خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  مهدی خدایی را گروگان گرفته اند تا به خیال خود صدای اعتراض دانشگاه آزاد خاموش شود

مهدی خدایی را گروگان گرفته اند تا به خیال خود صدای اعتراض دانشگاه آزاد خاموش شود

خبرگزاری هرانا – مهدی خدایی، فعال دانشجویی بازداشتی، بیش از ۹ ماه است که در بند ۲الف ِ زندان اوین که در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران است، به سر می برد و از وضعیت و شرایط نامساعدی برخوردار می باشد.

به گزارش تارنمای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، صفورا الیاسی سخنگوی این جمعیت، طی گفتگویی با سلمان سیما از فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد و دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، در مورد آخرین وضعیت مهدی خدایی از وی می پرسد.

سلمان سیما در این زمینه می گوید “من معتقدم که مهدی را به نوعی گروگان گرفته اند تا به خیال خودشان صدای اعتراض دانشگاه آزاد خاموش شود. چرا که وی نماد مقاومت دانشجویان دانشگاه آزاد می باشد. خدایی بیش از ۹ ماه است که در بند ۲الف ِ زندان اوین بسر می برد، که این بند در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران است. وی که از یازدهم اسفند ماه بازداشت شده است بارها و بارها در طی این مدت با نقض حقوق اولیه اش مانند ممنوعیت تماس تلفنی و ملاقات مواجهه شده است.”

سیما درباره ی آخرین وضعیت مهدی خدایی می گوید مدت ها از مهدی بی خبر بودیم و پس از آگاهی از بازداشتش تا مدت ها از حق تماس تلفنی محروم بوده است چه برسد به اینکه بخواهد ملاقات داشته باشد.
از آنجایی که شرایط بند ۲الف سپاه پاسداران به شدت امنیتی است اخبار کمی در مورد وضعیت دقیق وی داریم، با این حال وضعیت جسمانی اش در ملاقات های انگشت شماری که با خانواده در طی این ماه ها داشته است رو به وخامت گذاشته است که به دلیل اعتصاب غذا در اعتراض به نقض حقوق اش از جمله سلب حق ملاقات اش در شهریور و مهرماه، سلب حق هواخوری و همین طور ضرب و شتم توسط بازجویان بوده است.

این فعال دانشجویی که هم اکنون در ترکیه به سر می برد در مورد فشارهای بازجویی وارده بر مهدی خدایی گفت: در بیان شدت فشارها و مقاومت ستودنی مهدی خدایی این موضوع قابل تأمل است چرا که در پی بازداشت چند باره من در ۲۲ خرداد ۸۹ بازجوها از من ایمیل و پسورد مهدی را میخواستند که این می تواند نشان دهد با گذشت بیش از ۳ ماه از بازداشت مهدی خدایی، هنوز هیچ مدرکی دال بر گناهکاری وی نداشتند و به دنبال پرونده سازی از طریق دستیابی به ایمیل و حریم شخصی اش بودند. بازجویان از فرط عصبانیت ناشی از واماندگی در مقابل اراده مهدی، رکیک ترین فحش ها را به مهدی در غیاب او می دادند .

لازم به ذکر است که مهدی خدایی در ۱۵ تیرماه ۱۳۸۹ جهت اخذ آخرین دفاع به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای مستقر در اوین برده شد و در ۲۰ مهرماه همین سال توسط شعبه ۲۸ قاضی مقیسه به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شد؛ این در حالی است که پیش از این شعبه ۱۵ قاضی صلواتی وی را به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود و با احتساب حکم جدید وی مجموعا به ۷ سال زندان محکوم شده است.

سلمان سیما در مورد آخرین وضعیت خدایی همچنین می گوید: طبق آخرین خبرهایی که ما از وی داریم در حال حاضر با حسین رونقی ملکی در یک سلول به سر میبرند و به شدت برای اعترافات تلویزیونی تحت فشار است. این درحالی است که متهم طبق قانون و پس از صدور رای دادگاه می بایست به بند عمومی منتقل شود، با این وجود هم مهدی خدایی و هم حسین رونقی ملکی به طور غیرقانونی همچنان در اسارت سپاهیان هستند. تمامی این موارد به وضوح نشان می دهد که سپاه پاسدارن در پروژه سازی بر علیه این دو فعال ناموفق بوده، و برای انتقام جویی از هیچ فشاری فروگذار نیست.

سیما همچنین در مورد سابقه فعالیت های مهدی خدایی می گوید “مهدی خدایی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهرری و از فعالین حقوق بشر است. من معتقدم که مهدی را به نوعی گروگان گرفته اند تا به خیال خودشان صدای اعتراض دانشگاه آزاد خاموش شود. چرا که وی نماد مقاومت دانشجویان دانشگاه آزاد می باشد.
مهدی خدایی که به عنوان دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهرری از منتقدان جدی آقای خسرو ظفر نوایی رئیس وقت دانشگاه به شمار می رفت در سال ۸۵، با حکم دو ترم تعلیق از سوی کمیته انظباطی مواجه شد. لازم به ذکر است که با بالا رفتن صدای اعتراض دانشجویی به رئیس وقت این دانشگاه، مسئولین دانشگاه آزاد مجبور به عزل او شدند. لازم به ذکر است که خسرو ظفر نوایی هم اکنون در سمت معاونت دانشجویی کل دانشگاه آزاد مشغول به کار است.

در سال تحصیلی تحصیلی ۸۶-۸۷ در پی اعلام دستورالعمل برخورد با پوشش دانشجویان در دانشگاه شهرری و ممانعت از ورود افرادی که پوششی خلاف موارد ذکر شده در این دستورالعمل را داشتند،حدود چهل نفر از دانشجویان از شرکت در امتحانات پایان ترم محروم شوند. مهدی خدایی نقش به سزایی در حمایت از این دانشجویان محروم و بازگرداندن ایشان به جلسات امتحان ایفا کرد.

سیما که خود مدت ها در بازداشت به سر برده، در مورد اولین بازداشت مهدی خدایی این چنین می گوید:
به دنبال چنین فعالیت هایی من و مهدی اولین بار در آستانه ۱۸ تیرماه هشتاد هفت توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدیم که مهدی به خاطر اعتصاب غذای خشکی که در بدو ورود انجام داد راهی بهداری زندان اوین شد. مهدی به دلیل تسلطی که بر قوانین و حقوق متهم داشت هیچ گاه به خواسته های بازجویان در پذیرش اتهامات واهی تن در نداد و پس از ۳۸ روز انفرادی با تودیع ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید