خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۹, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۱۶ ساعت ۱۸:۴۴:۰۵

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  هرانا؛ برگزاری تجمع‌های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو در ایران

هرانا؛ برگزاری تجمع‌های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو در ایران

خبرگزاری هرانا – امروز ۱۶ آذر ماه ۸۹ مصادف با روز دانشجو تجمعات اعتراضی و مراسم روز دانشجو در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه شریف، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه فنی رشت، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه یاسوج، دانشگاه زنجان، دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه بین المللی قزوین، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه آزاد تبریز، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه بوعلی همدان و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 

وب سایت های مخالفین دولت به نقل از فعالان دانشجویی از بازداشت دست کم ۱۵تن از دانشجویان و شهروندان خبر دادند، فضای امنیتی در اکثر دانشگاه ها از سوی مسئولین در دستور کار قرار گرفت، اما در اکثر موارد تاثیری در برگزاری مراسم این روز نداشت.

نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از صبح امروز با تدابیر ویژه و حضور محسوس خود فضای به شدت امنیتی در اطراف دانشگاه تهران به وجود آورده و با نصب پارچه و ممانعت از عبور شهروندان از مقابل درب اصلی دانشگاه سعی در ایجاد فضای امنیتی برآمده و با گماردن مامورانی، ورود و خروج دانشجویان به داخل دانشگاه  را کنترل می کردند و در برخی موارد نیز ضمن بازجویی از دانشجویان از ورود ایشان به داخل دانشگاه ممانعت به عمل آوردند.

دست کم ۵ تن از شهروندان در مقابل درب اصلی دانشگاه تهران به دلیل ایستادن و یا عبور چند باره از پیاده رو مجاور دانشگاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در دانشگاه آزاد قزوین و دانشگاه بین المللی قزوین نیز امروز مراسم و تجمعات اعتراضی مختص این روز علی رغم تدابیر امنیتی در داخل دانشگاه برگزار شد و دانشجویان با سر دادن شعار و خواندن سرود مراسم این روز را گرامی داشتند.

به گفته شاهدان عینی نیروهای ضد شورش در اطراف دانشگاه فردوسی مشهد از صبح امروز مستقر شده و حراست دانشگاه نیز با دانشجویان برخورد فیزیکی داشته است، برخی گزارشات از بازداشت سه تن از دانشجویان این دانشگاه خبر داده اند.

با حضور داوود احمدی نژاد برادر رئیس جمهور در دانشگاه یاسوج دانشجویان دست به تحصن زدند و حضور محمود احمدی نژاد در اراک نیز موجب تعطیلی دانشگاه آزاد اراک شد. گفتنی است روز گذشته دو تن از دانشجویان این دانشگاه به نامهای آمنه زیدونی و مرجان علیزاده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی در دانشگاه امیر کبیر نیز از سوی دانشجویان برگزار شد و علی رغم تدابیر امنیتی و ممنوع الورود شدن برخی از دانشجویان به داخل دانشگاه ، دانشجویان با برگزاری تجمعی به استقبال این روز رفتند.

گفتنی است مسئولین دانشگاه برای ممانعت از اطلاع رسانی اینترنت دانشگاه را قطع کرده و از ورود دانشجویان به دانشگاه ممانعت به عمل آوردند، برخی گزارشات از بازداشت چهار تن از دانشجویان این دانشگاه خبر می دهند.

ظهر امروز در دانشگاه فنی رشت نیز تجمعات اعتراضی برگزار شده و دانشجویان در اعتراض به بازداشت برخی از دانشجویان اقدام به سر دادن شعار کردند، هم چنین نیروهای حراست دانشگاه رازی کرمانشاه در پی تجمع عده ای از دانشجویان به مناسبت روز دانشجو به ایشان حمله ور شده و از شکل گیری تجمع جلوگیری کردند. روز گذشته دو تن از دانشجویان این دانشگاه به نام های احمد غیاثوند و سید قاسم محمودی بازداشت شدند.

در پی فراخوان جمعی از دانشجویان و جوانان آزادیخواه آبادان و خرمشهر که چند روز گذشته انتشار یافت صبح امروز مسئولین دانشگاه برای جلوگیری از برگزاری مراسم اقدام به چک کردن کارت دانشجویی دانشجویان کردند.

دانشجویان خواجه نصیر نیز امروز مراسمی را در دانشکده مکانیک برگزار کردند و با خواندن سرود و سر دادن شعار این روز را گرامی داشتند، حراست دانشگاه اقداماتی را بر جلوگیری از برگزاری مراسم در این دانشگاه پیاده کرد و از ورود برخی دانشجویان به دانشگاه نیز جلوگیری به عمل آورد.

مراسم روز دانشجوی در دانشگاه آزاد تبریز و سیستان و بلوچستان نیز به اشکال مختلفی برگزار شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید