خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۸۹, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۱۶ ساعت ۵:۲۹:۰۳

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  هرانا؛ اخبار دانشگاه های ایران در آستانه روز دانشجو / ۱۵ آذر ماه

هرانا؛ اخبار دانشگاه های ایران در آستانه روز دانشجو / ۱۵ آذر ماه

خبرگزاری هرانا – مسئولین دانشگاه های کشور و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در آستانه روز دانشجو دست به اقداماتی در راستای ممانعت از برگزاری روز دانشجو زده اند و با شیوه های مختلف فضای امنیتی در دانشگاه ها ایجاد کردند.

در راستای اطلاع رسانی از نقض حقوق دانشجویان در طی این روز گزارشی از برخی اقدامات این عوامل جمع آوری شده است.

جلوگیری نیروهای امنیتی از استقبال از محمد حیدرزاده در دانشگاه شهرکرد: انجمن اسلامی دانشگاه شهرکرد با انتشار بیانیه ای خبر از تجمع آرام در روز دانشجو در این دانشگاه داده است. در این بیانیه از حضور گسترده ماموران امنیتی به همراه حراست در روز ۱۵ آذر خبر داده و عنوان کرده که این حضور گسترده به منظور جلوگیری از استقبال محمد حیدرزاده بود.

اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز به برنامه نمایشی مسئولین دانشگاه: در پی حضور نماینده ولی فقیه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه صنعتی سهند تبریز و ایجاد انحراف جلسه پرسش و پاسخ این دانشگاه دانشجویان با خواندن سرود یاردبستانی و سر دادن شعارهای دانشجویی جلسه را ترک کردند.

مراسم روز دانشجو با عنوان «امید، رساترین اعتراض» در دانشگاه تهران برگزار شد: این مراسم به همت انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، با حضور تعدادی از دانشجویان و با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری دبیر اجرایی مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، الهه کولایی استاد دانشگاه، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن رهامی عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و حمیدرضا جلایی‌پور استاد دانشگاه در سالن شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شد.

بیش از سه هزار نفر از دانشجویان دانشگاه تهران، با وجود کنترل شدید ورود و خروج به این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی و حراست دانشگاه، در تالار شهید چمران دانشکده‌ی فنی و در صحن این دانشکده جمع شدند و با سر دادن شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «یاحسین میرحسین»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «نصر من الله و فتح قریب، ننگ بر این دولت مردم‌فریب»، «الله‌اکبر»، و در دست گرفتن پارچه و نمادهای سبز رنگ، یک بار دیگر اعتراض شدید خود را نسبت به کودتاگران نشان دادند.

این مراسم و تجمع در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی و پلیس حضور چشمگیری در اطراف دانشگاه داشتند. همچین نیروهای حراست از حضور فعالین دانشجویی به داخل دانشگاه جلوگیری می کردند. تجمع و مراسم اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه تهران در پی فعالیت ها و اقدامات روزهای گذشته دانشجویان برگزار شد.

سه دانشجوی دانشگاه پیام نور اصفهان اخراج شدند: سه دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور از این دانشگاه اخراج شدند، به خانم الهام سلیمی، محمد رضا مرتضوی و حسینعلی مسعودی، اعلام شده است  به علت اخلال در نظم عمومی دانشگاه و اعمال خلاف امنیت سیاسی قادر به تحصیل نیستند و از آنها خواسته شده در صورت اعتراض  مدارک و اعتراض خود را ظرف سه روز به دانشگاه ارسال کنند.

بازداشت کوتاه مدت و اخراج پیمان عارف از محوطه دانشگاه تهران: در حاشیه برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران پیمان عارف دانشجوی محروم از تحصیل این دانشگاه به حراست احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

افزایش تمهیدات امنیتی در دانشگاه علم و صنعت: مسئولین دانشگاه علم و صنعت در آستانه روز دانشجو با نصب دوربین های مدار بسته در مقابل درب اصلی دانشگاه و پوشاندن نرده های دانشگاه برای ممانعت از روئیت داخل دانشگاه به استقبال روز دانشجو رفتند.

ممانعت از انتشار نشریه دانشجویی افق در کرمان: مسئولین دانشگاه آزاد کرمان از چاپ و توزیع نشریه دانشجویی افق در آستانه روز دانشجو ممانعت به عمل آوردند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید