گذشته تا کنون از مرخصی استفاده کردند؟
از پارسال که دقیقا نیمه شب ۱۴ دیماه که بازداشت شدند تا اوایل فروردین بازداشت بودند و همزمان با عید نوروز توانستند با یک وثیقه هفتاد میلیونی به مدت شش روز از مرخصی استفاده کنند.
وضعیت جسمی آقای دلیر ثانی پس از یک سال زندان به چه شکلی هست؟
یک دوره ای بیماری جسمی داشتند و گه گاهی صرفه شدید می کردند و این حالات بعضا تشدید می شد، منتها خوب همه این افراد به دلیل مشکلات بهداشتی که در زندان هست و عدم رسیدگی پزشکی از انواع بیماری ها رنج می برند و در این فصل اگر یک نفر در آنجا مریض شود بقیه افراد هم که با او در ارتباط هستند مریض خواهند شد.
آیا مسئولین بهداری اوین رسیدگی پزشکی مناسبی را انجام میدهند؟
بهداری به اون صورت رسیدگی نمی کند در حد دادن یک شربت و یا یک قرص ولی رسیدگی به اون حد وجود ندارد، متاسفانه از حق وحقوق طبیعی که هر زندانی عادی برخوردار است این زندانیان به قول معروف سیاسی، امنیتی برخوردار نیستند.
چه درخواستی از مسئولین یا از مجامع حقوق بشری دارید؟
ما درخواستمون این هست که به حق و حقوق طبیعی افراد رسیدگی بشود ، پیشتر می توانستیم ملاقات حضوری داشته باشم که الان متاسفانه سه ماه هست که ملاقات حضوری هم نداریم، در صورتی که طبق قانون سازمان زندان ها هر زندانی ماهانه حق استفاده از ملاقات حضوری را دارد.
هفته پیش بچه ام از پشت شیشه پدرش را دید و میخواست باباش را بغل کنه و هی میگفت ” این پنجره باز نمیشه من بابا رو بغل کنم” الان واقعا افسردگی داره همش میگه بابای من کجاست؟ چرا نمیاد بابای من؟ کارش کی تموم میشه؟ یعنی تصورش رو بکنید من چطور جواب این بچه رو بدهم.
من فقط امید دارم همه زندانیان به زودی آزاد بشوند فکر میکنم یک سوئ تفاهم اتفاق افتاد و همه اینها بی گناه به زندان رفتن امیدوارم صدای ما شنیده بشه ما چیزی نمیخواهیم جز اجرای دقیق قانون برای همه ما و اگر قانون اجرا بشه این مشکلات برطرف میشه
با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید