خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ابراز نگرانی گزارشگران بدون مرز، از احضار و احتمال بازداشت عماد باقی

ابراز نگرانی گزارشگران بدون مرز، از احضار و احتمال بازداشت عماد باقی

خبرگزاری هرانا – در پی احضار مجدد عماد باقی، گزارش‌گران بدون مرز نگرانی عمیق خود را از احضار و احتمال بازداشت مجدد عمادالدین باقی چهره نامدار روزنامه‌نگاری و دفاع از حقوق بشر در ایران اعلام کرد.

به گزارش جرس، عمادالدین باقی نویسنده، پژوهشگر و فعال حقوق بشر، پس از تحمل چهار سال و نیم به اتهامات سیاسی، مطبوعاتی و حقوق بشری بار دیگر برای اجرای حکم شش سال حبس به زندان فرا خوانده شد و باید روز یکشنبه ۱۴ آذر ماه خود را برای اجرای حکم به زندان اوین معرفی کند. گزارشگران بدون مرز در تارنمای خود خاطرنشان ساخته است:

ما از این احضار که می تواند منجر به زندانی شدن عمادالدین باقی شود عمیقا نگران هستیم. عمادالدین باقی هم اکنون بیمار و تحت درمان پزشکی است و از نظر جسمی وضعیت شکننده‌ای دارد. ما ازکشورهای اروپایی مذاکراه کننده با ایران می‌خواهیم که وضعیت این مدافع آزادی بیان در ایران را مد نظر قرار دهند.

عمادالدین باقی، در تاریخ ٧ دی ۱۳۸۸ ماه در پی موج دستگیری سامان داده شده از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. وی در اول تیرماه سال جاری از زندان با سپردن وثیقه آزاد شد. در همان ماه سردبیر روزنامه‌های توقیف شده فتح و جمهوریت از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در ارتباط با پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان به یک سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی و مدنی، و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب انقلاب اسلامی تهران، برای مصاحبه با آیت‌الله منتظری و پخش آن از سوی تلویزیون فارسی بی بی سی به شش سال زندان محکوم شده است. این روحانی عالی مقام شیعه و معترض برجسته حکومت اسلامی در دی ماه سال گذشته چشم از جهان فرو بست.

عمادالدین باقی بینان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان، از سال ١٣٧٩ چندین بار بازداشت و بیش از هشتاد بار به دادگاه ها و دفاتر نیروهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. عمادالدین باقی در زندان چندین بار قربانی نارسایی قلبی و در بیمارستان بستری شده بود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید