خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  احضار غیرقانونی اشکان ذهابیان عضو دفتر تحکیم وحدت به زندان

احضار غیرقانونی اشکان ذهابیان عضو دفتر تحکیم وحدت به زندان

خبرگزاری هرانا – روز گذشته چند مامور نیروی امنیتی و انتظامی با مراجعه به محل زندگی اشکان ذهابیان قصد بازداشت این فعال دانشجوئی را داشتند.

به گزارش جرس، روز گذشته چند مامور امنیتی و انتظامی بدون ارائه حکمی قصد بازداشت این عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت را داشتند. یک منبع مطلع در مازندران به جرس گزارش می دهد مامورینی که قصد بازداشت اشکان ذهابیان را داشتند به خانواده وی اعلام نمودند که تا فردا خود را به مقر فرماندهی انتظامی شهرستان بابل معرفی کند. این در حالی است دایره اجرای احکام شهرستان بابل هیچ گونه احضاریه مبنی بر اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری اشکان ذهابیان که در شهریور سال جاری  از سوی دادگاه تجدید نظر استان مازندران تائید شده بود، ارائه نداده است.

با وجود اینکه طبق نص صریح قانون، ابلاغ احضاریه یا رأی دادگاه باید حضوری و کتبی باشد اما در روالی غیر قانونی احضارهای تلفنی یا شفاهی به رویه ثابت قوه قضائیه تبدیل شده است و هیچ مرجع نظارتی در کشور به این رویه های خلاف قانون اعتراضی نمی کند. حقوقدانان معتقدند این رویه علاوه بر بی احترامی به قانون توسط نهادهای متولی قانون، از نظر امنیتی برای کشور خطرناک بوده و زمینه سوء استفاده های فراوانی را به وجود می آورد.

اشکان ذهابیان عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و فعال دانشجوئی مازندران در حوادث پس از انتخابات در ۲۶ خرداد ۸۸ پس از ضرب و شتم نیروهای انصار دستگیر شد و مدت یک ماهه بازداشت خود را در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلای بابل در بند انفرادی سپری کرد. این فعال دانشجوئی برای دومین بار به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به واسطه تشکیل اتحادیه انجمن های اسلامی شمال کشور دستگیر و راهی زندان شد.

حکم این عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد در دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی رضیان در بهمن سال گذشته و بدون حضور متهم برگزار شد و منجر به صدور ۶ ماه حبس تعزیری برای وی شد.

چندی پیش این فعال دانشجوئی پس از سپری کردن دو سال محرومیت از تحصیل، حکم اخراج خود را از دانشگاه فردوسی مشهد دریافت کرد در حالی که در هنگام اخراج  تنها ۲۰ واحد تحصیلی برای دریافت مدرک کارشناسی وی باقی مانده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید